کد خبر:126386
پ
الکاظمی
نخست وزیر عراق:

آمریکا ۲۵۰۰ سرباز خود را از عراق خارج کرد

نخست وزیر عراق از خروج ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی از این کشور خبر داد.

نخست وزیر عراق از خروج ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی از این کشور خبر داد.

 

*** خروج سرباز آمریکایی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مصطفی الکاظمی در مصاحبه تلویزیونی با شبکه رسمی «العراقیه» گفت که در گفتگوی راهبردی با ایالات متحده به یک موفقیت بزرگ دست یافته ایم.

وی بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت:

در این گفتگو توافق شده است که نیروهای آمریکایی از پایگاه های عراق خارج شوند در حالی که تاکنون ۲۵۰۰سرباز آمریکایی از کشور خارج شده اند.

قبل از سفر به واشنگتن، من با تمام مقامات سیاسی دیدار کردم و برخی از آنها از من خواستند که با آمریکایی ها در مورد خروج آنها از عراق در مدت ۸ سال، مذاکره کنم که در توافق با آنها این کار در طی ۳ سال صورت خواهد گرفت.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ و بعد از ۸ سال اشغال عراق و سرنگونی صدام حسین از این کشور خارج شده بودند. اما در سال ۲۰۱۴ با توجه به درخواست دولت عراق حدود ۵ هزار سرباز آمریکایی با ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش در پایگاه های نظامی در سراسر عراق مستقر شدند و در حال حاضر هیچ آمار دقیقی از نیروهای فعلی وجود ندارد.

 

الکاظمی در ادامه اضافه کرد:

در تاریخ ۲۰ آگوست (۳۰ مرداد)، الکاظمی در راس هیاتی برای گفتگوی استراتژیک با مقامات آمریکایی به واشنگتن رفت.

مطابق آنچه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه دیدار خود با الکاظمی اعلام کرد، در این جلسات توافق شد که واشنگتن ظرف ۳ سال نیروهای خود را از عراق خارج کند.

 

*** دلخوری آمریکا از عراق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نخست وزیر عراق در پایان پیرامون تعطیلی سفارت واشنگتن دربغداد گفت:

ما دلخوری و نگرانی آمریکا را در رابطه با امنیت نماینده‌های دیپلماتیک خود در عراق به سبب موشک‌های بی هدف دریافت کرده ایم.

تهدید به منزوی کردن عراق بر اوضاع اقتصادی این کشور تاثیر مستقیم خواهد داشت زیرا بیشتر سپرده های مالی عراق از طریق ایالات متحده انجام می شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید