کد خبر:127409
پ
حناچی
شهردار تهران:

برای سیل‌های دوره‌ای ۲۵ و ۵۰ ساله تهران باید آمادگی داشته باشیم

شهردار تهران معتقد است، برای سیل‌های دوره‌ای ۲۵ و ۵۰ ساله تهران باید آمادگی داشته باشیم.

شهردار تهران معتقد است، برای سیل‌های دوره‌ای ۲۵ و ۵۰ ساله تهران باید آمادگی داشته باشیم.

 

***  آمادگی برای سیل‌های دوره‌ای ۲۵ و ۵۰ ساله تهران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، پیروز حناچی در مراسم بازدید و بهره برداری از پروژه کانال شماره یک بزرگراه آزادگان ضمن تبریک میلاد حضرت رسول (ص)، به اهمیت جمع آوری آب های سطحی با توجه به در پیش بودن فصل بارش اشاره کرد و گفت:

جمع آوری آب های سطحی مقوله بسیار مهمی است و تهران باید در سیل های دوره ای ۲۵ ساله و ۵۰ ساله تهران آمادگی داشته باشد. اما فراتر از آن باید یک قدم جلوتر رفت و کاری کرد که آبهای سطحی که مایه حیات است برای گذران اوقات فراغت و بهبود زندگی مردم به شهر برگردد.

من در زمان سیل سال ۱۳۴۰ که رودخانه های تهران طغیان کردند و آب تمام سطح شهر را گرفت، خردسال بودم و به یاد دارم که خیابان حبیب الله که رودخانه بود، طغیان کرد و خانه های اطراف را سیل برد و بعد از آن سیل بود که شبکه آب طراحی شد تا آب های سطحی به سه مسیر هدایت شوند. اگر بتوان از آبهای سطحی در محدوده شهر استفاده کرد، می توان به طراوت شهر کمک کند.

در برخی مسیرها این کار را به راحتی می توان انجام داد. مثلا در مسیر آب از اوین تا پارک گفتگو می توان این کار را انجام داد.

 

شهردار تهران با اشاره به فعالیت های شرکت خاکریزآب گفت:

فعالیت های این شرکت و پیمانکاران در حوزه جمع آوری آب های سطحی و هدایت آب از شهر به بیرون زحمات فراوانی است که تنها در مواقع خطر ارزش و اهمیت خود را نشان می دهد و باید قدردان این تلاش ها بود.

لایحه سازمان آبهای سطحی را هم به شورای اسلامی شهر ارائه کرده ایم که امیدوارم به تصویب برسد.

 

*** احتمال سیل در نیمه اول سال بیشتر است

 

در این مراسم حبیب پوش پارس ، مدیرعامل شرکت پوش پارس به ارائه توضیحاتی درباره پروژه پرداخت و گفت:

بعد از سیل سال ۱۳۴۰ که همه معابر تهران درگیر سیلاب شد، برنامه هایی برای هدایت آب های سطحی از شهر آغاز شد و یکی از آمارهای جالب هم این است که از ۱۸ سیلی که در تهران آمده ۱۵ سیل مربوط به نیمه اول سال است.

در برنامه سوم توسعه قرار بود که ۴۱.۵ کیلومتر کانال اجرا شود که این کار انجام شده است در این پروژه که امروز افتتاح می شود ۲۳۷۵ متر از شبکه مدیریت سیلاب که از تقاطع بزرگراه آزادگان عبور می کند، آبگیری می شود و تا پایان سال هم هر ماه قسمتی از شبکه مدیریت سیلاب در تهران بهره برداری خواهد شد.

 

*** هزینه پروژه

 

در این مراسم همچنین صفا صبوری دیلمی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران هم گفت:

این پروژه فاز اول یک پروژه سه گانه است که برای شهرداری تهران ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر داشته است که به جهت اهمیت این موضوع برای شورای شهر تهران و شهرداری، این مبلغ تامین شده است.

 

*** ضرورت رعایت پیوست خدمات اجتماعی

 

سیدمحمد فیاض، شهردار منطقه ۱۹ هم در این مراسم از این که پروژه های بزرگ پیوست خدمات اجتماعی ندارد انتقاد کرد و بیان داشت:

چرا باید پروژه هایی مثل بزرگراه آزادگان پیوست اجتماعی نداشته باشد، تمامی پروژه های شهرداری پیوست های متعدد دارند اما پیوست خدمات اجتماعی ندارد و وقتی اجرا می شوند در حوزه هایی مثل انتقال آب های سطحی به مشکل می خوریم.

 

*** بازدید شهردار تهران بخش های مختلف پروژه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در این مراسم همچنین الهام فخاری ،عضو شورای شهر تهران هم حضور داشت و از زحمات شرکت خاکریزآب در اجرای پروژه های انتقال آب قدردانی کرد.

در انتهای مراسم شهردار تهران به همراه سایر مدیران شهری از بخش های مختلف این پروژه بازدید کردند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول