کد خبر:125584
پ
فیروزی
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس::

مشخص نشدن وزیر صنعت در آشفتگی بازار و نوسان قیمت‌ها اثرگذار است

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از معرفی نشدن وزیر صنعت به مجلس، مشخص نبودن متولی این وزارتخانه را در آشفتگی بازار و نوسان قیمت‌ها موثر دانست.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از معرفی نشدن وزیر صنعت به مجلس، مشخص نبودن متولی این وزارتخانه را در آشفتگی بازار و نوسان قیمت‌ها موثر دانست.

 

*** عدم معرفی وزیر صنعت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، حجت اله فیروزی با گلایه از دولت بدلیل عدم معرفی وزیر پیشنهادی صمت، اظهار داشت:

بخشی از مشکلات برآمده از رشد افسارگسیخته قیمت ها در بازار، ناشی از مشخص نبودن متولی رسمی صنعت و بازرگانی کشور و متعاقب آن، عدم نظارت کافی بر روند کلی قیمت ها است.
از دولت می‌خواهم تا هرچه سریعتر نسبت به معرفی وزیر صمت اقدام کند.
 
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به وسعت و گستردگی موضوعات مرتبط با وزارت صمت، بیان داشت:
مجلس نسبت به تعلل دولت در معرفی وزیر صمت، حقیقتا گلایه های جدی دارد.
در شرایطی که مردم با تورم روزانه و قیمت های فزاینده روبه رو هستند؛ اینکه مهمترین ساختار اجرایی مرتبط با تولید و بازرگانی کشورمان، هنوز متولی رسمی خود را نشناخته و بصورت سرپرست اداره می شود، قابل قبول نیست.
فراموش نکنید، کل حوزه صنایع، کل حوزه معادن؛مجموعه بازرگانی داخلی و خارجی، تنظیم بازارها، اصناف و…از جمله حوزه های هستند که ماموریت هایشان در دل فعالیت های وزارت صمت قرار داده شده، ولی متاسفانه علی رغم این اهمیت، شاهد هستیم که وزیر معرفی نشده است، زمانی هم که معرفی می شود، رئیس دولت حاضر نیست از وزیرش دفاع کند.
 
 
*** ضرورت معرفی وزیر صنعت
 
 
فیروزی در ادامه افزود: با توجه به حساسیت‌های فعالیت های وزارت صمت و ماموریت هایی که این وزارتخانه مستقیما در تولید، صادرات و واردات کالا، تنظیم قیمت ها و… دارد، ضرورت دارد که هرچه سریعتر نسبت به انتخاب وزیر این وزارتخانه اقدام شود تا امور وزارتخانه و نظارت های ضروری در بازارها روند عادی بخود بگیرد.
در نوبت قبل هم، دولت در روز آخر مهلت قانونی خود، وزیری را معرفی کرد و متعاقب رای عدم اعتماد نمایندگان، دولتی ها ناچار شدند حکم حکومتی بگیرند تا امور جاری وزارتخانه رتق و فتق شود.
طبیعی است که با یک چنین سازوکار غیرسازمان یافته ای، وضعیت بازارها و قیمت ها اینگونه دچار نوسان و آشفتگی شود، چون راس هرم تصمیم سازی در وزارتخانه هنوز مشخص نیست.
 
 
*** طرح مجلس برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان
 
 
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در بخش دیگر از سخنان خود در خصوص برنامه مجلس برای حمایت از شرکت های دانش بنیان، گفت:
در کمیسیون صنایع و معادن مجلس یک طرح دوفوریتی در خصوص حمایت از دانش بنیان ها در حال بررسی است که می تواند تحولات مهمی در تولیدات دانش بنیان ها ایجاد کند.
کلیات این طرح در کمیسیون صنایع و معادن به تصویب رسیده اما جزئیات آن هنوز در دست بررسی نمایندگان قرار دارد تا بعد از چکش کاری نهایی راهی صحن شود.
 
وی در ادامه افزود: همانطور که حتما مستحضرید، دانش‌بنیان‌ها، شرکت‌های نوپایی هستند که هنوز مثل شرکت‌های بزرگ، گریدهای بالا و رتبه های برتر ندارند که بتوانند در مناقصات وسایر فعالیت های اقتصادی و عمرانی شرکت کنند، یا توان مالی بالایی ندارند که بتوانند هزینه های اولیه پروژه و طرح ها را تامین کنند یا از تضامین کافی برای شرکت در مناقصه یا پیش پرداخت ها و… برخوردار نیستند.
از سوی دیگر این افراد، توانمندی های منحصر بفردی دارند که در بسیاری از حوزه ها که دیگران قادر به فعالیت نیستند، توانمندی دارند؛ بخصوص توانایی هایی که گروهی از این شرکت‌ها در حوزه ساخت برخی اقلام و قطعاتی که در صنایع پیشرفته و های تکنولوژی کاربرد دارد یا توانایی هایی که برخی از این شرکت‌ها در حوزه تامین قطعات مورد نیاز پتروشیمی ها و…دارند، بسیار کلیدی است.
 
 

*** رفع موانع پیش روی شرکت‌ها

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در پایان، اظهار داشت:
این افراد و شرکت‌های دانش بنیان که اغلب صاحبان آنها را جوانان تشکیل می‌دهند، معمولا در کاریابی مشکل دارند چرا که ساختار قانونی در کشور ما به گونه ای است که تنها برخی شرکت‌ها که رتبه و گرید بالایی دارند می توانند در پروژه ها و مناقصه ها و … شرکت کنند.
از سوی دیگر هم شرکت‌های دولتی باید حتما پروژه های خود را از طریق مناقصات واگذار کنند و چون شرکت‌های دانش بنیان علی رغم توانمندی های خود رتبه های مورد نظر را ندارند و از اجرای پروژه های مهم عمرانی باز می مانند.
در این طرح پیش بینی شده تا حمایت‌های لازم از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه شرکت در مناقصات، در حوزه کارپذیری، در حوزه تضامین، در حوزه تسهیلات بانکی؛ بیمه ، مالیات و…انجام شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید