کد خبر:125722
پ
محصول ناخالص داخلی
در سال ۹۸ تحقق یافت

تولید ۷۰ درصد محصول ناخالص داخلی کشور توسط ۱۰ استان

بر اساس اعلام مرکز آمار در سال گذشته بیش از ۷۰ درصد محصول ناخالص داخلی در ۱۰ استان تولید شده ‌است.

بر اساس اعلام مرکز آمار در سال گذشته بیش از ۷۰ درصد محصول ناخالص داخلی در ۱۰ استان تولید شده ‌است.

 

*** محصول ناخالص داخلی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مرکز آمار اعلام کرد که سال گذشته بیش از ۷۰ درصد محصول ناخالص داخلی در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، بوشهر، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، مازندران، البرز و کرمان تولید شده‌است.

حساب‌های منطقه‌ای بر اساس تعاریف، مفاهیم، اصول و روش‌های محاسباتی و استانداردهای سیستم حساب‌های ملی سازمان ملل (SNA ٢٠٠٨) و هماهنگ و سازگار با حساب‌های ملی تهیه می‌شود.
محاسبه حساب تولید استان‌های کشور از سال ۱۳۷۳ در دستور کار مرکز آمار ایران قرار گرفته و اولین حساب منطقه‌ای برای همه‌ استان‌های کشور در سال ١٣٧٩ تهیه شود.
نیاز به در دست‌داشتن اطلاعات به‌هنگام، با توجه به رویدادهای تأثیرگذار در اقتصاد کشورها سبب شده است که اغلب کشورها به تولید حساب‌های زودرس (از جمله حساب‌های ملی فصلی) اقدام کنند.
برپایه نتایج به دست آمده، در سال ١٣٩٨ بیش از ٧٠ درصد محصول ناخالص داخلی در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، بوشهر، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، مازندران، البرز و کرمان تولید شده‌است.
استان‌های مازندران و فارس به ترتیب با ۸.۳۶ و ۷.۸۱ درصد بیشترین سهم تولید گروه کشاورزی در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
 
 

*** استخراج

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، در گروه صنعت که شامل بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است، استان‌های خوزستان و بوشهر بیشترین سهم‌ها را دارند.
در گروه خدمات استان تهران با ۴١.٣٣ واحد با اختلاف زیاد بیشترین سهم ارش‌افزوده را داشته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول