کد خبر:126695
پ
پروانه اصلانی
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه:

افتتاح بیش از ۵ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در آبان

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از افتتاح بیش از ۵ هزار واحد مسکونی مربوط به طرح اقدام ملی مسکن طی آبان ماه سال ۹۹ در کشور خبر داد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از افتتاح بیش از ۵ هزار واحد مسکونی مربوط به طرح اقدام ملی مسکن طی آبان ماه سال ۹۹ در کشور خبر داد.

 

*** پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، پروانه اصلانی با بیان این مطلب، اظهار داشت:

وزارت راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن را با ابعاد ۴۰۰ هزار واحد برای دو سال شروع کرده است که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد هم در سایر شهرهایی که نیاز مسکن شأن از سوی وزارتخانه اعلام شده احداث خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰۰ هزار واحد زمین در سطح کشور تأمین شده است، افزود:

احداث ۱۰۰ هزار واحد مربوط به بافت‌های فرسوده در قالب پرداخت تسهیلات یارانه‌ای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده بوده است و به ساخت مسکن توسط تأمین زمین مربوط نیست.

علی رغم اینکه این ۱۰۰ هزار واحد جز برنامه تأمین زمین وزارتخانه نبوده اما افزون بر ۴۰۰ هزار واحد زمین تأمین شده است.

 

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه با بیان اینکه عملیات اجرایی پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن کم و بیش در حال انجام است، اظهار داشت:

خوشبختانه در آبان ماه سال ۹۹ افتتاح بالای پنج هزار واحد مسکونی ساخته شده در قالب طرح اقدام ملی را خواهیم داشت، البته بخشی هم طی سال ۹۹ در سیرجان تحویل مردم شده است.

 

وی در ادامه، خاطرنشان کرد:

برای راه‌اندازی اجاره داری حرفه‌ای در سطح کشور نخستین قدمی که می‌بایست برداشته می‌شد این بود که این نوع فعالیت در قیاس با سایر فعالیت‌های که در کشور از طریق واسطه گری و حضور در بازارهای بسیار زود بازده مثل ارز، طلا و حتی سهام برای سرمایه‌گذاران خرد و کلان امکانپذیر است، سودآور شود.

 

*** بازدهی اجاره داری در کشور پایین است

 

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بازدهی اجاره داری در کشور پایین است، تصریح کرد:

علت اینکه اجاره داری به صورت حرفه‌ای در کشور شکل نمی‌گیرد این است که بازدهی اجاره داری در کشور پایین است.

 

وی در خصوص اینکه برای رفع این مشکل یک اصلاح آئین‌نامه اجرایی به هیئت وزیران برده شده است، خاطرنشان کرد:

و مصوب شد که تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از نهادهای دولتی، غیر دولتی، اشخاص بخش خصوصی و تمامی کسانی که حاضرند در بخش اجاره داری سرمایه‌گذاری کنند زمینی را به صورت اجاره ۹۹ ساله تحویل بگیرند تا خانه بسازند و به بازار اجاره برای ۹۹ سال عرضه کنند.

هم اکنون تدوین آئین‌نامه اجرایی این موضوع در دستور کار است که به زودی برای تصویب به هیئت دولت ارسال خواهد شد.

تسهیلات دیگری که برای این حوزه ضروری است این بوده که با اخذ مصوبات لازم، نهاد اجاره داری حرفه‌ای را در کشور پایه‌گذاری کرد.

این نهاد به ساماندهی بازار اجاره در کشور کمک شایان توجهی خواهد کرد.

 

*** اقدامات ساماندهی بازار مسکن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پایان پیرامون اینکه وزارت راه و شهرسازی در کنار طرح اقدام ملی مسکن فعالیت‌های دیگر برای ساماندهی بازار مسکن در دستور کار خود قرار داده است، اظهار کرد:

از جمله راه‌اندازی ابزارهای نوین در بازار سرمایه با هدف کمک به تولید در بخش مسکن مثل اوراق سلف موازی استاندارد، اوراق خرید دین در حوزه مصالح ساختمانی و غیره را در دستور کار خود دارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید