اخبار برگزیده

کد خبر:127346
پ
طرح‌های آب و برق
وزیر نیرو:

جزئیات بهره‌برداری از فاز اول پروژه عظیم طرح شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران

وزیر نیرو، جزئیات بهره‌برداری از فاز اول پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران را تشریح کرد.

وزیر نیرو، جزئیات بهره‌برداری از فاز اول پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران را تشریح کرد.

 

*** انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا اردکانیان در آیین بهره‌برداری از مرحله نخست طرح ملی انتقال آب خلیج‌فارس به مناطق کویری کشور که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رییس‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت:

وزارت نیرو از ابتدای سال ۹۹ قطار پویش «هر هفته الف- ب- ایران» را به راه‌انداخت که اکنون وزارت صنعت، همراه با بخش خصوصی فعال، لوکوموتیو دیگر قدرتمند آن هستند.

اکنون شیرین‌سازی آب دریا یکی از پروژه‌های مهم در جهان محسوب می‌شود، به طوری که ۷۵ درصد نمک زدایی‌ها در منطقه ما انجام شده، بیش از ۸۵۰ آب شیرین کن در خلیج فارس مشغول فعالیت است که ۲۵ مورد آنها آب شیرین کن‌های بزرگ با ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار متر مکعب هستند و پروژه اکنون نیز از همین پروژه ها است.

 

وی در ادامه، افزود:

از حدود ۶۷ سال پیش در این منطقه نمک زدایی از آب در کشورهای همسایه انجام می شد و اکنون به دلیل دستیابی به فناوری، امکان اقتصادی کردن چنین طرح‌ها و پروژه‌هایی وجود دارد.

 

*** روش‌های تاثیرگذار استفاده از آب دریا

 

وزیر نیرو پیرامون اینکه در دولت مطالعه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به ۱۷ استان کشور آغاز شد که اکنون به انتها رسیده، اظهار داشت:

۱۷ استانی که سالیانه ۶۰ میلیارد متر مکعب مصرف آب سطحی و زیرزمینی دارند که دو میلیارد متر مکعب آن در بخش صنعت مصرف می‌شود.

مطابق برنامه توسعه ۳۰ ساله، مصرف آب در بخش صنعت در این استان‌ها به بیش از سه میلیارد متر مکعب افزایش خواهد داشت و محاسبات نشان داده سالیانه ۹۵۰ میلیون متر مکعب برای مصارف خود کمبود خواهند داشت و به همین دلیل، استفاده از آب دریا یکی از روش‌های تاثیرگذار خواهد بود.

 

*** اختصاص ۲.۷ میلیارد متر مکعب آب شیرین

 

وی درباره اینکه پروژه اکنون یکی از پروژه‌های مهم است که از مجموع ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب تخصیص داده شده به صنایع و دیگر بخش‌ها، ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین به دست خواهد آمد که می‌تواند برای مصارف شرب و صنعتی هرمزگان و همچنین مصارف صنعتی کرمان و یزد مورد استفاده قرار بگیرد، افزود:

از مجموع ۲۶ میلیارد متر مکعب آب تخصیص یافته به سه استان یاد شده، ۱۳ میلیارد متر مکعب آب بدون نمک‌زدایی در حال بهره‌برداری است

۲.۷ میلیارد متر مکعب آب شیرین از این آب تخصیص یافته، حاصل می‌شود که می‌تواند به مصارف عمدتا صنعتی برسد.

در دولت این وزارتخانه موفق شد علاوه بر بودجه‌های عمومی دولت، از سایر منابع غیردولتی برای طرح‌های خود منابع تجهیز کند.

این منابع در بخش برق شامل ۴.۱ میلیون یورو و ۲۸ هزار میلیارد تومان، در بخش آب و فاضلاب ۲.۶ میلیون یورو و ۳۱ هزار میلیارد تومان و در مجموع ۶.۷ میلیون یورو و ۵۹ هزار میلیارد تومان بود که از صندوق توسعه ملی، بانک توسعه اسلامی، فاینانس‌های خارجی و غیره تامین شد.

 

*** تولید فولاد

 

اردکانیان در خصوص طرح‌هایی از محل همین منابع در دست اجرا است، بیان‌داشت:

تخصیص‌هایی به استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، فارس، سمنان، سیستان و بلوچستان و ۱۷ استان فلات مرکزی کشور داده شد که طرح‌ها یکی پس از دیگری به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

وی با اشاره به اینکه این پروژه در عین هزینه‌بر بودن، قیمت تمام شده آب در صنعت در شهری همچون سیرجان حدود دو دلار خواهد بود که دو درصد هزینه‌های فرآوری فولاد و بسیار ناچیز خواهد بود، بیان کرد:

تولید هر تن فولاد نیازمند پنج مترمکعب آب بوده و بنابراین ۱۰ یورو هزینه دارد که بسیار اقتصادی است

اگر به مجموع ۸۵ میلیارد مترمکعب آب منابع تجدیدپذیر کشور نگاه کنیم، ارزش سالیانه آن ۲۰۰ میلیارد یورو خواهد بود که در چرخه فعالیت‌های مختلف در حال استفاده است.

چنین طرحی حاصل شکوفایی کشور در بخش‌های فناوری، مدیریت و جلب مشارکت بخش خصوصی در چهار دهه گذشته و کار بسیار بزرگی است، بزرگی آن به ۸۲۰ کیلومتر خط انتقال، ده‌ها ایستگاه پمپاژ، صرف هزاران مگاوات ساعت انرژی و دستیابی به فناوری شیرین‌سازی آب شور نیست، بلکه مهمترین ویژگی آن این است که باید آینده کشور را از نظر زیستی، روشن دید.

 

*** دستیابی به دریا 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نیرو در پایان پیرامون اینکه دستیابی کشور به دریا در شمال و جنوب کشور، توفیق بسیار بزرگی است، اظهار داشت:

‌اکنون نیازمند وجود صنایع بزرگی هستیم که تامین آب با این هزینه برایشان موجه باشد و هر چه جلوتر برویم، دیگر نیازی نیست تا به دنبال صنایع جدید باشیم، بلکه باید صنایع مستقرمان را توجیه کنیم که به جای استفاده از آب شرب یا حقابه‌های کشاورزان، به استفاده از آب دریا بپردازند که استمرار، پایداری و توجیه اقتصادی دارد و مطابق ملاحظات زیست محیطی است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول