کد خبر:126655
پ
داریوش اسماعیلی
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت:

تولید سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت از تولید سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور خبر داد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت از تولید سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور خبر داد.

 

*** تولید سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، داریوش اسماعیلی در رسانه ملی با اشاره به اینکه قیر طبیعی نوعی نفت خام غلیظ شده داخل زمین است که ارتباط مستقیم با نفت دارد، افزود:

مهم‌ترین کاربرد آن در بخش رنگ سازی، تونر سازی، رنگرزی، ایزوگام، عایق کاری و آسفالت است.

 

وی با اشاره به این که ۲۶ پروانه بهره برداری معدن قیر طبیعی داریم که بیشتر آن در استان کرمانشاه و پس از آن در استان‌های ایلام، فارس، خوزستان و اردبیل است، اضافه کرد:

اکنون ۳۷ پروانه اکتشافی داریم و جدیداً پنج گواهی کشف را نیز در این زمینه به ثبت رساندیم.

میزان تولید اسمی ۲۶ پروانه بهره برداری صادر شده، حدود ۱۷۰ هزار تن در سال است که باید تولید کنند.

در بخش ذخایر معدنی توانستیم سرمایه گذاران را تشویق کنیم و سود و بهره وری آن را به آن‌ها معرفی کردیم.

در بخش‌های اکتشاف، استخراج و فراوری؛ تکیه و جهت دهی و وارد میدان شدن با بخش خصوصی است و قرار نیست دولت در این مجموعه‌ها وارد شود.

البته شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان شرکت تماماً دولتی متعلق به ایمیدرو، دو طرح بزرگ را در بخش اکتشاف آغاز کرد و در سال ۹۸ حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع را تحت اکتشاف قرار داد و در سال ۹۹ به بهره برداری رسید، البته موانعی در استعلام‌ها بود بنابراین در برخی موارد، متوقف شد.

با توجه به این که بخش خصوصی وارد فضای بهره وری از ماده معدنی ”بیتومین“ نشده است، امسال وزارت صمت از طریق ایمیدرو طرحی را مصوب کرد که مطالعه و فراوری در استان‌های ایلام و کرمانشاه را در دست بررسی دارد و امیدواریم تا پایان سال سال به نتیجه برسد.

 

*** تسهیلات ارزان قیمت برای بخش خصوصی

 

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:

اگر بخش خصوصی قصد ورود به این عرصه را داشته باشد تسهیلات ارزان قیمت از طریق ضمانت صندوق بیمه معادن تا سه هزار میلیارد تومان در بخش اکتشاف، بهره برداری و فراوری بدون وثیقه کمک خواهیم کرد.

بخش خصوصی هنوز به طور جدی ورود پیدا نکرده ؛ البته تنها بخش خصوصی مقصر نیست و مجموعه دست اندرکاران باید این زمینه را فراهم می کردند.

نباید انتظار داشته باشیم به سرعت یک نوع ماده معدنی که در سطح جهانی آن چنان هم معرفی نشده در کشور ما حرف اول را بزند.

 

اسماعیلی با اشاره به اینکه گام اول، موضوع اکتشاف است، گفت:

برداشت این ماده معدنی هنوز به شکل سنتی انجام می‌شود.

بر اساس برنامه، طرح اکتشافی سازمان زمین شناسی انجام شده و شرکت تهیه و تولید در سال ۹۸ طرح‌های اکتشافی خود را در معادن بزرگ به بهره‌برداری رسانده و همچنین ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای در سال جاری برنامه فراوری و ایجاد فراوری این ماده را دارد.

در حال حاضر کارخانه فراوری در کشور ایجاد نشده است، در موضوع ماشین آلات هر فردی به خصوص شرکت هایی که قیر طبیعی را صادر می‌کنند اگر نمی‌توانند ماشین آلات نو وارد کنند، مجوز ورود ماشین آلات با عمر کمتر از ۱۰ سال با ارز صادراتی را خواهیم داد.

ما کارگروهی از افراد متخصص و شرکت‌های فعال در بخش قیر و نمایندگان محترم استان‌هایی مثل ایلام و کرمانشاه که در مناطق آن‌ها قیر وجود دارد و همچنین نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن را به زودی تشکیل خواهیم داد.

 

*** تولید ۱۲ تن طلا در سال

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت در پایان با اشاره به اینکه به شکل جدی‌تری وارد این عرصه خواهیم شد، افزود:

با همکاری سازمان ایمیدرو سعی خواهیم کرد تا سریع‌تر به فراوری این ماده معدنی برسیم.

سرمایه‌گذاران در این بخش می‌توانند با ورود به صفحه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی، درخواست خود را برای دریافت تسهیلات ثبت کنند.

در حال حاضر ۱۲ تن طلا در سال تولید می‌کنیم و طلایی که تا یک ماه گذشته به شکل ۷۰ درصد به صورت کامل صادر می‌شده، امروز تمام آن را با استاندارد بین المللی پالایش و شمش طلا با اونس جهانی به فروش می‌رسد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول