کد خبر:127425
پ
عزیر محمدی
معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی:

خارج شدن ۳۱۰ واحد صنعتی از چرخه تولید در مقابل بازگشت ۸۷۴ واحد تعطیل/ بازنگری در ظرفیت‌ها و نیازهای شهرک‌های صنعتی

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به بازگشت ۸۷۴ واحد تعطیل صنعتی به چرخه تولید و خارج شدن ۳۱۰ واحد صنعتی از این چرخه، تاکید کرد برای رونق و جهش تولید در شهرک‌های صنعتی باید ظرفیت‌ها و نیازهای این شهرک‌ها مورد بازنگری جدی قرار گیرد.

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به بازگشت ۸۷۴ واحد صنعتی تعطیل به چرخه تولید و خارج شدن ۳۱۰ واحد صنعتی از این چرخه، تاکید کرد برای رونق و جهش تولید در شهرک‌های صنعتی باید ظرفیت‌ها و نیازهای این شهرک‌ها مورد بازنگری جدی قرار گیرد.

 

*** بازگشت ۸۷۴ واحد تعطیل به چرخه تولید

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، محمدعلی عزیزمحمدی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری پیرامون برنامه‌های سازمان متبوعش در رفع موانع تولید و بازگرداندن واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه تولید، اظهار داشت:

در سال جاری که از سوی رهبر معظم انقلاب مزین به عنوان جهش تولید شده بود، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی برنامه‌های مختلفی را برای بازگرداندن واحدهای تعطیل یا نیمه تعطیل به چرخه تولید عملیاتی کرد.

در این راستا اقدامات مختلفی برای توانمند‌سازی واحدها همچون شبکه‌سازی، پیوند صنایع کوچک با صنایع بزرگ، حضور و پذیرش واحدهای صنعتی در فرابورس و حمایت از این واحدها در حوزه‌های بازاریابی و توسعه بازار انجام و خوشبختانه تا به امروز موفق شدیم ۸۷۴ مورد از این واحدها را به چرخه تولید بازگردانیم.

 

*** مربع تامین

 

وی در ادامه با کلینیک‌های کسب و کار که برای عارضه‌یابی مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی راه‌اندازی شده است، گفت:

بررسی مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نشان می‌دهد که چهار علت اصلی در تعطیل شدن آن‌ها دخیل است که بنده عنوان “مربع تامین” را برای آنها در نظر گرفتم.

این چهار دلیل اصلی عبارتند از، تامین نقدینگی، تأمین مواد اولیه، تأمین ماشین آلات و تامین بازار می‌باشد که اگر ما بخواهیم یک واحد تعطیل را به چرخه تولید برگردانیم یا حتی بخواهیم جهش تولید را در یک واحد فعال محقق کنیم، باید این چهار ضلع را در نظر بگیریم.

البته در برخی واحدها صرفا یک ضلع ناقص است و مشکل دارد و در برخی واحدهای دیگر نیز چند ضلع، اما در هر صورت برای حمایت از این واحدها باید همه ابعاد را در نظر داشت.

 

*** خارج شدن ۳۱۰ واحد تولیدی از چرخه تولید

 

عزیزمحمدی در ادامه با اشاره به مشکلات مذکور، بیان داشت:

امسال علیرغم مشکلاتی که به آنها اشاره شد، مشکلات اقتصادی و شیوع کرونا نیز مشکلات واحدهای صنعتی را دوچندان کرد که بر اساس آخرین آمار، متاسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۱۰ واحد صنعتی از چرخه تولید خارج و تعطیل شدند که جای تاسف دارد.

 

*** بازنگری در ظرفیت‌ها و نیازهای شهرک‌های صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در پایان پیرامون راهکارهای رفع مشکلات، بیان داشت:

واحدهای صنعتی در حال حاضر علاوه بر مشکلات مذکور در حوزه زیربنایی و نیازهای اولیه نیز دارای مشکلاتی همچون کمبود برق و آب هستند که از نیازهای اولیه هر واحد صنعتی یا تولیدی برای تولید و فعالیت می‌باشد.

متاسفانه مشکل کمبود برق و آب در برخی واحدهای صنعتی باعث شده این واحدها نتوانند با ظرفیت کامل کار کنند و این موضوع یعنی افت بهره‌وری و ضرر قابل توجه که از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد:

اگر ما بخواهیم شاهد رفع مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی در شهرک‌های صنعتی و رونق و جهش تولید در این شهرک‌ها باشیم باید نگاهی دوباره به این شهرک‌ها داشته باشیم و ظرفیت‌ها و نیازهای آنها را مورد بازنگری قرار دهیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول