کد خبر:126423
پ
سردار محمد
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص):

قرارگاه سازندگی خاتم در اوج تحریم رکورد توتال در صنعت نفت ایران را شکست

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌ الانبیاء (ص) با اشاره به نزدیک شدن به زمان بهره‌برداری از پروژه NGL غرب کارون از شکسته شدن رکورد شرکت توتال در صنعت نفت کشورمان به دست متخصصان این قرارگاه خبر داد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با اشاره به نزدیک شدن به زمان بهره‌برداری از پروژه NGL غرب کارون از شکسته شدن رکورد شرکت توتال در صنعت نفت کشورمان به دست متخصصان این قرارگاه خبر داد.

 

*** پروژه NGL غرب کارون در راستای فرمایشات رهبری

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سردار سعید محمد با اعلام این خبر، اظهار داشت:

این پروژه در راستای تحقق دستور رهبر معظم انقلاب و در جریان بازدید از پارس جنوبی در سال‌های گذشته وارد مرحله اجرایی شده است و ایشان با اشاره به فلرهای روشن در این منطقه، از مسئولان وزارت نفت خواسته بودند که این مشعل‌ها هرچه زودتر خاموش شود تا هم آلودگی زیست‌محیطی ایجاد نشود و هم بتوان از این گاز که سوزانده می‌شود، استفاده بهینه کرد.

 

*** پروژه NGL غرب کارون

 

وی در ادامه پیرامون پروژه NGL غرب کارون اظهار داشت:
پروژه جمع‌آوری گازهای همراه نفت در غرب کارون موسوم به ‏NGL کارون، ابرپروژه‌ای نفتی است که با عملیاتی شدن آن، گاز‌های استخراج شده از چاه‌های نفتی که تقریباً از زمان اولین مراحل استخراج نفت در مسجد سلیمان، اقدام مهم و جدی برای بهره‌وری بهینه از آنها انجام نشده و فقط سوزانده می‌شدند، تبدیل به گاز قابل استفاده در شبکه گازرسانی شهری و مواد اولیه صنایع پتروشیمی خواهند شد.

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در ادامه اضافه کرد:
این اقدام علاوه بر جلوگیری از مشکلات زیست‌محیطی و دربرداشتن حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد سالانه برای کشور، یک دستاورد بزرگ دیگر نیز به همراه دارد و آن، شکسته شدن رکورد شرکت معروف و بزرگ نفتی دنیا یعنی توتال است که با امتیازهای خاص در سال‌های گذشته در کشور فعالیت داشته است بدون آن که سود خاصی نصیب کشورمان کند.

 

*** رکورد زدن قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء

 

سردار محمد در توضیح این مطلب افزود:
شرکت توتال در یکی از پروژه‌های قبلی خود در جنوب کشور، به رکورد ۳ درصد پیشرفت فیزیکی در ماه رسیده بود و تا سال‌ها، برخی از این موضوع، به عنوان یک اتفاق مهم و نشان‌دهنده کیفیت و سرعت عمل این شرکت بدعهد اروپایی یاد می‌کردند.
اما سرعت عمل قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه با وجود شدیدترین تحریم‌های ظالمانه در یک ابرپروژه نفتی با ۳٫۵ درصد پیشرفت فیزیکی ماهانه، رکورد جدیدی در صنعت نفت کشورمان ثبت کرده تا مشخص شود توان فنی و اراده متخصصان کشورمان، بالاتر از پیمانکاران خارجی است و این حاصل تلاش و همدلی همه ارکان طرح، اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه ایران در سال ۲۰۱۹، در جایگاه چهارم کشورهای جهان از نظر سوزاندن گاز مشعل بوده و ۱۳ میلیارد مترمکعب گاز همراه نابود شده و کاهش درآمدهای کشور و آلودگی زیست‌محیطی را در پی داشته است، گفت:
این موضوع برای متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه قابل قبول نبود که شدت سوزاندن گاز در کشورمان، ۱۰ برابر برخی کشورهای همسایه باشد چراکه به عنوان مثال، میزان گاز طبیعی تولیدی در پالایشگاه فاز ۱ پارس جنوبی در سال ۲۰۱۵، حدود ۹ میلیارد مترمکعب بوده و چنین حجم قابل توجهی، هدر رفته است.

 

*** روند پیشرفت پروژه NGL غرب کارون

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با بیان اینکه از اواسط سال گذشته، روند پیشرفت این پروژه سرعت قابل قبولی پیدا کرد، اظهار داشت:
با روند فعلی و تا پیش از پایان سال جاری، فاز اول این ابرپروژه، عملیاتی خواهد شد که علاوه بر درآمد قابل توجه ارزی، موجبات اشتغال‌زایی پایدار برای جوانان و متخصصان کشور در سال جهش تولید را فراهم می‌کند.

 

سردار محمد ادامه داد:
در حال حاضر حدود ۳۲۰۰ متخصص و نیروی کار که عمده آنها از جوانان بومی خوزستان محسوب می‌شوند، در پروژه NGL کارون مشغول به کار هستند و با افتتاح رسمی آن، بخش قابل توجهی از ظرفیت بدون استفاده پتروشیمی‌های ماهشهر، به چرخه تولید باز می‌گردند.

 

وی با اشاره به اینکه ظرفیت خوراک کارخانه در فاز اول ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز و در فاز دوم به ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز خواهد رسید افزود:
خوراک این مجموعه صنعتی، گازهایی هستند که ده‌‌ها سال است در طبیعت رها شده و به محیط زیست آسیب‌ می‌رساندند، اما با بهره‌برداری از این پروژه، روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه سیتوپلاس یعنی مواد اولیه پتروشیمی تهیه می‌شود که در اختیار صنایع مربوط قرار خواهد گرفت.

 

*** دستاوردهای پروژه NGL غرب کارون برای کشور

 

دکتر محمد در ادامه خاطرنشان کرد:
در پروژه NGL کارون روزانه ۳۴۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین و ۴۱ تن گوگرد جامد تولید خواهد شد که علاوه بر افزایش تولید این محصولات در کشور، امکان درآمد ارزی برای کشور را فراهم می کند. در کنار این اقدامات مهم، گام بلندی نیز برای بهبود کیفیت هوای این مناطق برداشته خواهد شد که سال‌هاست ساکنان آن، دود ناشی از سوزاندن گازهای فلر را استنشاق می‌کنند.

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) از بکارگیری بیش از ۳۷۰ وسیله نقلیه سبک، نیمه‌سنگین و سنگین برای اتمام این پروژه مهم خبر داد و اضافه کرد:
بیش از ۱۵۶ هزار متر مکعب بتن ریزی، ۲۶۵ کیلومتر کابل کشی برق، ۲۴۰ کیلومتر احداث خط لوله و نصب ۲۶ هزار تن استراکچر فلزی در این پروژه انجام شده است که با توجه به شرایط آب و هوایی استان خوزستان و حساسیت فنی و صنعتی پروژه، در جای خود قابل اهمیت و توجه است.

 

وی رکوردشکنی قرارگاه سازندگی خاتم به عنوان یک پیمانکار ایرانی در صنعت پیچیده و خاص نفتی را حاصل نگاه به توانمندی‌های داخلی و اطمینان به جوانان متخصص در اوج تلاش دشمنان برای تحریم صنعتی و نفتی جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود:

اگر این ظرفیت در سال‌های آینده به درستی عملیاتی شود، علاوه بر اشتغال قابل توجه، درآمدزایی ارزی بسیار زیادی را به همراه دارد و هیچ کشوری نمی تواند محصولات با ارزش ایرانی را تحریم یا از بازار منطقه و جهان حذف کند.

 

*** افزایش قدرت کشور در مقابل تحریم‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در پایان با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با مجموعه‌های تولیدی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۹۹ که تاکید کرده بودند در جهش تولید برخی از بخش‌ها مانند بخش نفت و توسعه ظرفیت پالایشگاهی پیشرو هستند، یادآور شد:
با توجه به این تدابیر، این عرصه‌ها در اولویت تکمیل توسط قرارگاه سازندگی قرار گرفته‌اند زیرا ارتقای ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی در کشور و توسعه ظرفیت‌های پالایشگاهی، جمهوری اسلامی ایران را در مقابله با تحریم‌ها قدرتمندتر می‌کند که این موضوع نیز مورد تاکید و توجه رهبر معظم انقلاب بوده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول