کد خبر:126612
پ
گمرک
معاون گمرک ایران:

ارسال لیست ۴۷۰ میلیون دلاری از کالاهای رسوبی در گمرکات ایران به وزارت صمت و بانک مرکزی برای ترخیص/ دریافت ۴ هزار درخواست از صاحبان کالاهای رسوبی/ بنگاه‌های تولیدی در آستانه رونق و گشایش

معاون گمرک ایران با اشاره به مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور به هرمزگان و بازدید از گمرک و بندر شهید رجایی، از ارسال لیست ۴۷۰ میلیون دلاری از کالاهای رسوبی در گمرکات ایران به وزارت صمت و بانک مرکزی با هدف ترخیص این کالاها خبر داد.

معاون گمرک ایران با اشاره به مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور به هرمزگان و بازدید از گمرک و بندر شهید رجایی، از ارسال لیست ۴۷۰ میلیون دلاری از کالاهای رسوبی در گمرکات ایران به وزارت صمت و بانک مرکزی با هدف ترخیص این کالاها خبر داد.

 

*** آخرین آمار میزان کالاهای اساسی و غیر اساسی در گمرکات ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری پیرامون آخرین آمار کالاهای رسوبی در بنادر و گمرکات ایران، اظهار داشت:

طبق آخرین آماری که توسط مراجع ذیربط به گمرک ارائه شده است، در حال حاضر حدود ۳٫۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور موجود است و این اقلام ۲۵ گروه کالایی را تشکیل می‌دهند.
علاوه بر این کالاهای اساسی، حدودا سه میلیون و هفتصد هزار تن کالای غیر اساسی و غیر کانتینری، موجودی بنادر کشور را تشکیل می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد از این اقلام، مواد اولیه واحد‌های تولیدی، نهاده‌های تولید، اجزا و قطعات خودرو و همچنین اجزا، قطعات و تجهیزات پروژه‌های ملی، راهبردی و ماشین‌آلات سرمایه‌ای متعلق به واحدهای تولیدی است.
 
 
*** موجودی کالاهای کانتینری در بنادر و گمرکات
 
 
وی در ادامه پیرامون موجودی کالاهای کانتینری در بنادر و گمرکات ایران نیز، گفت:
علاوه بر کالاهای غیراساسی و غیر کانتینری که ۳٫۷ میلیون تن است، حدودا سی هزار دستگاه کانتینر در بنادر کشور موجود است که حاوی کالاهای اساسی و غیر اساسی است.
یکی از اقلام اساسی که به صورت کانتینری حمل شده و به گمرکات کشور رسیده است، برنج است که بنا بر برآورد و اعلام مراجع ذیربط، در حال حاضر حدود ۲۳۰ هزار تن برنج در گمرکات کشور موجود است.
در داخل این کانتینرها، اقلام مربوط به واحدهای تولیدی و نهاده‌های تولید نیز وجود دارد که منتظر انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا است.
در رابطه با قطعات خودرو نیز، همانطور که یکی از اعضای این اتحادیه در یکی از برنامه‌های اخیر رسانه ملی اعلام کرد، در حال حاضر یک میلیارد دلار قطعات خودرو در بنادر کشور موجود است.
این در واقع، آخرین وضعیت موجودی بنادر و گمرکات ایران است.
 
 

*** مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور به هرمزگان پیرامون کالاهای اساسی

 
 
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در ادامه به سفر معاون اول رییس جمهور به استان هرمزگان اشاره و بیان داشت:
پیرو تاکید رئیس جمهور مبنی بر رفع مشکلات رسوب برخی از اقلام در بنادر و گمرکات ایران ، اخیرا شاهد سفر معاون اول رییس جمهور به استان هرمزگان و بازدید از گمرک و بندر شهید رجایی بودیم که متعاقب این سفر، تصمیمات خاصی در خصوص این اقلام گرفته و مصوبات آن در تاریخ پانزدهم مهرماه به کلیه گمرکات کشور ابلاغ شد.
اولین مورد در رابطه با کالاهای اساسی بود که دو تصمیم مهم در خصوص آنها گرفته شد، کالاهای اساسی که صاحبان آنها هنوز موفق به انتقال ارز این کالاها به خارج از کشور نشده‌اند و نیاز به تامین ارز دارند که در رابطه با این کالاها، تصمیم گرفته شد بانک مرکزی در اسرع وقت نسبت به تامین ارز این اقلام اقدام کند، انتقال ارز انجام شود و متعاقبا اسناد مالکیت به دست صاحبان کالای داخلی رسیده تا کالای خود را به گمرک اظهار و ترخیص کنند.
 
 
*** تامین ارز به صورت اعتباری
 
 
وی در خصوص کالاهای اساسی که به صورت اعتباری خریداری شده است نیز گفت:
مابقی کالاهای اساسی که به صورت اعتباری خریداری شده و اسناد مالکیت در نزد صاحبان کالاهای داخلی وجود دارد، مقرر شد و بانک مرکزی اعلام آمادگی کرد که به قید فوریت نسبت به صدور اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری اقدام کند و این کالاها اجازه ترخیص از گمرکات ایران را داشته باشند.
بانک مرکزی همچنین متعهد شد تا ظرف سه ماه از تاریخ ترخیص کالاهای اساسی نسبت به تامین ارز این اقلام اقدام کند.
 
معاون فنی گمرگ در ادامه، تصریح کرد:
بدیهی است که صاحبان کالا در این شرایط، اقلام را به صورت اعتباری خریداری کرده‌اند و اسناد و مدارک مالکیت کالا نزد آنها است و می توانند مستندات کالای خود را به گمرکات اظهار و نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای خود اقدام کنند.
البته لازم به ذکر است این شرایط، صرفا برای کالاهای اساسی است.
 
 
*** اقدامات گمرک ایران در اجرای مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور
 
 
ارونقی در ادامه به مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور پیرامون کالاهای غیر اساسی اشاره و گفت:
در بحث کالاهای غیر اساسی که اکثرا متعلق به واحدهای تولیدی هستند نیز تصمیم لازم اتخاذ و مصوبه آن ابلاغ شد و مقرر شد در خصوص مواد اولیه، اجزا، قطعات و تجهیزات مرتبط با خطوط تولید، به قید فوریت، گمرک نسبت به استخراج آمار کالاهایی که به گمرک اظهار شده‌اند، اقدام کند.
متعاقب تصمیم و ابلاغ مذکور، گمرک فراخوانی را صادر و از صاحبان کالا درخواست کرد، لیست و مشخصات مربوط به کالاهای خود را به گمرک اعلام کنند.
فراخوان گمرک با استقبال خوبی از سوی صاحبان کالا روبرو شد و تا کنون بیش از چهار هزار درخواست را دریافت و مورد پالایش قرار داده‌ایم.
 
وی در ادامه اضافه کرد:
گمرک نیز بلافاصله پس از بررسی‌ درخواست‌ها و پالایش لازم، لیستی را به ارزش حدود ۳۵۰ میلیون دلار در تاریخ بیستم مهرماه به وزارت صنعت و معدن و تجارت ارسال کرد.
در ادامه این روند، لیست دوم نیز به میزان ۱۲۰ میلیون دلار روز گذشته یعنی بیست و یکم مهرماه به وزارت صنعت و معدن و تجارت ارسال گردید و در حال حاضر نیز هر دو لیست به صورت شبانه‌روزی در وزارت صنعت و معدن و تجارت مورد بررسی و پالایش قرار می‌گیرند و در نهایت وزارت صنعت و معدن و تجارت نیز تا فردا لیست اقلام مورد تایید را به بانک مرکزی ارسال می‌کند.
 
 

*** ملاحظه نمایید:

 

لیست شماره ۱

 

لیست شماره ۲

 
 

*** حالا نوبت بانک مرکزی است

 
 
معاون گمرک در ادامه پیرامون وظایف بانک مرکزی در مصوبات سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور، بیان کرد:
طبق مصوبه مذکور مقرر شده است از تاریخ وصول لیست وزارت صنعت و معدن و تجارت در بانک مرکزی، این، بانک مرکزی است که موظف است ظرف یک هفته نسبت به صدور کد تخصیص کالا و پیگیری اعلامیه تامین ارز کالا اقدام کند که به هر نحو مقتضی، کالای مورد نظر قابلیت ترخیص داشته باشد.
در نتیجه، انتظار گمرک و سایر سازمان‌ها و ذینفعان تجاری و اقتصادی این است که بلافاصله بعد از ارائه لیست وزارت صنعت و معدن و تجارت به بانک مرکزی، ظرف یک هفته تشریفات و اقدامات لازم برای ترخیص کالا با کد رهگیری بانک مرکزی امکانپذیر شود.
 
 

*** توصیه معاون گمرک به صاحبان کالاهای رسوبی در بنادر و گمرکات

 
 
مهرداد جمال ارونقی در ادامه خطاب به به صاحبان کالاهای رسوبی در بنادر و گمرکات، گفت:
با توجه به اینکه در متن مصوبه سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور قید شده است که ظرف ۱۴ روز از تاریخ ابلاغ مصوبه مورد نظر، صاحبان کالا باید نسبت به اظهار کالاهای خود به گمرک اقدام کنند، توصیه می‌شود، صاحبان کالاهایی که کالاهای آنها در گمرکات و بنادر مانده است و توانایی ترخیص نداشتند، فرم فراخوانی را که مورد نظر گمرک است، تکمیل و مشخصات کالای خود را به گمرک اعلام کنند تا در اسرع وقت نسبت به بررسی و استخراج لیست جدید و ارسال آن به وزارت صنعت و معدن و تجارت و بانک مرکزی اقدام شود و هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.
 
 

*** ترخیص کالاهای رسوبی از گمرکات ایران در گروی بانک مرکزی

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پایان، ابراز امیدواری کرد:
گمرک ایران امیدوار است با توجه به اقدامات ویژه‌ای که توسط این سازمان صورت گرفته و پیگیری‌های مستمر وزارت صنعت، معدن و تجارت، انشاا… بانک مرکزی هم ظرف موعد مقرر نسبت به صدور کد رهگیری برای موارد ارسالی اقدام کند تا ترخیص کالاهایی که در گمرکات ایران رسوب کرده است، در سال جهش تولید که باید در سریع‌ترین زمان ممکن به واحدهای تولیدی و خطوط تولید برسند، از هفته بعد اجرایی شود.
 
 
توجه:
 
صاحبان کالاهای رسوبی در بنادر و گمرکات کشور می‌توانند فرم درخواست ترخیص کالاهای رسوبی و دپو شده در بنادر و گمرکات ایران را از لینک زیر دریافت نمایند:
 

فرم درخواست ترخیص

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید