کد خبر:127473
پ
نجفی منش
رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه:

راه خلاص خودروسازی از تحریم‌ها، داخلی‌سازی ۹۰ درصدی است

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور معتقد است راه خلاص خودروسازی از تحریم‌ها، داخلی‌سازی ۹۰ درصدی است

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور معتقد است راه خلاص خودروسازی از تحریم‌ها، داخلی‌سازی ۹۰ درصدی است

 

*** نباید واردات از داخلی‌سازی پیشی بگیرد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدرضا نجفی‌منش در خصوص سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب درباره ارتباط نداشتن بسیاری از مشکلات اقتصادی به تحریم‌ها، اظهار کرد:

خودروسازی نخستین صنعتی بود که تحت تحریم‌های ظالمانه آمریکایی‌ها قرار گرفت، اما در عین حال تحریم‌ها هشداری به مسوولان کشور به دلیل وابستگی ارزی بالای صنعت خودرو بود.

زمانی در سال‌های گذشته می‌توانستیم در راستای داخلی‌سازی برخی قطعات و مواد اولیه گام برداریم، اما به دلیل پایین نگه داشته شدن مصنوعی نرخ ارز از سوی بانک مرکزی، مورد توجه سرمایه‌گذاران و قطعه‌سازان واقع نشد.

 

وی با توجه به اینکه نرخ پایین دلار و هزینه‌های بالای تولید در عمل سبب شد تا واردات مواد اولیه و تجهیزات از خارج کشور توجیه و جذابیت داشته باشد، افزود:

در سال‌های گذشته به‌ جز یکی دو مورد، توجه کمتری به طراحی خودرو در داخل شد، در حالی که به دلایل یاد شده واردات قطعات به صورت سی. کی. دی (منفصله) و مونتاژ آنها مقرون به صرفه بود.

از هم اکنون نیز نگران روزی هستیم که با گشایش‌های احتمالی در فضای سیاسی و اقتصادی بین‌المللی، دوباره این موارد به فراموشی سپرده شود و واردات از داخلی‌سازی پیشی بگیرد.

 

*** استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان

 

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از نداشته‌ها برای نخستین بار در سال‌های گذشته، آغاز نهضت داخلی‌سازی را یادآور شد و گفت:‌

با به ‌کارگیری توان و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگر شرکت‌ها، در راستای داخلی‌سازی حداکثری حرکت شد.

 

وی به هند اشاره کرد که تولید خودروها در این کشور با داخلی‌سازی حداقل ۸۰ درصدی انجام می‌شود و افزود:

به‌ طور نمونه در این کشور خودروی کوئید طراحی رنو با داخلی‌سازی ۹۷ درصدی قطعات ساخته می‌شود و اینکه این کشور سالیانه چند میلیارد دلار صادرات خودرو انجام می‌دهد، حاصل توجه ویژه آنها به داخلی‌سازی است.

باید نرخ ارز و میزان داخلی‌سازی‌ها به گونه‌ای تعیین و مدیریت شود که کفه ترازو به جای جذابیت واردات، به نفع تولید داخل باشد.

 

*** برنامه‌ریزی برای تولید در سال جهش تولید

 

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری، گفت:

در این برنامه، تحریم‌های داخلی بیش از تحریم‌های خارجی به روند تولید ضربه زد.

در ماه‌های گذشته کارشناسان و مسئولان صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی بارها و بارها خواستار اجازه ترخیص قطعات وارده به گمرکات شده بودند، اما بانک مرکزی به دلیل نبود تخصیص ارز اجازه نمی‌داد، حتی واردات بدون انتقال ارز را خواستار شدیم که در ابتدا با آن مخالفت شد اما به‌تازگی گشایش‌هایی در گمرکات ایجاد شده است.

 

نجفی‌منش با تاکید به اینکه تولیدکنندگان داخلی توانمند بوده و قادر به انجام کار هستند، به شرطی که اجازه داده شود تا از توانمندی‌های خود به خوبی استفاده کنند، تصریح کرد:

باید با یک سیاست درست، کاری کرد تا بتوان در عین حفظ ارتباطات بین‌المللی و توسعه آنها، نیروها و توانمندی‌های داخلی را نیز تقویت کنیم.

باید آنقدر به استقلال صنعتی رسیده و توان برنامه‌ریزی داشته باشیم که هرگونه تغییر و تحول در نظام سیاسی بین‌الملل بر صنعت کشور بی تاثیر باشد.

 

*** رفع گرانی‌ها با هماهنگی بین دستگاه‌های مربوطه

 

به گزارش خبرگزاری سروش ، رهبر معظم انقلاب در بخشی از سخنرانی۱۳ آبان‌ماه به مناسبت میلاد حضرت محمد(ص)، در خصوص مقوله اقتصاد، خاطرنشان‌کردند:

در زمینه اقتصاد به هیچ‌ وجه نباید نگاه به بیرون باشد البته این به معنای ارتباط نداشتن با خارج نیست، بلکه ارتباط باید باشد اما به‌دنبال علاج مشکلات در داخل باشیم و یکی از راه‌حل‌های اصلی هم افزایش تولید است.

 

در پایان ایشان با تاکید بر اینکه بسیاری از مشکلات کنونی اقتصادی ارتباطی به تحریم ندارند و ناشی از ناهماهنگی‌ها هستند، گفتند:

بسیاری از گرانی‌های اخیر توجیه ندارد و باید با هماهنگی بین دستگاه‌های مربوطه هرچه زودتر علاج شوند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول