کد خبر:125600
پ
مهدیان
معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:

ساخت ۸۴ هزار واحد مسکونی برای روستاییان محروم تا پایان سال ۹۹

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ساخت ۸۴ هزار واحد مسکونی برای روستاییان محروم تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ساخت ۸۴ هزار واحد مسکونی برای روستاییان محروم تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

 

*** جزییات ساخت مسکن محرومان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مهدیان درباره جزییات ساخت مسکن محرومان یکسال بعد از مصوبه حمایتی دولت، اظهار داشت:

تعداد زیادی از روستایی‌ها بودند که برای نوسازی خانه خود توانایی پرداخت هیچ یولی را نداشتند و خانه‌هایشان هم فرسوده بود.
دولت از سال ۹۸ در قالب طرح ساخت مسکن برای محرومان مبلغ ۲۵ میلیون تومان را به ساخت هر واحد مسکونی اختصاص داد که اکنون این رقم به ۳۰ میلیون تومان رسیده است.
این ۳۰ میلیون تومان با وام ۴۰ میلیون تومانی که به زودی به ۵۰ میلیون تومان می‌رسد، موجب ساخت صدها هزار واحد خانه برای محرومان شده است و تاکنون در ۱۸ استان کشور کار شروع شده است.
 
 
وی در خصوص اینکه حدود ۸۴ هزار واحد منابع در این طرح پیش‌بینی شده است که از این تعداد حدود ۴۰ هزار واحد شروع به ساخت شده است، تصریح کرد:
بیش از ۲۲ هزار واحد اتمام شده و به بهره‌برداری رسیده است و باقی واحدها تا پایان سال ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید.
برای حدود ۸۵ هزار واحد مسکونی که قرار است برای محرومان ساخته شود ۲ هزار و ۲۹۸ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که تاکنون ۶۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت و باقی آن مراحل پرداخت را می گذارند.
 
 

*** افزایش تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی

 
 
معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان پیرامون افزایش تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۵۰ میلیون تومان و زمان تخصیص آن نیز، گفت:
نزدیک ۴ ماه است که مصوبه دولت برای افزایش وام ساخت خانه روستایی از ۴۰ به ۵۰ میلیون تومان نهایی شده است و اکنون نزد بانک مرکزی مراحل ابلاغ را می‌گذراند.
در صورت اختصاص زودتر این مبلغ روند ساخت مسکن محرومان سرعت خواهد گرفت و شاهد تحویل واحدهای بیشتری به محرومان روستایی خواهیم بود.
 
 

*** ساخت مسکن در ۱۸ استان

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، یکی از مهم‌ترین موانع نوسازی و احداث مسکن روستایی مواجه با خانواده‌هایی بود که توانایی تامین هیچ آورده‌ای برای بازسازی و تکمیل واحد مسکونی خود را نداشتند و نمی‌توانستند در طرح‌های دولت برای بهبود و مقاوم سازی واحد مسکونی خود مشارکت داشته باشند.
وام بانکی ۴۰ میلیون تومانی دولت با نرخ ۵ درصد و امکان بازپراخت ۱۵ ساله نیز نمی‌توانست به تنهایی برای خانه‌دارکردن این خانواده‌ها کافی باشد.
به همین دلیل دولت در یک برنامه جدید و با رویکرد حمایتی از سال ۹۸ تصمیم گرفت تا آورده اولیه آن دسته از خانواده‌های روستایی که امکان مشارکت در طرح‌های دولتی را نداشتند تامین کند و در گام نخست مبلغ ۲۵ میلیون تومان را برای این طرح اختصاص داد و ساخت مسکن محرومان در سراسر کشور کلید خورد.
از زمستان سال ۹۸ و بعد از تفاهم‌نامه سازمان برنامه و بودجه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ساخت مسکن روستایی با آورده دولت برای نخستین بار در ۱۸ استان کشور آغاز شد.
بعد از این تفاهم‌نامه احداث و مقاوم سازی مسکن روستایی در سراسر کشور از روستاهای گناباد و بجستان در جنوب خراسان رضوی تا روستاهای چابهار در دستور کار قرار گرفت و این طرح اکنون در برخی روستاها به پیشرفت ۸۰ درصدی رسیده است.
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول