اخبار برگزیده

کد خبر:127305
پ
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا / کارزار ترامپ و بایدن

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی برگزار شده است که هر یک از دو کاندیدای اصلی، خود را پیروز انتخابات می‌دانند و رقابت بسیار نزدیکی میان آنها وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی برگزار شده است که هر یک از دو کاندیدای اصلی، خود را پیروز انتخابات می‌دانند و رقابت بسیار نزدیکی میان آنها وجود دارد.

 

*** انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به نقل از خبرگزاری سروش، انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا با افتتاح مراکز رأی‌گیری در ایالت ورمونت از ساعت ۵ صبح سه‌شنبه به وقت محلی (معادل با ۱۳:۳۰ به وقت تهران) آغاز شد.

این انتخاب سرنوشت رقابت میان «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات و «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور مستقر آمریکا را مشخص خواهد کرد اما علاوه بر آن تکلیف ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا نیز مشخص خواهند شد.

صندوق‌ها در زمان‌های متفاوتی در ایالت‌های مختلف سراسر آمریکا بسته خواهد شد. آلاسکا آخرین ایالتی خواهد بود که صندوق‌های خود را می‌بندد و انتخابات در آن پایان می‌یابد.

در اغلب ایالت‌ها، ساعت ۶ صبح به وقت شرقی (۱۴ و سی به وقت تهران) صندوق‌های رای‌گیری باز و در دیرترین زمان تا ۹ شب به وقت شرقی (۵ و سی دقیقه بامداد چهارشنبه به وقت تهران) بسته خواهد شد.

تایید نتایج ایالت‌ها از ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان) آغاز خواهد شد که البته اگر نیاز به بازشماری آرا باشد، در این تاریخ ممکن است تاخیر ایجاد شود. همه ایالت‌ها به استثنای کالیفرنیا باید تا ۸ دسامبر (۱۸ آذر) روند تایید را به پایان برسانند. همه اختلاف‌ها و بازشماری‌ها هم باید تا این تاریخ تعیین تکلیف شده باشد.

 

*** بایدن ۲۲ رای الکترال تا پیروزی نهایی فاصله دارد

 

با قطعی شدن پیروزی بایدن در ایالت ویسکانسین،‌ آرای الکترال وی به ۲۴۸ افزایش یافت تا تنها ۲۲ رای الکترال دیگر برای پیروزی نهایی فاصله داشته باشد. آرای الکترال ترامپ نیز به ۲۱۴ عدد رسیده است.

ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ تمامی ۱۰ رای الکترال ایالت ویسکانسین را به خود اختصاص داده بود

 

*** وضعیت مبهم انتخابات آمریکا از دیدگاه خبرنگار آمریکایی

 

یک خبرنگار آمریکایی با انتشار شکل زیر،‌ وضعیت مبهم انتخابات در آمریکا را به تصویر کشیده است.

آبی رنگ انتخاباتی دموکرات‌ها و قرمز رنگ انتخاباتی جمهوری‌خواهان به شمار می‌آید.

 

*** پیام بایدن پس از قطعی شدن پیروزی در ویسکانسین

 

نامزد حزب دموکرات پس از قطعی شدن پیروزی‌اش در ایالت کلیدی ویسکانسین در پیامی در توئیتر نوشت: تمامی آرا را شمارش کنید.

 

*** ستاد ترامپ خواستار توقف شمارش آرا در میشیگان شد

 

ستاد ترامپ اعلام کرد که دادخواستی را به دادگاه میشیگان داده که طی آن خواستار توقف شمارش آرا در میشیگان شده است

ستاد ترامپ مدعی شده که به نمایندگان این ستاد دسترسی کافی برای حضور و نظارت در محل‌های شمارش آرا داده نشده است.

 

*** ترامپ در کسب آرا نسبت به انتخابات ۲۰۱۶ رکورد زد

 

طبق آمار و ارقام منتشر شده رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری دوره قبل این کشور آراءبیشتری کسب کرده است، این موضوع برای نامزد امسال دموکرات‌ها هم صدق می‌کند.

 

*** تیم ترامپ آماده است نتایج انتخابات را به چالش بکشد

 

یک خبرنگار شبکه خبری فا‌کس‌نیوز گزارش داده تیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا آماده ارسال وکلای حقوقی برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات است.

 

*** ترامپ آماده به چالش کشیدن نتایج انتخابات در ایالت‌های باقی‌مانده است

 

یک خبرنگار شبکه خبری فا‌کس‌نیوز گزارش داده تیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا آماده ارسال وکلای حقوقی برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات است.

 

*** اعلام نتایج پنسیلوانیا هم به تعویق افتاد

 

روزنامه «دیلی میل» در گزارشی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که شمارش آرای پستی در ایالت پنسیلوانیا ممکن است تا روز جمعه طول بکشد.
پیش از این گزارش شده بود که در ایالت نوادا هم ادامه شمارش آراء ساعت ۰۹:۰۰ صبح روز پنجشنبه به وقت محلی (۱۷:۳۰ پنجشنبه به وقت تهران) از سر گرفته می‌شود.

 

*** اختلاف بایدن و ترامپ در میشیگان به سه دهم رسید

 

با شمارش ۹۰ درصد از آراء ایالت «میشیگان» با ۱۶ رأی الکترال، اختلاف ترامپ و بایدن به سه دهم کاهش یافت.

هم‌اکنون، «دونالد ترامپ» ۴۹.۴ درصد آراء از «جو بایدن» نامزد دموکرات با ۴۹.۱ درصد آراء جلوتر قرار گرفته است.

 

*** انتخابات هرنتیجه‌ای داشته باشد، همکاری با آمریکا را تقویت می‌کنیم

 

توشیمیتسو موتگی وزیر خارجه ژاپن امروز (چهارشنبه) در یک کنفرانس خبری از تصمیم توکیو برای تقویت همکاری با ایالات متحده صرفنظر از نتیجه این انتخابات خبر داد.

وی تصریح کرد: «تحت هر شرایطی، ائتلاف ژاپن-آمریکا، هسته اصلی سیاست خارجی ژاپن خواهد بود بنابراین صرفنظر از نتیجه انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا ، ژاپن این ائتلاف و همکاری نزدیک را تقویت می‌کند و تغییری در این این رویکرد صورت نمی‌گیرد».

 

*** نماینده‌‌ پیروز ایالت داکوتای شمالی بر اثر کرونا فوت کرده است

 

دیوید آندال، یکی از نامزد‌های نمایندگی مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت داکوتای شمالی با کسب آرای حداکثر پیروز شده، این در حالی است که وی ماه گذشته بر اثر کرونا درگذشت.

 

*** جمهوری‌خواه ۲۵ ساله وارد مجلس نمایندگان آمریکا شد

 

مدیسون کاتورن جوان ۲۵ ساله از حزب جمهوری‌خواه در رقابت‌های انتخابات کنگره بعنوان نماینده کارولینای شمالی وارد مجلس نمایندگان آمریکا می‌شود.

کاتورن در سال ۲۰۱۴ و زمانیکه ۱۸ سال بیشتر نداشت، هنگام بازگشت از تعطیلات بهار در فلوریدا در یک سانحه رانندگی از ناحیه پا فلج شد و هم‌اکنون برای حرکت از صندلی چرخدار استفاده می‌کند.

کاتورن در ماه ژانویه سال جاری میلادی، به هیأت نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا در کارولینای شمالی پیوست و جوانترین عضو کنگره و جوان‌ترین جمهوری‌خواهی است که تاکنون در مجلس نمایندگان آمریکا راه پیدا کرده است.

 

*** هشدار فیس‌بوک به کاربران درباره ادعای پیروزی ترامپ

 

یکی از سخنگویان شبکه اجتماعی فیس‌بوک درباره ادعاهای ترامپ در خصوص پیروزی در انتخابات علیرغم ناتمام ماندن شمارش آراء گفت: «وقتی ترامپ، ادعای پیروزی زودهنگام را مطرح کرد. ما در فیس‌بوک و اینستاگرام اعلام کردیم که همه بدانند که شمارش آراء همچنان در حال انجام است و هنوز برنده مشخص نشده است»

 

*** چه بایدن باشد چه ترامپ، سیاست ما در سوریه تغییر نمی‌کند

 

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه گفت، چه رئیس‌جمهور فعلی پیروز انتخابات باشد چه نماینده دموکرات‌ها، سیاست‌ آمریکا درباره سوریه،‌ تحریم‌ها و حضور ایران در سوریه تغییر نخواهد کرد.

 

*** توقف فرایند شمارش آراء در ایالت نوادا

 

مرکز تحقیقات ادیسون درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که شمارش آراء ایالت نوادا تا ساعت ۰۹:۰۰ صبح روز پنجشنبه پنجم نوامبر به وقت محلی (۱۷:۳۰ روز پنجشنبه ۱۵ آبان به وقت تهران) ازسرگرفته نمی‌شود.

 

*** کم‌شدن فاصله ترامپ و بایدن در میشیگان

 

با شمارش ۸۷ درصد از آرای ایالت کلیدی میشیگان، ترامپ ۴۹.۹ و بایدن ۴۸.۵ درصد آراء را به خود اختصاص داده‌اند. پیشتر و با شمارش ۸۰ درصد آراء، اختلاف ترامپ و بایدن ۵ درصد بود.

 

*** رأی ۷۷ درصدی یهودیان آمریکا به بایدن

 

نظرسنجی پای صندوق که برای لابی صهیونیستی «جی استریت» انجام شده، نشان می‌دهد ۷۷ درصد آمریکایی‌های یهودی به بایدن رأی داده‌اند.
۲۱ درصد از یهودیان آمریکایی نیز با بیان اینکه موضوع اسرائیل برای آنها در اولویت سیاست‌های یک نامزد است، گفتند به ترامپ رأی داده‌اند.

 

*** آتش زدن پرچم آمریکا در نزدیکی کاخ سفید

 

در ادامه اعتراضات آمریکایی‌ها در مقابل کاخ سفید در حالیکه فرایند شمارش آراء انتخابات ریاست‌جمهوری هنوز تکمیل نشده است، معترضان پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

 

*** آخرین وضعیت نتایج انتخابات سنا و مجلس نمایندگان آمریکا

 

طبق جدیدترین نتایج انتخابات سنا آمریکا دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان هر دو ۴۷ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند و اگر حزب دموکرات بتواند چهار کرسی دیگر انتخابات را به دست آورد، کنترل سنا را که هم‌اکنون در دست جمهوری‌خواهان است، به دست خواهد گرفت.

در صورتیکه «جو بایدن» نامزد دموکرات بعنوان رئیس‌جمهور آمریکا برگزیده شود، دموکرات‌ها برای به دست آوردن کنترل سنا تنها به سه کرسی نیاز خواهند داشت زیرا در این شرایط معاون بایدن می‌تواند یک رأی به نفع دموکرات‌ها بدهد.

رقابت در سنا برای تعیین سرنوشت ۳۵ کرسی برگزار شده است و گرچه برخی ایالات اکثر نتایج آراء را در روز انتخابات اعلام می‌کنند، اما اعلام نتایج برخی دیگر از ایالات به دلایل داشتن آراء غیرحضوری صندوق‌های پستی و مراکز رأی‌گیری زودهنگام، ممکن است چندین روز به طول انجامد.

تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا در انتخابات فعلی کنگره به رأی گذاشته شده بود و نتایج اولیه مجلس نمایندگان آمریکا حاکی از آن است که دموکرات‌ها که در حال حاضر کنترل مجلس نمایندگان را برعهده داشتند، ۱۹۰ کرسی را به دست آورده و جمهوری‌خواهان موفق به کسب ۱۸۱ کرسی شده‌اند. دموکرات‌ها برای حفظ کنترل مجلس نمایندگان آمریکا به ۲۱۸ رأی نیاز دارند.

 

*** تبریک زودهنگام نخست‌وزیر اسلوونی به ترامپ

 

درحالیکه هنوز نتایج قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام نشده است، «یانز یانشا» نخست‌وزیر اسلوونی که زادگاه اصلی «ملانیا ترامپ» همسر ترامپ محسوب می‌شود، به «دونالد ترامپ» برای پیروزی در انتخابات تبریک گفت.

وی در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، با پیروز اعلام کردن ترامپ در انتخابات نوشت: «کاملاً واضح است که مردم آمریکا دونالد ترامپ و مایک پنس را برای چهار سال دیگر انتخاب کردند. تأخیرهای بیشتر و انکار حقایق از سوی رسانه‌های جریان اصلی، پیروزی را برای رئیس‌جمهور آمریکا بزرگ‌تر می‌کند. تبریک به حزب جمهوری‌خواه برای نتایج قوی در سراسر آمریکا».

 

*** شاید چند روز طول بکشد تا برنده انتخابات آمریکا مشخص شود

 

شبکه فاکس نیوز، رسانه نزدیک به جمهوری‌خواهان با تاکید بر اینکه هنوز مشخص نیست چه کسی برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌شود، احتمال داد چند روز طول بکشد تا نتیجه انتخابات مشخص شود.

 

*** وضعیت ایالات کلیدی باقیماندهچ

 

در ایالت مهم پنسیلوانیا با ۲۰ رأی الکترال ، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با اختلاف بیش از ۱۲ درصد و کسب ۵۵.۸ درصد از آراء از «جو بایدن» نامزد دموکرات با ۴۳.۱ درصد آراء جلوتر قرار گرفته است.

در کارولینای شمالی با ۱۵ رأی الکترال نیز با شمارش ۹۴ درصد آراء، ترامپ با کسب ۵۰.۱ درصد آراء از بایدن با ۴۸.۷ درصد آراء جلوتر قرار گرفته است.

در ایالت جورجیا با ۱۶ رأی الکترال، با شمارش ۹۴ درصد آراء، ترامپ با کسب ۵۰.۵ درصد آراء از بایدن با ۴۸.۳ درصد آراء پیشی گرفته است.

در ایالت نوادا با ۶ رأی الکترال، با شمارش ۶۷ درصد آراء، بایدن با کسب ۵۰ درصد آراء از ترامپ با ۴۷.۹ درصد آراء جلوتر قرار گرفته است.

در ایالت میشیگان با ۱۶ رأی الکترال، با شمارش ۸۰ درصد از آراء رئیس‌جمهور آمریکا با اختلاف ۵ درصد و کسب حمایت ۵۱.۷ درصد از رأی دهندگان از «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها با کسب حمایت ۴۶.۷ درصد از رأی دهندگان جلوتر قرار گرفته است.

در ایالت ویسکانسین با ۱۰ رأی الکترال، با شمارش ۹۵ درصد از آراء ویسکانسین با ۱۰ رأی الکترال، جو بایدن با کسب ۴۹.۴ درصد از آراء از دونالد ترامپ با ۴۹.۱ درصد آراء جلوتر قرار گرفته است.

 

*** پیشتازی ترامپ در ایالت میشیگان

 

با شمارش ۸۰ درصد از آراء ایالت میشیگان با ۱۶ رأی الکترال، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با اختلاف ۵ درصد و کسب حمایت ۵۱.۷ درصد از رأی دهندگان از «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها با کسب حمایت ۴۶.۷ درصد از رأی دهندگان جلوتر قرار گرفته است.

 

*** پیشتازی بایدن در ایالت ویسکانسین

 

خبر دیگر پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این است که با شمارش ۹۵ درصد از آراء ویسکانسین با ۱۰ رأی الکترال، جو بایدن با کسب ۴۹.۴ درصد از آراء از دونالد ترامپ با ۴۹.۱ درصد آراء جلوتر قرار گرفته است.

 

*** واکنش فرماندار پنسیلوانیا به اعلام پیروزی زودهنگام ترامپ

 

فرماندار ایالت پنسیلوانیا در واکنش به اعلام پیروزی زودهنگام ترامپ، بیان داشت:

این یک حمله حزبی علیه انتخابات پنسیلوانیا، رأی ما و دموکراسی است.
مناطق مختلف ایالت ما به شکلی خستگی‌ناپذیر در تلاش هستند شمارش آراء را با بیشترین دقت و سرعت ممکن انجام دهند. پنسیلوانیا انتخاباتی عادلانه خواهد داشت و ما تک تک آراء را خواهیم شمرد.

 

*** اظهارات ترامپ نامشروع و خطرناک بود

 

«الکساندریا اوکازیو کورتز» عضو مجلس نمایندگان آمریکا که احتمالاً مجدداً پیروز شده و وارد کنگره خواهد شد، با انتقاد از اظهارات ترامپ در خصوص لزوم توقف شمارش آراء گفت که این اظهارات نامشروع، خطرناک و مستبدانه بوده است.

وی در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، نوشت:

«ادعاهای زودهنگام دونالد ترامپ در خصوص پیروزی، غیرقانونی، خطرناک و مستبدانه است. آراء را بشمارید، به نتایج احترام بگذارید».

 

*** روابطمان با آمریکا قوی‌تر می‌شود

 

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا گفته، صرف‌نظر از نتیجه انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا مطمئن است که روابط کشورش با ایالات متحده قوی‌تر خواهد شد.

 

*** منتظر نتیجه انتخابات آمریکا هستیم

 

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اولین واکنش خود به نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا گفت: «مردم آمریکا حرف خود را زده‌اند (رأی داده‌اند).

در حالیکه منتظر نتیجه انتخابات هستیم، اتحادیه اروپا آمادگی دارد تا بر پایه ارزش‌ها و تاریخ مشترکمان، یک مشارکت مستحکم فراآتلانتیک ایجاد کنیم».

 

*** واکنش ستاد انتخاباتی بایدن به اظهارات ترامپ

 

ستاد انتخاباتی «جو بایدن» نیز به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا واکنش نشان داد و ترامپ را به تلاش برای سلب حق رأی آزاد آمریکایی‌های متهم کرد.

ستاد انتخاباتی بایدن در این خصوص اعلام کرده است:

«ترامپ سعی دارد حق مردم آمریکا برای رأی آزاد را سلب کند. ترامپ نتیجه انتخابات را تعیین نمی‌کند و روند دموکراتیک همچنان ادامه دارد».

ستاد انتخاباتی بایدن در اطلاعیه خود با ابراز اطمینان درباره پیروزی نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آورده است:

«اطمینان داریم که پس از اتمام روند شمارش آراء، بایدن رئیس‌جمهور می‌شود».

مدیر ستاد انتخاباتی بایدن، اظهارات ترامپ را «شنیع، بی‌سابقه و نادرست» خواند و گفت:

اگر ترامپ به تهدید خود برای بردن پرونده به دیوان عالی و جلوگیری از طی‌کردن روند طبیعی شمارش آرا عمل کند، تیم‌های حقوقی دموکرات‌ها با این اقدام مقابله خواهند کرد».

 

*** ترامپ نمی‌تواند جلوی شمارش آراء را بگیرد

 

ایلهان عمر نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز درباره درخواست ترامپ برای توقف شمارش آرا واکنش نشان داد و نوشت:

«شمارش همه آراء همانند رأی دادن نیست.

تو نمی توانی جلوی شمارش آرا را بگیری.

اینجا دیکتاتوری نیست. این مرد آدم خطرناکی است».

 

*** رئیس‌جمهور نمی‌تواند درباره پیروز انتخابات تصمیم‌گیرنده باشد

 

اظهارات جنجالی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا واکنش‌های زیادی را به همراه داشت به طوریکه نشریه «نیویورکر» نیز به مخاطبان آمریکایی یادآوری کرد:

«رئیس‌جمهور ایالات متحده نمی‌تواند تصمیم‌ بگیرد که چه کسی پیروز انتخابات باشد».

 

*** بحران قانون اساسی آمریکا

 

به دنبال اظهارات ترامپ در خصوص تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و احتمال ارجاع پرونده انتخابات به دیوان عالی، «آنه‌گرت کرامپ-کارن‌باوئر» وزیر دفاع آلمان گفت:

«اوضاع در ایالات متحده در حالت انفجاری است و ممکن است این اوضاع به بحران قانون اساسی منتهی شود».

 

*** حرف‌های ترامپ همچون کبریت بود

 

«کریس والس» مجری فاکس‌نیوز و مجری مناظره اول ترامپ و بایدن به دنبال اظهارات تحریک‌آمیز دونالد ترامپ درباره تقلب در انتخابات، بیان داشت:

«هنوز برنده در برخی ایالات آمریکا مشخص نشده است. ما در یک وضعیت قابل اشتعال قرار گرفته‌ایم و ترامپ با سخنانش یک کبریت روی این وضعیت انداخت».

 

*** تظاهرات مخالفان ترامپ نزدیک کاخ سفید

 

بیش از هزار نفر از معترضان مخالف ترامپ، همزمان با سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید و اعلام پیروزی او در انتخاباتی که هنوز شمارش آرای آن به پایان نرسیده است،در نزدیکی کاخ سفید تجمع کردند.

 

*** آخرین وضعیت آراء مردمی

 

تا این لحظه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالات مختلف این کشور نشان می‌دهد که «جو بایدن» نامزد دموکرات با کسب ۶۷ میلیون و یکهزار و ۸۷۷ رأی موفق به کسب ۴۹.۸ درصد از آراء مردمی شده است و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با کسب ۶۵ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۸۰۲ رأی، توانسته ۴۸.۶درصد از آراء مردمی را کسب کند.

 

*** برای پیروزی ترامپ دعا می‌کنیم

 

«آریه درعی» وزیر داخلی رژیم صهیونیستی گفت:

برای پیروزی مجدد ترامپ دعا می‌کند چراکه پیروزی بایدن به نفع ایران است.

 

*** بایدن در ایالت «مین» پیروز شد

 

«جو بایدن» نامزد دموکرات موفق شد در ایالت مین با چهار رأی الکترال و کسب ۵۳.۲ درصد آراء در مقابل ترامپ با کسب ۴۳.۹ درصد آراء پیروز شد.

 

*** بایدن پیروز ایالت «آریزونا» شد

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که «جو بایدن» نامزد دموکرات پیروز ایالت آریزونا با ۱۱ رأی الکترال شده است.

با پیروزی بایدن در آریزونا، در صورتیکه وی بتواند پیروز دو ایالت ویسکانسین و میشیگان شود، همچنان با شکست در ایالت پنسیلوانیا نیز امکان پیروزی نهایی را دارد.

 

*** پیروز انتخابات شدیم/احتمال تقلب بالا است

 

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اولین سخنرانی خود در حالیکه شمارش آراء هنوز به پایان نرسیده است، خود را پیروز انتخابات اعلام کرد و گفت:

«ما برای یک جشن بزرگ آماده می‌شویم»

وی با اشاره به احتمال تقلب در انتخابات گفت:

«واضح است که ما پیروز انتخابات شدیم اما تقلب بزرگی در حال رخ دادن است که این باعث شرمساری این کشور است.

به دیوان عالی خواهیم رفت».

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن قدردانی از میلیون‌ها نفری که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت و به وی رأی ‌داد‌اند، گفت:

بعضی به دنبال سلب حق آنها هستند.

در حالیکه هنوز شمارش آراء تکمیل نشده است، ترامپ مدعی پیروزی در پنسیلوانیا با ۲۰ رأی الکترال شد.

 

*** آخرین وضعیت کرسی‌های سنا به روایت آسوشیتدپرس

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گزارش داد که تاکنون جمهوری‌خواهان موفق شده‌اند ۴۷ کرسی سنا را به خود اختصاص دهند و دموکرات‌ها نیز ۴۴ کرسی را به دست آورده‌اند.

 

*** پیشتازی ترامپ در ایالت «پنسیلوانیا»

 

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا با اختلاف هفت درصد در ایالت پنسیلوانیا با ۲۰ رأی الکترال پیشتاز است.

 

*** وضعیت آراء نامزدها در جورجیا

 

برآوردها حاکی از آن است که با شمارش ۹۱ درصد از آراء در جورجیا، ترامپ ۵۰.۶ و بایدن ۴۸.۱ درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

 

*** انتقاد نماینده جمهوری‌خواه کنگره از توییت ترامپ

 

🔹«ادم کینزینگر» یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره که مجدداً در انتخابات فعلی کنگره پیروز شده است از توییت «بی‌اساس» ترامپ درباره تقلب و سرقت انتخابات انتقاد کرد.

وی در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، در این خصوص نوشته است:

«بس است، تمام. آراء شمارش می‌شود و یا پیروز می‌شوی یا شکست می‌خوری و آمریکا این مسئله را می‌پذیرد. صبر یک فضیلت است».

 

*** پیشتازی «جو بایدن» در ایالت نوادا

 

با شمارش حدود نیمی از آراء در ایالت نوادا با ۶ رأی الکترال، «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها پیشتاز است.

 

*** وضعیت آرای الکترال از نگاه فاکس‌نیوز

 

بایدن تاکنون ۲۳۸ و ترامپ ۲۱۳ رأی الکترال را از آن خود کرده‌اند.

هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رأی الکترال نیاز دارد.
هنوز تکلیف ایالت‌های ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا، نوادا و آلاسکا مشخص نشده است.

 

*** تجمع معترضان مقابل کاخ سفید

 

معترضان آمریکایی که از عصر روز گذشته در مقابل کاخ سفید تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، با فرارسیدن شب پارچه نوشته بزرگی را به دست گرفته بودند که بر روی آن نوشته شده بود:

«ترامپ همیشه دروغ می‌گوید».

 

*** توئیتر بر روی توئیت ترامپ برچسب «اطلاعات نادرست» زد

 

توییتر لحظاتی پس از انتشار توییت دونالد ترامپ درباره نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بر روی آن برچسب «اطلاعات نادرست» زد.

 

*** پایان رأی‌گیری در آلاسکا

 

در حالیکه هم‌اکنون ساعت ۰۱:۰۰ بامداد چهارشنبه به وقت شهر نیویورک است، هم‌اکنون در آلاسکا ساعت ۲۱:۰۰ سه‌شنبه می باشد و آخرین ایالتی است که هم‌اکنون رأی‌گیری در آن به پایان رسیده است.

ترامپ در این ایالت پیشتاز است اما بنا بر گزارش شبکه فاکس‌نیوز هنوز برای اعلام پیروزی ترامپ در این ایالت زودهنگام است.

 

*** بایدن: ما در راه پیروزی در انتخابات هستیم

 

جو بایدن نامزد دموکرات‌ در اولین سخنرانی خود در حالیکه هنوز شمارش آراء به اتمام نرسیده، به هواداران خود گفت که ناامید نشوید و در مسیر پیروزی قرار داریم.

وی در جمع هواداران خود در خصوص پیروزی در انتخابات ابراز امیدواری کرد و گفت: «ما این انتخابات را خواهیم برد، ایمان داشته باشید».

نامزد دموکرات‌ها ضمن ابراز خرسندی از وضعیت نتایج انتخابات گفت:

«ما از وضعیتی که داریم خوشحالیم و در مسیر پیروزی قرار گرفته‌ایم. برای آرای بی‌سابقه غیرحضوری باید صبر کنیم. حس خوبی داریم و از موقعیت خود راضی هستیم».

وی در خصوص وضعیت نتایج در ایالات آمریکا ادامه داد:

«در آریزونا پیروز می‌شویم و هنوز در ایالت جورجیا شکست نخورده‌ایم. پنسیلوانیا را هم خواهیم برد. مردم و نه من و ترامپ رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنیم. ایمان داشته باشید. پیروز می‌شویم. همان طور که که از قبل می‌دانستیم، اعلام نتیجه احتمالاً به طول خواهد انجامید».

 

*** بایدن در ایالت «مینه‌سوتا» پیروز شد

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس از پیروزی «جو بایدن» در ایالت مینه‌سوتا با ۱۰ رأی الکترال خبر داد.

 

*** «جو بایدن» در «هاوایی» پیروز شد

 

طبق برآورد رسانه‌های آمریکایی، بایدن ۴ رأی الکترال ایالت هاوایی را از آن خود می‌کند.

 

*** خودداری بایدن از پیش‌بینی نتیجه انتخابات

 

جو بایدن در ایالت دلاویر در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا از پیروزی خود در انتخابات مطمئن است گفت: «نمی‌دانم.»

وی در ادامه گفت:

<p style=”tex

منبع
خبرگزاری سروش
همراه اول