کد خبر:126600
پ
زرندی
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت:

ابلاغ دستورالعمل اجرایی تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی به استانداران سراسر کشور

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت از ابلاغ دستورالعمل اجرایی تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی به استانداران سراسر کشور خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت از ابلاغ دستورالعمل اجرایی تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی به استانداران سراسر کشور خبر داد.

 

*** دستورالعمل اجرایی تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سعید زرندی با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

در راستای تداوم حمایت از بنگاه‌های اقتصادی فعال و نیز تکمیل و راه‌اندازی پروژه ‌های در دست اجرا و اولویت‌دار در سال جهش تولید ، دستورالعمل اجرایی تأمین مالی بنگاه های اقتصادی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت به استانداران سراسر کشور ابلاغ شد.

در جهت هموارسازی مسیر تولید ملی و حمایت از بنگاه‏های اقتصادی در راستای تحقق شعار سال ۱۳۹۹ (جهش تولید)، به ‏منظور تأمین تسهیلات لازم برای نگهداشت و افزایش تولید و اشتغال در بنگاه‏های اقتصادی، نوسازی و بازسازی بنگاه‏ها و صنوف تولیدی و تکمیل طرح‏های نیمه ‏تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰%، با شرایط مندرج در این دستورالعمل تخصیص می‏ یابد.

اولویت اصلی پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل، آن دسته از بنگاه‏های اقتصادی است که عمدتاً دارای مشکلات نقدینگی بوده و از مشکلاتی از قبیل ظرفیت تولید، دانش ‏فنی، توان مدیریت و بازار و یا موانع راه ‏اندازی یا افزایش تولید نداشته باشند و با دریافت این تسهیلات قادر به راه ‏اندازی سریع، انجام نوسازی و بازسازی لازم و تثبیت و یا افزایش تولید و اشتغال باشند.

 

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت در ادامه تصریح کرد:

میزان تسهیلات قابل پرداخت به هر بنگاه‏ اقتصادی، براساس نیاز واقعی بنگاه و تأیید کارگروه استانی خواهد بود.

 

*** پرداخت تسهیلات

 

زرندی در ادامه بیان داشت: بنگاه‏‌های اقتصادی دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، صنوف تولیدی دارای مجوز براساس قانون نظام صنفی کشور و مراکز پژوهش‏‌های صنعتی و معدنی و واحدهای فنی و مهندسی که در زمان درخواست تسهیلات، تعداد کارکنان آنها تا ۱۰۰ نفر باشد و طرح‏های نیمه‌تمام تولیدی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰% و با پیش ‏بینی اشتغال تا ۱۰۰ نفر مشمول این دستورالعمل می باشند.

 

وی در ادامه افزود: تأمین تسهیلات مورد نیاز جهت بازسازی و نوسازی بنگاه‏های اقتصادی و صنوف تولیدی مشمول جهت کاهش مصرف و شدت انرژی و آلایندگی، افزایش بازدهی و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و رقابت‌پذیری آنها از مهترین هدف این دستورالعمل است.

هدف دیگر این دستورالعمل، تأمین تسهیلات مورد نیاز جهت تکمیل و راه‏ اندازی طرح‏های نیمه ‏‏تمام تولیدی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰% و یا معادن دارای پروانه بهره‏ برداری می باشد.

 

*** فرایند نظارت بر اعطای تسهیلات

 

زرندی در خصوص فرایند نظارت بر این تسهیلات، گفت:

به ‏منظور پایش اثربخشی پرداخت تسهیلات برای تحقق اهداف تعیین‏ شده (تثبیت و یا افزایش اشتغال و تولید)، کمیته نظارت با مسئولیت نماینده سازمان‌های استانی در هر یک از بخش‏های ذیربط (صنعت، معدن، صنوف تولیدی، کشاورزی و صنایع تبدیلی مرتبط، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) به ‏طور مستقل و با عضویت نمایندگان استانداری، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شرکت شهرک‌های صنعتی استان و بانک عامل حسب مورد و عند اللزوم نماینده دستگاه‏(های) نظارتی با تشخیص استاندار، موظف است پس از پرداخت تسهیلات به بنگاه اقتصادی، نسبت به بازدید و تکمیل فرم مربوط در سامانه اقدام نماید.

 

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت در پایان، تاکید کرد:

گزارش‏‌های تحلیلی وضعیت پرداخت تسهیلات و اثربخشی آن، از طریق ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطح ملی و استانی منتشر می‏شود.

 

*** سامانه اینترنتی بهین‌یاب

 

به گزارش خبرگزاری سروش، گفتنی است، سامانه اینترنتی بهین‌یاب، به نشانی www.behinyab.ir جهت درخواست متقاضیان می باشد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید