کد خبر:127485
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک ایران:

ترخیص ۵ میلیون تن کالای اساسی و ضروری از گمرک تا دو هفته آینده

سخنگوی گمرک ایران از ترخیص ۵ میلیون تن کالای اساسی و ضروری از گمرک تا دو هفته آینده خبر داد.

سخنگوی گمرک ایران از ترخیص ۵ میلیون تن کالای اساسی و ضروری از گمرک تا دو هفته آینده خبر داد.

 

*** ترخیص کالای اساسی تا دو هفته آینده

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید روح اله لطیفی با بیان این مطلب، اظهار داشت:

اگر همه دستگاه های مربوطه هماهنگی لازم برای ترخیص کالا را داشته باشند طی دو هفته آینده ۵۰ تا ۷۰ درصد معادل چهار تا پنج میلیون تن کالای اساسی و ضروری غیر اساسی از اقلام باقی مانده در گمرکات کشور به صاحبان کالا تحویل داده می شود.

 

وی در خصوص شایعاتی مبنی بر تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر ترخیص کالا از گمرک، تاکید کرد:

تسریع و تسهیل روند ترخیص کالا از مدت ها پیش در دستور کار دولت و گمرک قرار داشت.

در روز میلاد پیامبر اکرم نیز رهبر معظم انقلاب در بیاناتی بر این موضوع تاکید کردند و با وجود همزمانی اجرایی شدن دستورات ترخیص کالا برای تامین نیازهای عمومی با اعلام نتایج انتخابات آمریکا، هیچ ارتباط میان آنها وجود ندارد و این اوضاع سیاست خارجی تاثیری بر سرعت بخشیدن ترخیص کالاها نداشته است.

در ماه‌های گذشته اعلام شده بود که حدود هشت میلیون تن کالا در گمرک و بنادر کشور دپو شده است که از این میزان بیش سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالای اساسی و برابر همین میزان کالای غیر اساسی است که ۸۰ درصد این اقلام مربوط به نهادهای تولیدی و پروژه های راهبردی است.

 

*** تامین مواد اولیه تولیدکنندگان و رفع نیازهای مصرف‌کنندگان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در هفته‌های گذشته موضوع ترخیص کالا برای تامین مواد اولیه تولیدکنندگان و رفع نیازهای مصرف‌کنندگان صدر فعالیت‌ها و دستورات دولت قرار گرفت تا به سرعت مواد غذایی که به دلایل مختلف در گمرک باقی مانده است با تعیین شرایطی ویژه و صدور مجوزهای لازم وارد کشور شوند.

بر همین اساس در مهرماه، معاون اول رییس جمهوری بازدیدی از گمرک هرمزگان داشت تا دستورات مناسب با شرایط فعلی برای خروج کالاها را صادر کند و از سوی دیگر رییس جمهوری نیز در جلسه ستاد اقتصادی دولت، ترخیص کالاها را در دستور کار نهادهای مختلف از جمله بانک مرکزی، وزارت صنعت، گمرک و وزارت جهاد کشاورزی قرار داد.

بر همین اساس گمرک جمهوری اسلامی از ۱۷ آبان ماه اعلام کرد صاحبان کالا می‌توانند به ترخیص کالاهای باقی مانده در گمرکات کشور اقدام کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول