کد خبر:127075
پ
اسحاق جهانگیری در نشست هیات دولت
معاون اول رییس جمهوری:

ضرب‌الاجل یک هفته‌ای معاون اول رییس جهموری به وزارت صنعت

معاون اول رییس جمهوری، وزارت صنعت و گمرک را مکلف کرد تا ظرف یک هفته گزارشی دقیق از نحوه اجرای مصوبات سفر بندر عباس برای تسهیل واردات ترخیص کالاها از گمرکات کشور ارائه دهند.

معاون اول رییس جمهوری، وزارت صنعت و گمرک را مکلف کرد تا ظرف یک هفته گزارشی دقیق از نحوه اجرای مصوبات سفر بندر عباس برای تسهیل واردات ترخیص کالاها از گمرکات کشور ارائه دهند.

 

*** تسهیل واردات ترخیص کالاها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اسحاق جهانگیری در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی با اشاره به افزایش قیمت برخی اقلام و کالاهای اساسی، اظهار کرد:

لازم است دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به خصوص ستاد تنظیم بازار و سازمان تعزیرات حکومتی نظارت جدی و مستمر بر اجرای تصمیمات مرتبط با قیمت‌گذاری کالاها داشته باشند، زیرا اگر بر روند اجرای مصوبات نظارت و کنترل وجود نداشته باشد، قیمت‌گذاری کالاها مفهومی ندارد.
 
معاون اول رییس جهموری ضمن انتقاد از عدم اجرای تصمیمات مرتبط با قیمت‌گذاری کالاهای اساسی، افزود:
رویکرد جدی دولت این است که کالاهای اساسی و اقلام ضروری مورد نیاز مردم به وفور در بازار موجود و تحت کنترل و نظارت دقیق باشد و وقتی تصمیمی برای تعیین قیمت یک کالا اتخاذ می‌شود با جدیت و تا اجرای کامل پیگیری شود.
 
 

*** تامین ارز برای نظارت 

 
 
جهانگیری با تاکید بر اینکه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی باید با حساسیت انجام شود، تصریح کرد:
با توجه به اختلاف زیاد قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز آزاد، باید هم نظارت و هم تعزیرات در تامین این ارز جدی باشد.
دستگاه‌های نظارتی باید با جدیت و سختگیری بر نحوه توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی نظارت داشته باشند زیرا در شرایطی که دولت با محدودیت منابع ارزی مواجه است، بخاطر رعایت حال مردم و کمک به معیشت جامعه ارز کالاهای اساسی را با قیمت ۴۲۰۰ تومان تامین کرده است و اگر وارد کننده ای بخواهد از این ارز سوءاستفاده کند، به کشور خیانت کرده است که باید به طور جدی با او برخورد شود.
 
جهانگیری با تاکید بر اینکه از زمان تخصیص ارز تا واردات کالاهای اساسی نباید زمان زیادی سپری شود از وزیر صنعت خواست نظارت جدی بر نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و واردات کالاهای اساسی داشته باشد و واردات این اقلام را به واردکنندگان خوشنام و معتبر محول کند.
 
معاون اول رییس جهموری در ادامه، گفت:
دولت مایل نیست تولیدکنندگان پرونده تعزیراتی داشته باشند اما انتظار می‌رود تولیدکنندگان نیز همراهی لازم را در تامین کالا و قیمت ها داشته باشند، زیرا عدم رعایت مصالح مردم غیرقابل اغماض است.
 
 

*** نظارت بر بازار و قیمت کالاها

 
 
معاون اول رییس جهموری با بیان اینکه مهترین خواسته و مطالبه مردم مدیریت شرایط کنونی است، خاطرنشان کرد:
مدیران کشور مسئولیت پذیرفته‌اند که مشکلات مردم را حل کنند و در این مسیر باید آبرو و منافع شخصی خود را فدای مردم و کشور کنند.
 
وی با بیان اینکه متاسفانه این روزها عده‌ای در داخل و خارج تلاش می‌کنند تا اوضاع کشور را نابسامان جلوه دهند و مانع از تعاملات سازنده ایران با کشورهای دیگر شوند، گفت:
نظارت بر بازار و قیمت کالاها از اهمیت فراوانی برخوردار است، زیرا عده‌ای در صدد بر هم زدن شرایط اقتصادی کشور هستند بنابراین مسئولین وزارتخانه‌های صنعت و جهاد کشاورزی باید بصورت شبانه روزی بر تامین کالاهای اساسی و قیمت‌های بازار تمرکز داشته باشند.
 
جهانگیری با بیان اینکه تلاش برای ایجاد تشنج در بازار اقدامی ضدانقلابی و برخلاف منافع ملی کشور است از وزارتخانه‌های صنعت، جهاد کشاورزی و سازمان تعزیرات خواست در ایام پیش رو با تمام ظرفیت نسبت به نظارت بر بازار فعال باشند.
 

*** مواجه با محدودیت منابع ارزی

 
معاون اول رییس جهموری درباره اینکه در شرایطی که با محدودیت منابع ارزی مواجه هستیم، تصریح کرد:
ارز باید با اولویت بندی به کالاهای مورد نیاز کشور و اقلامی که کمبود داریم تخصیص داده شود و مدیریت و مسئولیت این فرایند بر عهده بانک مرکزی و دستگاه‌های ذیربط و متولی تامین کالاهای اساسی و اقلام ضروری مورد نیاز مردم است. لازم است دستگاه‌های ذیربط پیش بینی‌های لازم را متناسب با نیازهای کشور انجام دهند و اگر کمبودی در کالایی ایجاد شود مسئولیت آن بر عهده دستگاه ذیربط خواهد بود.
 
 

*** جبران کمبود انسولین

 
 
وی با اشاره به گزارش رییس سازمان غذا و دارو در جلسه در خصوص اقدامات صورت گرفته برای جبران کمبود انسولین در کشور، اظهار کرد:
هرچه ورود و توزیع دارو شفاف‌تر باشد و مردم در جریان جزئیات آن قرار بگیرند، نقش مهمی در جلوگیری از سوءاستفاده رسانه‌های معاند و سیاه نمایی آنها خواهد داشت.
 
 

*** ارائه گزارش از نحوه اجرای مصوبات سفر بندر عباس

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رییس جهموری از وزارت صنعت و گمرک خواست ظرف یک هفته گزارشی دقیق از نحوه اجرای مصوبات سفر بندر عباس برای تسهیل واردات ترخیص کالاها از گمرکات کشور ارائه دهند تا مشخص شود که چه دستگاهی در این زمینه همکاری لازم را نداشته است.

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول