کد خبر:127503
پ
ارونقی
معاون گمرک ایران:

سرانجام تحقیقات گمرک ایران درباره ۱۹ کامیون داروی توقیف شده در عراق به کجا رسید؟/ آیا این داروها متعلق به ایران بود؟

معاون گمرک ایران نتیجه تحقیقات پیرامون ۱۹ کامیون داروی توقیف شده در عراق و اینکه آیا این داروها متعلق به ایران بوده یا از خاک ایران ترانزیت شده است را تشریح کرد.

معاون گمرک ایران نتیجه تحقیقات پیرامون ۱۹ کامیون داروی توقیف شده در عراق و اینکه آیا این داروها متعلق به ایران بوده یا از خاک ایران ترانزیت شده است را تشریح کرد.

 

*** جریان کشف ۱۹ کامیون دارویی در عراق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی در خصوص تحقیقات گمرک ایران درباره ۱۹ کامیون داروی توقیف شده در عراق با اشاره به اینکه اظهار نظر و موضع گیری‌هایی مختلفی در این خصوص صورت پذیرفت گرفته است، اظهار کرد:

ابتدا بیان شده بود این داروها از جمهوری اسلامی ایران صادر شده است و از داروخانه‌های سراسر کشور خریداری و جمع آوری شده است و به خارج از کشور صادر شده است.

متعاقب آن یک موضع‌گیری دیگری صورت پذیرفته است که بیان می‌کنند این کالاها، کالاهای ترانزیتی بوده‌اند و از قلمرو ایران برای استفاده از عبور و تردد در داخل کشور عراق استفاده شده است و بعد از آن در این مورد گفته شده است ماهیت خارج از کشور داشته است و اصلا از قلمرو کشور استفاده نکرده است.

 

معاون فنی گمرک ایران در ادامه افزود:

مراجع مختلف نسبت به این موضوع موضع‌گیری‌های مختلفی را با توجه به خام بودن موضوع و اینکه این موضوع تحت بررسی بود و کشف آن تازه صورت پذیرفته بود، انجام دادند و متاسفانه این واکنش‌ها باعث شد رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های خارجی نیز به این موضوع دامن بزنند.

*** آیا این داروها از ایران صادر شده بود؟

 

وی در ادامه با بیان اینکه در رابطه با این موضوع چند نکته مهم وجود دارد، بیان داشت:

در رابطه با نکته اول باید گفت صادرات کالاهای اساسی در داخل کشور به خارج بدون مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ممنوع می‌باشد و در رابطه با این موضوع نیز اجازه صادرات چنین دارویی از سوی وزارت بهداشت صادر نشده است و قطعا این کالا ایرانی نبوده است .

 

*** آیا این داروها از خاک ایران ترانزیت شده بود؟

 

ارونقی در ادامه به تحقیقات گمرک ایران درباره موضوع ترانزیت این داروها از کشور اشاره و گفت:

در بحث ترانزیت علیرغم اینکه به صورت متعدد و مکرر دارو از قلمرو جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همسایه و خارج ترانزیت می‌شود، بررسی‌ها نشان می‌دهد این کالاها و داروها علیرغم اینکه بیان کردند هیچ مشکلی در زمینه ترانزیت آن‌ها وجود ندارد و فقط از قلمرو کشور برای تردد استفاده می‌کنند، اصلا ترانزیتی نبوده و از خاک کشور ما برای انتقال آنها استفاده نشده است.

 

*** نتیجه تحقیقات راجع به ۱۹ کامیون دارو به کجا رسید؟

 

معاون گمرک ایران در ادامه با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در رابطه با ۱۹ کامیون دارو که حواشی زیادی را نیز برای کشورمان ایجاد کرد، بیان داشت:

نتیجه بررسی‌ها مشخص کرد، این داروها در داخل کشور عراق ساخته شده و محصول شرکت پایونیر عراق است و از سلیمانه به مقصد بصره در حال تردد بوده که توسط ارتش عراق مورد بازبینی قرار گرفته و به صورت موقت نیز توقیف شده است.

در این خصوص عکس‌ها و مدارک لازم در اختیار گمرک ایران است و اطلاعیه‌ای نیز در این خصوص منتشر و موضع گیری صریحی در خصوص آن انجام شده است

تحقیقات و مستندات نشان می‌دهد این داروها ساخت خود کشور عراق بوده است و با بررسی موضوع و رفع مشکل، اجازه ادامه مسیر نیز به این کامیون‌ها داده شده و به مقصد خود هدایت شده‌اند.

 

*** بیانیه مشترک وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پایان، اضافه کرد:

به صورت کلی مقرر شده است وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک به صورت مشترک بیانیه‌ای در جهت روشن شدن موضوع و اطلاع عموم مردم منتشر کنند، که به امید خدا متعاقبا اقدام خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول