اخبار برگزیده

کد خبر:127383
پ
شمش طلا
کارشناس بازار سرمایه:

۴ عامل رونق بخشی به معاملات گواهی سپرده شمش طلا/ بورس کالا مرجع اصلی مبادلات طلا می‌شود

کارشناس بازار سرمایه ۴ عامل رونق بخشی به معاملات گواهی سپرده شمش طلا را تشریح کرد.

کارشناس بازار سرمایه ۴ عامل رونق بخشی به معاملات گواهی سپرده شمش طلا را تشریح کرد.

 

*** راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بهروز شهدایی با اشاره به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا، اظهار کرد:

باید شرایطی مهیا شود تا شمش طلای معدن زرشوران و سایر معادن به صورت مطلق در بازارهای بورس کالا عرضه شوند تا به مرور شاهد تبدیل شدن تابلوی بورس کالا به مرجع و برند اصلی بازار طلا باشیم.

 

وی درباره ۴ نکته که منجر به رونق این معاملات خواهد شد، اشاره کرد و گفت:

خبر راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا با مشارکت ایمیدرو، بانک ملت و معدن طلای زرشوران در شرایطی مطرح است که این رویداد یعنی تقویت عرضه شمش طلا و انتشار گواهی های سپرده در بورس، اقدامی پسندیده و درخور توجه است.

 

*** تغییر نگاه‌ها برای آغاز تحول

 

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در این میان اما در کنار این اقدامات باید نگاه‌ها و تفکرات مدیران و نهادهای سیاست‌گذار نیز اصلاح شود تا شاهد آغاز یک تحول مثبت در اقتصادمان باشیم، تصریح کرد:

به عنوان مثال نقد جدی که به رویکرد سیاست‌گذار در بازار کالا وجود دارد این است که اصل عرضه محصولات مختلفی از شمش های فولادی و ورق مس گرفته تا زعفران و سایر محصولات کشاورزی و پتروشیمی در بورس کالا را به عنوان اتفاقی در راستای حمایت از شفافیت و تولید پذیرفته، اما متاسفانه با دخالت هایی که در قیمت‌گذاری‌ها وجود دارد، بخشی از این رویکرد مثبت زیر سوال می‌رود.

 

*** معاملات آتی سکه در بورس

 

شهدایی درباره اینکه کارهای خوب و ارزشمند و تلاش برای سوق به سمت یک تحول را زیر سوال می‌برد، اظهار کرد:

در این زمینه مشاهده می‌کنیم زمانی که قیمت سکه در بازار بالا می‌رود و ارزش پول ملی افت می‌کند اولین جایی که دولتمردان روی آن دست می‌گذارند معاملات آتی سکه در بورس است، آن هم به واسطه رویکرد غیرکارشناسی که به واسطه آن معاملات آتی سکه متوقف شد یا در معاملات گواهی سپرده سکه طلا، دامنه نوسان سکه را محدود و حتی در مقطعی ممنوع می‌کنند.

نکته دیگر اینکه بعضی مواقع برخی از عرضه‌ها به منظور رفع تکلیف است.

برای مثال یک شرکت مقداری از محصولش را در بورس کالا عرضه می کند اما الباقی محصولاتش را در بازار و یا از طریق مکانیزم خودش به فروش می رساند که این رویه در حوزه معاملات طلا در بازار فیزیکی نیز دیده شده است.

با این تفاسیر یکبار برای همیشه عرضه کنندگان باید اعلام کنند تا کل عرضه هایشان را راهی بورس کالا می کنند تا تکلیف خریداران و همه ذینفعان مشخص شود.

 

*** رعایت ۴ نکته مهم در معاملات شمش طلا

 

کارشناس بازار سرمایه در خصوص راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در کنار سکه طلا را به فال نیک می‌گیریم که در این زمینه نیز چهار نکته باید رعایت شود، افزود:

اول اینکه امکان تبدیل گواهی‌های سپرده به کالای فیزیکی وجود داشته باشد.

در واقع زمانی که یک تریدر یا سرمایه گذار براساس گواهی‌های خود، مالکیت یک شمش را بگیرد باید امکان تبدیل گواهی سپرده به اصل کالا هم فراهم باشد مثل چیزی که در گواهی سپرده سکه وجود دارد.

نکته دوم اینکه امکان جا به جایی بین بازار فیزیکی و بورس فراهم باشد.

به این معنی که فقط شمش طلا منوط به آن چیزی نباشد که در بورس است و حتی برای یک سرمایه گذار و فعال سبزه میدان هم این امکان فراهم شود تا شمش خود را در بورس سپرده و تبدیل به گواهی کند و امکان معامله داشته باشد.

دلیل آن هم این است که یقینا با توجه به سهولت معامله‌ای که در بورس کالا وجود دارد احتمال نشان دادن عکس العمل های سریع و منطقی در بورس کالا بسیار بیشتر از بازار سنتی خواهد بود.

به عبارت دقیق تر باید این امکان فراهم شود تا آربیتراژ بین بازار فیزیکی و بازار گواهی سپرده طلا وجود داشته باشد تا نوسانات قیمتی به سرعت به تعدیل برسند.

باید توجه کرد در معاملات گواهی سپرده سکه طلا، موضوعاتی مانند پر بودن خزانه و نوبت ندادن وجود داشت که باید با تدابیر مناسبی که اتخاذ می شود این موارد در معاملات شمش طلا تسهیل شده تا معاملات روان و سریع انجام شود.

 

*** نکته سوم و چهارم

 

وی در مورد نکته سوم و چهارم راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا، اظهار داشت:

نکته سومی که معتقدم باید حتما در نظر گرفته شود این است که باید به قوانین بازار و بورس احترام بگذاریم و دائما با توجه به نوسانات سیاسی و اقتصادی که ممکن است رخ بدهد شاهد دستکاری قیمت ها، ممنوعیت و محدودیت معامله نباشیم، وجود تضمین در این عدم دخالت ها در جذب سرمایه گذاران بیشتر به این بازار اثرگذار است.

نکته چهارم و آخری که می‌توان نتیجه این معاملات را برای اقتصاد عملیاتی کند، لزوم عرضه کل طلای کشور در بورس کالا است.

 

***بورس کالا، تنها محل معامله برای مجموعه فولادی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، کارشناس بازار سرمایه در پایان پیرامون تنها محل معامله برای مجموعه فولادی‌های کشور بورس کالا در نظر گرفته شده است، تصریح کرد:

اگر شمش طلا نیز فقط از طریق بورس کالا عرضه شود و زرشوران و سایر معادن، شمش طلا را فقط در بورس بفروشند، این کار در میان و بلند مدت موجب خواهد شد که بورس کالای ما تبدیل به یک برند معتبر در بازار داخل و حتی منطقه شود.

اکنون وقتی ما می‌خواهیم قیمت جهانی کالاها را چک کنیم به بورس‌های کالایی مراجعه می‌کنیم که سرآمد آن‌ها بورس فلزات لندن به عنوان منبع قیمت فلزات است در داخل کشور نیز باید با عرضه کل کالاهای مهم در بورس کالا از جمله طلا، این وجهه و اعتبار را برای بورس ایجاد کنیم تا مرجع قیمت‌گذاری طلا و سایر محصولات، بورس کالا باشد.

در پایان اینکه امیدواریم که ایمیدرو به عنوان یکی از زیرمجموعه های دولت به سرعت به این نتیجه برسد که علاوه بر حضور معدن زرشوران در بورس کالا، سهام این معدن را نیز در بازار سرمایه عرضه کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول