کد خبر:125455
پ
WhatsApp-Image-2020-09-02-at-12.55.01
سخنگوی گمرک:

کشف محموله بزرگ هروئین در کامیون حامل ادوات کشاورزی

سخنگوی گمرک از کشف محموله بزرگ هروئین در کامیون حامل ادوات کشاورزی خبر داد.

سخنگوی گمرک از کشف محموله بزرگ هروئین در کامیون حامل ادوات کشاورزی خبر داد.

 

*** کشف محموله بزرگ هروئین

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید روح اله لطیفی با اعلام این خبر، اظهار داشت:

این محموله که به صورت کاملاً حرفه ای در دو کامیون حامل تعداد ۴۴ بسته به وزن ۱۳تن کالا تحت عنوان شخم‌زن‌پشت تراکتور( چیزل) ذیل‌تعرفه ۸۴۳۲۱۰۹۰ برای صادرات به کشور قزاقستان از طریق گمرک جلفا اظهار شده بود.
بیش از ۳۲۴ کیلوگرم هروئین که به صورت ماهرانه ای در پروفیل شخم زن تراکتور در کامیونی به مقصد قزاقستان جاسازی شده بود توسط پرسنل گمرک آستارا کشف شد.
 
 

*** جاسازی مواد مخدر

 
 
وی در خصوص نحوه کشف این مواد از این کامیون، گفت:
 
پس از بررسی کامیون، توسط واحد ایکس ری و ارجاع به گروه سگ های مواد یاب گمرک آستارا، به جاسازی حرفه ای مواد مخدر در داخل پروفیل‌های آهنی دستگاه شخم زن پشت تراکتور مشکوک و پس از بررسی، سوراخ کردن و برش پروفیل‌ها، مشخص شد که مقدار ۳۲۴کیلو و ۱۰۰ گرم هروئین به طرز ماهرانه ای در داخل پروفیل ها جاسازی شده است. این محموله در گمرک جلفا اظهار و از مبداء تبریز در داخل کامیون بارگیری شده بود.
 
 
 

*** میزان کشفیات مواد مخدر

 
 
لطیفی در خصوص میزان کشفیات مواد مخدر در سال ۹۸، بیان کرد:
علاوه بر پیش ساز و مواد مخدر صنعتی بیش از ۱۹۰۰کیلوگرم هروئین، ۴۶۲٫۵ کیلوگرم تریاک و بیش از ۵۰ کیلوگرم بذر شاهدانه و بیش از ۴٫۸ کیلوگرم ماری‌جوانا و حشیش در سال ۹۸ توسط پرسنل گمرک کشف شده است، این در حالی است که در سال ۹۷ نیز هزار و ۶۳۲ کیلوگرم هروئین، ۴۱۵٫۸ کیلوگرم تریاک، بیش از ۴۰ کیلوگرم بذرشاهدانه و ۸٫۲ کیلوگرم کوکائین،حشیش و ماری‌جوانا کشف شده بود.
پیش از کشف محموله ۳۲۴ کیلوگرمی هروئین در پنج ماهه نخست سال جاری بیش از ۴۳۴٫۴ کیلوگرم تریاک، ۴٫۵ کیلوگرم هروئین، حدود ۱٫۶ کیلوگرم کوکائین و حشیش، ۵٫۸ کیلوگرم بذر شاهدانه کشف شد و با این کشف بزرگ میزان کشفیات هروئین در سال جاری به ۳۲۸٫۶ کیلوگرم رسیده است.
 
 
 
*** مسئولیت‌های گمرک
 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی گمرک در پایان پیرامون مسئولیت‌های گمرک، اظهار داشت:
گمرک علاوه بر مرزبانی اقتصادی کشور، بر اساس کنوانسیون های بین المللی، سلامت جامعه بشری را نیز از مسئولیت‌های خود می‌داند و پرسنل گمرک برای ممانعت از ورود مواد مخدر به کشور و یا به کشورهای دیگر ایثارگرانه و جان برکف، همه مساعی خود را به کار می‌بندند.
برهمین اساس به دلیل قرار گرفتن جمهوری اسلامی در همسایگی کشورهای تولید کننده مواد مخدر و بازار مصرف این مواد درآسیای میانه، اروپا و غرب آسیاو شگردهای پیچیده و جاسازی های هوشمندانه مواد در محموله‌های تجاری و کامیون‌ها، فراهم ساختن زیرساخت‌های کنترلی از جمله دستگاه‌های ایکس ری کامیونی ، پالتی ، چمدانی ، سگ های مواد یاب، پانسیون محل استراحت سگ‌های موادیاب، ایجاد پست سازمانی تخصصی مبارزه با مواد مخدر در گمرکات اجرایی ، پیش بینی ردیف بودجه سالیانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سرفصل‌های بودجه ای گمرک جمهوری اسلامی ایران و فعال کردن و حمایت قانونی از گارد حفاظت گمرکات کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر در مبادی رسمی کشور، ضروری به نظر می‌رسد.
در حال حاضر به دلیل گستردگی مرزها و تعداد بالای گذرگاه های مرزی و تعدد عبور و مرور کامیون های تجاری در رویه های صادرات، واردات و ترانزیت علاوه بر افزایش تجهیزات کنترلی و تقویت رصدهای اطلاعاتی، تعداد سگ های موادیاب موجود نیز کفاف انتظارات را ندارد و این تعداد باید افزایش یابد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول