کد خبر:126939
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک:

احتمال فاسد شدن ۲۰۰ هزار تن برنج/ چرا فقط محموله ۲ خودروساز با شرایط ویژه ترخیص شد؟

معاون فنی گمرک با انتقاد صریح از لفاظی برخی دستگاها در مسیر ترخیص کالاهای رسوبی نسبت به احتمال فاسد شدن ۲۰۰هزار تن برنج هشدار داد.

معاون فنی گمرک با انتقاد صریح از لفاظی برخی دستگاها در مسیر ترخیص کالاهای رسوبی نسبت به احتمال فاسد شدن ۲۰۰هزار تن برنج هشدار داد.

 

*** رسوب برنج در گمرک

 

به گزارش خبرگزاری سروش، آنطور‌که مقامات دولتی می‌گویند درحال حاضر بیش از ۳٫۵ میلیون تن کالای اساسی ، بیش از ۳٫۷ میلیون تن کالای غیراساسی غیرکانتینری و نزدیک به ۱۰۰ هزار تی.ای.یو کانتینر کالای اساسی و غیراساسی در بنادر و گمرکات کشور رسوب کرده است.

برنج وارداتی رسوبی در گمرکات کشور به بیش از ۲۰۰ هزار تن می‌رسد که در حال فساد هستند.
این رسوب کالا در گمرکات و بنادر کشور، بارها و بارها مسئولین را به واکنش یا موضع گیری واداشته است تا جایی که روحانی ، رئیس جمهور ، چندین بار تأکید بر ترخیص کالاهای موجود در بنادر و گمرکات نموده و حتی از عبارت هفتاد خوان گمرک در راستای تشریفات گمرکی استفاده نموده؛ بارها جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور با تشکیل جلسات متعدد بر لزوم تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و ضروری در بنادر و گمرکات کشور تأکید نموده است.

حتی موضوع به اینجا ختم نشده و این مسئول بلندپایه دولت با اکیپی از مسئولین وزارتخانه ها و سازمان‌‍های مرتبط برای بررسی موضوع بصورت میدانی به استان هرمزگان سفر کرده و مصوبات سفر مهم معاون اول رییس جمهور برای اجرا به کلیه دستگاه‌ها ابلاغ شده است لیکن به گفته فعالان تجاری و اقتصادی، صاحبان کالاهای اساسی و متصدیان واحدهای تولیدی، این مصوبات تاکنون خروجی مطلوبی نداشته است.

 

*** موجودی کالاها در بنادر و گمرکات کشور

 

مهرداد جمال ارونقی در خصوص میزان کالا موجود در بنادر و گمرکات کشور، اظهار داشت:

مطابق آمار واصله از مراجع ذیربط ، درحال حاضر، بیش از ۳٫۵ میلیون تن کالای اساسی فله، بیش از ۳٫۷ میلیون تن کالای غیراساسی غیر کانتینری و بیش از ۳۰ هزار کانتینر حاوی کالاهای اساسی و غیراساسی در بنادر و گمرکات کشور موجود است.

تعداد کانتینرهای پُر وارداتی در بنادر و گمرکات کشور بالغ بر ۳۰ هزار باکس کانتینر است.

 

*** رسوب چندین ماهه کالاهای اساسی و چندین هزار کانتینر در گمرکات

 

وی در رابطه با اعلام برخی ‌از فعالان تجاری و صاحبان کالا در خصوص ترخیص نشدن کالاهای آن‌ها، گفت:

این که برخی از کالاها چند ماه در بنادر و گمرکات دپو شده است درست است، بالاخره تمامی کالاهایی که تخلیه شده اند دارای قبض انبار هستند و تاریخ تخلیه کالا در این سند قید شده است.

به راحتی می توان مدت ماندگاری کالاها را از این سند متوجه شد و اما اینکه گمرک نسبت به ترخیص این کالاها اقدام نکرده هم معلوم است. گمرک صرفاً درخصوص کالاهایی که کد رهگیری بانک مرکزی داشته باشند می‌تواند و اختیار دارد اجازه ترخیص صادر کند مگر اینکه کالاهایی مثل دارو با حداقل اسناد از گمرک ترخیص شوند.

 

*** ترخیص کالاها از گمرک با رویۀ اعتباری و بدون انتقال ارز

 

ارونقی در راستای مصوبه ۲۴ تیرماه، بیان کرد:

درخصوص ترخیص کالاهای اساسی بصورت اعتباری و بدون ارائه کد رهگیری بانک ، از سوی گمرک، به حد کافی اطلاع رسانی شد، اما استقبالی نشد.

انتظار نداشته باشید کسی که کالای اساسی را در حجم بالا بصورت اعتباری وارد و در بندر دپو کرده، به صِرف یک مصاحبه گمرک و بدون تعیین تکلیف تأمین ارز ، از گمرک ترخیص کند؛ درخصوص ترخیص مواد اولیه و نهاده های تولید بصورت بدون انتقال ارز نیز که تصریح مصوبه بود، گمرک اعلام آمادگی کامل نمود؛ حتی بنده در جلسات، مسئولیت ترخیص کالا از محل ماده ۳۸ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات را برعهده گرفتم، اما متاسفانه علیرغم تلاش های صورت گرفته از سوی گمرک، اجرایی نشد.

توجه کنید طبق مصوبه سال ۹۷ هیات وزیران ، ترخیص کالا بصورت بدون انتقال ارز هم منوط به تأیید منشأ ارز از سوی بانک مرکزی شده است. گمرک حتی اعلام آمادگی کرد تا بدون کد بانک هم نسبت به ترخیص اقلام اقدام کند تا مصوبه اجرایی شود؛ اما هیچ دستگاهی قبول نکرد این موضوع را تصریح و مکتوب کند.

 

*** نتایج غیرملموس مصوبات سفر معاون اول رییس جمهور به استان هرمزگان

 

وی درخصوص اجرای مصوبات سفر معاون اول رییس جمهور، اظهار داشت:

در مصوبه سفر اشاره نشده گمرک نسبت به ترخیص کالا اقدام کند، تصریح شده هر دستگاه باید چه کاری انجام بدهد.

گمرک حتی قبل از ابلاغ مصوبات سفر فراخوان داد و همه صاحبان کالاهایی که کالاهایشان قبل از ۵ مهرماه سالجاری در بنادر و گمرکات بود، اعلام آمادگی کرده و نسبت به تکمیل فرم های مربوطه اقدام نمودند.

بیش از ۵ هزار درخواست به گمرک ایران واصل شد و لیست این اقلام در فرمتی که درنظر گرفته شده بود تحویل وزارت صمت داده شد. کار تنظیم این لیست ها توسط گمرک، حتی در روزهای تعطیل تا پاسی از شب ادامه پیدا کرده و تاکنون ۸ فقره لیست با ارزش کالاهای بیش از ۸۰۰ میلیون دلار تحویل وزارت صمت داده شد. وزارت صمت هم این لیست ها را پالایش کرده و تحویل بانک مرکزی داده است. هر دستگاه باید گزارش کار خود را در این راستا برای تنویر افکار عمومی منتشر کند.

 

*** با الفاظ بازی نکنیم

 

ارونقی با اشاره به ترخیص نشدن کالای اساسی یا نهاده‌های تولید بصورت بدون انتقال ارز، گفت:

هرکسی کوچک‌ترین دستی بر آتش تجارت دارد رویه را می داند. اولاً -برای ورود هر کالایی نیاز به ثبت سفارش در وزارت صمت است.
بعد این اقدام، بانک مرکزی باید منشأ ارز این ثبت سفارش ها را تأیید کند. زمانی که این دو مرجع از طریق سامانه جامع تجارت به هم اتصال دارند چه لزومی به دادن فراخوان و تکمیل لیست توسط منِ گمرک هست؟

آیا لیست ثبت سفارش ها را این دو مرجع یعنی وزارت صمت و بانک مرکزی ندارند؟ یعنی صمت با توجه به مراجعات روزانه نمی داند چه کالاهایی ترخیص نشده اند؟ یا بانک مرکزی نمی داند برای کدام ثبت سفارش ها هنوز کد رهگیری صادر نشده است.
به نظر من نباید با الفاظ بازی کنیم. در این جنگ اقتصادی تمام عیار، که صاحب کالایی با پذیرش هرنوع ریسکی می تواند کالایی را اعتباری یا غیراعتباری خریداری کند و به بنادر یا گمرکات کشور حمل کند، بعد از رسیدن کالا به بندر گرفتار بازی با الفاظ « صف تخصیص» و « صف تأمین» و «اولویت» و «صف تشریفات گمرکی» و « صف ترخیص» می شود و این کار زیبنده نیست! بارها گفته ام به جای اینکه صاحبان کالا را از حقوق مکتسبه شان محروم کنید روند تجارت کشور را اصلاح کنید.

روزی نیست مدیرعامل شرکت تولیدی یا کالای اساسی به گمرک مراجعه نکند و التماس نکند تا پیگیر ترخیص کالاهای وارده باشیم. این موضوع اصلاً زیبنده نیست که در سال «جهش تولید» ، تولیدکننده ها مستأصل باشند. بهتر است خودتان تحقیق کنید تا آنچه را که می گویم لمس کنید.

درباره لیست ها، بازهم گمرک قبول مسئولیت کرد. لیست ها را جمع کرد و به وزارت صمت فرستاد. حالا باید منتظر باشیم و ببینیم چه اتفاقی می افتد؟ علی الاصول با این مصوبات نباید هیچ کالای مشمول مصوبه ای مشکل ترخیص داشته باشد.

 

*** واردات برنج آزاد شد

 

وی با توجه به لغو ممنوعیت برنج، بیان کرد:

برنج‌های رسوبی مشکل ممنوعیت فصلی نداشتند که با لغو این ممنوعیت، اجازه ترخیص پیدا کنند. طبق مصوبات تنظیم بازار این برنج ها حائز شرایط ترخیص بودند و لیکن هنوز کد رهگیری بانک برای این برنج ها صادر نشده است.

هر زمان کد رهگیری صادر شد ، گمرک نسبت به ترخیص این برنج ها اقدام خواهد کرد؛ البته گمرک، مجوزهای قانونی معتبر را دوباره مطالبه خواهد کرد و امیدوارم برنجی در طول این مدت فاسد نشده باشد!

 

*** گمرک برای ترخیص درصدی هیچ اختیاری ندارد

 

ارونقی در خصوص اقدام گمرک در این مدت برای ترخیص درصدی کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید، گفت:

شما مصوبه ای پیدا کنید که به گمرک اختیار ترخیص درصدی از کالاهای در صف تخصیص ارز را داده باشد. بنابراین علیرغم اینکه بارها و بارها این اختیار را درخواست کرده ایم تا کنون منتج به نتیجه نشده است. ثانیاً – مصوبه شورای عالی امنیت ملی تصریح بر این دارد که کالاهای در صف تأمین ارز قابلیت ترخیص از گمرک بصورت درصدی دارند. اما اینکه کالا در صف تخصیص ارز است یا در صف تأمین ارز را باید بانک های عامل اعلام کنند. براساس بخشنامه بانک مرکزی ، بانک های عامل از صدور هرگونه نامه مبنی بر اینکه کالاها در صف تأمین ارز هستند منع شده اند و این امر باعث شده گمرک نتواند کالایی را بصورت درصدی ترخیص کند.

گمرک تنها از ظرفیت ماده ۴۲ قانون امور گمرکی استفاده نموده و کالاهایی را بصورت درصدی و بدون کد رهگیری بانک ترخیص کرده است.

فقط کالاهای مربوط به خودروسازی ایران خودرو و سایپا را با تقاضا و درخواست وزیر محترم صمت و موافقت رییس کل گمرک ایران. همین طور بذر و سموم و کود به درخواست وزیر جهاد کشاورزی و دارو و مواد اولیه دارویی به درخواست وزیر بهداشت و با حداقل اسناد.

 

*** اگر مستند دارید ارائه کنید تا برخورد کنیم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون فنی گمرک در پایان پیرامون ادعا بعضی از مراجع در خصوص دپو در گمرک برای افزایش قیمت در بازار داخلی، اظهار داشت:

اعلام کردید ادعا، پس وظیفه مدعی است که ثابت کند چنین است.

هیچ آدم عاقلی در این وضعیت چنین کاری نمی‌کند و اگر شما مستندی دارید ارائه تا بررسی و پاسخ داده شود. به نظر من هیچ کالای اساسی و تولیدی در بنادر و گمرکات به این منظور دپو نشده‌اند.

شاید صاحب کالای اساسی به من سیستم دولتی اعتماد لازم را ندارد و درصدد است تا اول تأمین ارز صورت پذیرد و بعد کالای خود را ترخیص کند اما شما مدارکی ارائه کنید که علیرغم تأمین ارز کالای اساسی، یا علیرغم صدور کد رهگیری بانک برای نهاده‌های تولید ، کالا هنوز در گمرک خاک می خورد تا در بازار داخلی گران‌تر شود.

اگر چنین باشد که اصلاً این موضوع مصداق احتکار است به شرط اینکه اثبات شود، البته به نظر می‌رسد طرح این موضوع بیشتر به بهانه می‌ماند تا یک دلیل ثبوتی و اثباتی!

 

تسنیم

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول