کد خبر:125494
پ
صادقی
معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران:

۹۹ درصد از فیلترشکن‌ها برای سوء استفاده طراحی شده‌اند

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران معتقد است، ۹۹ درصد از فیلترشکن‌ها برای سوء استفاده طراحی می‌شوند.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران معتقد است، ۹۹ درصد از فیلترشکن‌ها برای سوء استفاده طراحی می‌شوند.

 

*** فیلترشکن‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، ابوالقاسم صادقی در پنجاه و سومین نشست از نقد و اندیشه که با موضوع حفظ امنیت اطلاعات کاربران در فضای مجازی و لزوم آگاهی کاربران به صورت آنلاین برگزار شد، در زمینه نصب فیلترشکن‌ها ‌، اظهار داشت:

این ابزارها برای سو استفاده هستند، مدتی قبل نمایندگان مردم در مجلس از وزیر ارتباطات درباره فیلترشکن‌ و دست‌های پشت پرده سؤال پرسیدند که باید بیان کنم ابعاد این مساله صرفا داخلی نیست و خارج کشور هم در آن دخیل هستند.

موضوع نشت اطلاعات در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد به‌ طوری‌ که اطلاعات کاربران فیس‌بوک، یاهو نیز افشا شده است اما می‌توانیم از تجارب این شرکت‌ها استفاده کنیم تا با حمله‌های این چنینی مواجه نشویم.

 

*** حفظ امنیت اطلاعات کاربران

 

وی با تاکید بر این که این روزها با ظهور فضای مجازی، امنیت اطلاعات کاربران با مشکلاتی مواجه شده‌اند، خاطرنشان کرد:

چند وقت پیش اطلاعات کاربران برخی نهادها نشت پیدا کرد اما به کسی برنخورد و آن را پیگیری نکردند، البته باید این موضوع را هم بیان کنم که منهای برخی از دستگاه‌ها اکنون اغلب نهادها اهتمام مناسبی برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران ندارند به ‌طوری‌که بسیاری از حداقل‌های امنیتی نیز رعایت نمی‌شود، باید توجه داشت که فضای سایبری فضای باز است که داده‌های کاربران از آن به کرات کپی می‌شود.

 

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات در این باره ادامه داد:

اسفندماه سال ۹۸ گزارش‌هایی مبنی بر ایمن نبودن امنیت شبکه برخی نهادها اعلام شد که برای برخورد با آن همراه کارشناسان حقوقی در قانون جرائم سایبری به‌ سختی بندهایی برای مسئولیت نهادهای نگه‌دارنده اطلاعات شخصی کاربران پیدا کردیم بنابراین باید برای ایمن کردن فضای مجازی قوانین این حوزه را اصلاح کنیم.

 

وی با اشاره به همکاری مردم با مرکز ماهر، تصریح کرد:

اگر مردم لینک‌های مورد استفاده خود را به مرکز ماهر (مرکز مدیریت امداد، هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای) اعلام کنند، پس از رصد آن‌ها در صورت مشاهده خلأ امنیتی به‌ صورت عمومی اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

مرکز ماهر از نظر تئوری می‌تواند عهده‌دار این مسئولیت باشد اما نبود قوانین و سرمایه زیرساختی مانع شده است.

بی‌قانونی صرفا به فضای مجازی مختص نمی‌شود، بلاک چین چاقوی دو لبه فناوری است و در صورتی‌ که در قانون تعیین تکلیف نشود تهدیدهای زیادی برای ما دارد.

 

*** اهمیت شبکه ملی اطلاعات

 

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات با تاکید بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات، افزود:

هدف ما از شبکه ملی اطلاعات این است که اگر روزی دشمنان ما را در استفاده از خدمات فضای مجازی محدود کرد زمین‌گیر نشویم.

در حال حاضر شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل به دلیل تحریم‌ها محدودیت‌هایی ایجاد کرده‌اند که مشکل‌ساز شده است و رسانه‌های معاند از شبکه ملی اطلاعات به‌ عنوان جنگ رسانه‌ای یاد می‌کنند، بنابراین این وظیفه ماست که سوء تفاهم‌ها را در این زمینه برای مردم رفع کنیم.

 

*** رمز پویا امنیت کاربران را افزایش داد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات در پایان با اشاره به اقداماتی که در حوزه افزایش امنیت شبکه صورت گرفته است، گفت:

در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای افزایش امنیت کاربران صورت گرفته که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد رمز پویا است که ۶۰ تا ۷۰ درصد از کلاه‌برداری‌ها جلوگیری شده است.

در سال‌های اخیر در بازارهای فروش اپلیکیشن، برای جلوگیری از وقوع حملات، اپلیکشن‌های آلوده را نیز شناسایی کردیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید