کد خبر:126544
پ
خلیفه سلطان ۲
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد:

عرضه بیش از ۸۲ هزار تن انواع شمش فولادی در بورس/ عملکرد مثبت وزیر صنعت در اولین روزهای حضورش

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد از عرضه بیش از ۸۲ هزار تن انواع شمش فولادی در بورس با کاهش ۱۵ درصدی قیمت خبر داد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد از عرضه بیش از ۸۲ هزار تن انواع شمش فولادی در بورس با کاهش ۱۵ درصدی قیمت خبر داد.

 

*** عرضه انواع شمش فولادی در یورس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید رسول خلیفه سلطانی در رابطه با اولین عرضه‌های شمش و میلگرد پس از روی کار آمدن وزیر جدید صنعت، اظهار داشت:

عرضه‌های دو روز گذشته، اولین عرضه‌های شمش و میلگرد پس از روی کار آمدن وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت و تاکید ایشان بر کاهش قیمت فولاد محسوب می‌شود و همان طور که مشاهده شد، با همکاری حداکثری فولادسازان، بیش از ۸۲ هزار تن انواع شمش فولادی را با کاهش ۱۵ درصدی قیمت و با ۱۵۰۰ تومان پایین تر از نرخ‌های قبلی عرضه کردند و در واقع برادری خود را اثبات کردند.

درواقع فولادسازان علی رغم بالابودن نرخ مواد اولیه خود و افزایش نرخ ارز اما برای حمایت از مصرف‌کننده واقعی پیش قدم شدند و انتظار داشتیم با کنترل و نظارت وزارت صمت، نفع این کاهش قیمت به مردم برسد اما با عرضه‌هایی که چهارشنبه در محصولات نوردی رخ داد، مشخص شد که جنجال و هیاهوی عده‌ای که دم از حقوق مصرف‌کننده می‌زنند، فقط برای منافع شخصی آن‌ها بوده است به طوری که علی رغم کاهش ۱۵۰۰ تومانی قیمت شمش، قیمت میلگرد آن هم در بورس کالا فقط حدود ۴۰۰ تومان کاهش پیدا کرد و در واقع این ارزانی شمش فولاد در میانه راه گم شد و به مردم نرسید!

 

*** آدرس غلط دلالان برای تنظیم بازار فولاد

 

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در پایان بر اساس آمارهای رسمی بورس کالا، بیان کرد:

نوردکارانی که شمش مورد نیاز خود را از بورس کالا خریده اند، فقط ۳۵ درصد از آن را به صورت محصول در بورس کالا عرضه کرده‌اند.

همین مسئله در عرضه‌های دو روز اخیر هم مشهود است به طوری که فولادسازان در هفته گذشته ٧٧ هزار تن شمش عرضه کرده‌اند اما فقط حدود ٢٧ هزار تن میلگرد توسط کارخانجات نوردی (به جز خود مصرفی ها) عرضه شده، آن هم با نرخی ١۵ درصد بالاتر از شمش!

انجمن فولاد بارها اعلام کرده است که تنظیم بازار فولاد بایستی از محصول نهایی که به دست مردم می رسد آغاز شود اما متاسفانه با آدرس غلطی که برخی دلالان به وزارت صمت داده‌اند، تمرکز تنظیم بازار فولاد به روی شمش که در میانه زنجیره قرار دارد رفته است.

لذا امیدواریم وزیر جدید صمت با درک صحیح از واقعیت‌ها، آدرس های درست را شناسایی کند و بر اساس منافع مصرف کنندگان نهایی یعنی عموم مردم برای فولاد تصمیم بگیرد، انجمن فولاد هم همانگونه که در نامه تبریک خود به جناب دکتر رزم حسینی اعلام کرده، آماده همکاری همه جانبه در این مسیر است.

 

*** معامله شمش و میلگرد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در جریان معاملات دو روز اخیر بورس کالا که شمش و میلگرد معامله شده است، نکات جالبی به چشم می‌خورد که حاکی از مقاومت میلگرد به کاهش قیمت حداقل به اندازه شمش است.

بنابراین در صورت تداوم این روند، مصرف‌کنندگان نهایی هیچ نفعی از کاهش قیمت شمش فولاد نمی‌برند و این ارزانی قبل از رسیدن به مردم گم می‌شود!

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول