کد خبر:125590
پ
سعید محمد
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص):

نقش مؤثر قرارگاه سازندگی خاتم‌ برای احیای دریاچه ارومیه

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) از نقش مؤثر و فعال این قرارگاه در طرح احیای دریاچه ارومیه خبر داد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) از نقش مؤثر و فعال این قرارگاه در طرح احیای دریاچه ارومیه خبر داد.

 

*** احیای دریاچه ارومیه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه به‌عنوان مهم‌ترین و باارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی ایران و جهان به شمار می‌آید، اظهار داشت:

طرح احیای دریاچه ارومیه در سه فاز برنامه‌ریزی شده است که با تکمیل آن سالانه حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه وارد می‌شود.
بخش مهمی از این میزان آب با استفاده از توانمندی منحصر به فرد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در حوزه تونل‌سازی (مکانیزه) و با اجرای تونل کانی‌سیب به طول ۳۶ کیلومتر تأمین می‌شود.
 
وی ضمن تشکر از همکاری وزارت نیرو و سازمان محیط زیست در اجرای این پروژه، گفت:
سرعت عمل در احیای دریاچه ارومیه از پیامدهای ناگوار کاهش سطح آب آن جلوگیری خواهد کرد و تکمیل این پروژه نقش مهمی در افزایش تدریجی سطح آب دریاچه تا تراز اکولوژیک ۱۲۷۴ دارد.
 
 

*** نقش کلیدی و مؤثر قرارگاه

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در پایان با اشاره به نقش کلیدی و مؤثر قرارگاه، اظهار داشت:
قرارگاه نقش بسیار کلیدی و مؤثری در احداث زیرساخت‌های مدیریت منابع آب کشور دارد به گونه‌ای در حال حاضر در حدود ۵۰ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور به میزان ۲۳ میلیارد مترمکعب که شامل ۶۲ سد می‌باشد توسط این مجموعه تکمیل و یا در حال ساخت می‌باشد.
احداث ۶۴۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب با لوله، ۳۹۰ کیلومتر تونل انتقال آب مکانیزه و ۷۳۱ کیلومتر کانال انتقال آب از دیگر فعالیت‌های قرارگاه در این حوزه استراتژیک است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول