کد خبر:127191
پ
مجلس
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

یک فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد 

نمایندگان مجلس یک فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس یک فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کردند.

 

*** تصویب طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی با ۱۹۶ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر در جلسه علنی یک فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کردند.

 

*** آمریکا به تعهدات خود عمل نکرد

 
 
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی درباره این طرح، با بیان اینکه در برجام تعهدات و تکالیفی برای طرفین تعیین شد، تا زمانی که آمریکا در برجام بود به تعهدات خود عمل نکرد، اظهار کرد:
با خروج آمریکا از برجام نه تنها تعهدات انجام نشد، بلکه تحریم‌های بیشتری نیز اعمال شد.
اگر چه آمریکا در اجرای مکانیسم ماشه موفق نشد، اما اروپایی‌ها نیز خلاف نظر آمریکایی‌ها اقدامی نداشتند.
قرار بود سهم ما از برجام رفع کل تحریم‌ها باشد، اما این اتفاق صورت نگرفت و همه سهم ما از برجام تنها اینستکس بود که آن نیز به غذا و دارو ختم شد و عقل و منطق اقتضا می‌کند که ما نیز مانند طرفین مقابل، عمل کنیم.
 
ذوالنور در ادامه، افزود:
در مقابل همه اقداماتی که کشورهای غربی و آمریکا علیه کشورمان انجام دادند، ما کار خاصی نکردیم و محتوای گام‌های کاهش تعهداتمان هم به طور کامل اجرا نشد و در برخی از جاها، اراده‌ای برای اجرای آن وجود نداشت.
 
 

*** دفاع از حقوق ملت

 
 
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پایان درباره اینکه منافع ملت اقتضا می‌کند که نمایندگان ملت در یک اقدام مقابله به مثل، دولت را وادار به دفاع از حقوق ملت کنند تا دولت نسبت به رفع تحریم‌های کمرشکن اقدام عاجل کند، تصریح کرد:
در برجام، تعهداتی را اجرا کردیم اما آنان عمل نکردند و در طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها، تکالیفی برای دولت و دستگاه‌ها تعیین شده و دولت موظف است که اقدامات سلسله‌ای در این راستا انجام دهد.
ابتدا این طرح را به صورت سه فوریتی ارائه کردیم و طی نشست‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت به این اجماع رسیدیم که طرح راهبردی اقدام برای لغو تحریم‌ها باید به صورت یک فوریتی در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
ما نباید مردم را شرطی کنیم و همه باید بدانند که جمهوری خواه و دموکرات سر و ته یک کرباس هستند.
 
 

*** نکات مهم طرح

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، نکات مهم این طرح نیز به شرح زیر است:
– سازمان انرژی اتمی موظف است ظرف مدت دو ماه پس از تصویب این قانون، سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در تاسیسات فردو تولید و در داخل کشور ذخیره کند.
– در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی ، مکلف است پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد.
– سازمان انرژی اتمی موظف است ظرف مدت ۳ ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای مناسب، با حداقل ۱۰۰۰ عدد ماشین IR-۲m در بخش زیرزمینی تاسیسات شهید احمدی روشن نطنز آغاز کند.

– سازمان انرژی اتمی مکلف است در همین بازه زمانی، هرگونه عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های IR-۶ را به تاسیسات شهید علی محمدی فردو منتقل کرده و عملیات غنی سازی را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز کرده و آن را تا انتهای سال ۱۳۹۹ به ۱۰۰۰ ماشین توسعه دهد.

– سازمان انرژی اتمی ایران وظیفه دارد، راکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک را که به موجب برجام در حال بازطراحی و بهینه سازی می باشد، ظرف مدت ۴ ماه از تاریخ تصویب این قانون با برنامه زمانبندی معین از طریق احیای قلب راکتور به شرایط قبل از برجام برگرداند.
– دولت موظف است بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.
– پس از ۳ ماه از تصویب این قانون، اگر روابط بانکی ایران در اروپا و میزان خرید نفت توسط آنها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف نماید.
– چنانچه پس از ۳ ماه از تصویب این قانون طرف های مقابل برجام به اجرای تعهدات خود در برجام بازگشته باشند، دولت مکلف است پیشنهاد اقدام متقابل ایران در بازگشت به تعهدات برجامی را به مجلس ارائه کند.
– مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب، امتناع یا ممانعت از اجراء به طبقات ۴ تا ۷ طبقات مجازات تعزیری قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم می شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول