کد خبر:127543
پ
آمادگی بانک مرکزی
رییس بانک مرکزی:

دلیل اصلی افزایش نرخ ارز / بانک مرکزی برنامه‌ای برای افزایش نرخ سود بانکی ندارد

رییس کل بانک مرکزی از نبود هیچ برنامه‌ای برای افزایش نرخ سود بانکی خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی از نبود هیچ برنامه‌ای برای افزایش نرخ سود بانکی خبر داد

 

*** کنترل و رصد تراکنش‌های ریالی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی در نشست دوره‌ای با مدیران عامل شبکه بانکی کشور با بیان اینکه در راستای کنترل و رصد تراکنش‌های ریالی، دستورالعمل شفاف‌سازی تراکنش ‌های بانکی به بانک‌ها ابلاغ شده است، اظهار کرد:

ساختار تعریف شده درضوابط مذکور باید در بانک‌ها ایجاد و رعایت شود.

در شرایط کنونی نظام پولی و ارزی کشور از طرف کسانی که تخلف‌های تراکنشی دارند مورد صدمه قرار گرفته و عملکرد مثبت نظام بانکی در حمایت از تولید و رشد اقتصادی با برخی عملکردها ناقص در عدم رعایت ضوابط مبارزه با پولشویی زیر سوال می‌رود.

 

رییس بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ واقعی ارز در کشور پایین تر از نرخ‌های کنونی است، افزود:

معاملات شبانه و فردایی در بازار ارز یکی از عوامل مهم افزایش نرخ است و رعایت ضوابط مبارزه با پولشویی امکان التهاب‌آفرینی در بازار ارز را از سفته بازان می‌گیرد.

 

وی با تاکید بر ضرورت رعایت همه جانبه ضوابط مبارزه با پولشویی اعم از سقف‌های مجاز تراکنش و هویت سنجی مشتریان توسط بانک‌ها، گفت:

مبارزه با پولشویی در راستای افزایش شفافیت و سلامت فعالیت نظام بانکی و نیز رعایت حقوق مشتریان باید به طور جدی دنبال شود.

 

*** نبود برنامه‌ای افزایش نرخ سود بانکی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس کل بانک مرکزی با اشاره به فعالیت شبانه‌روزی شبکه‌های گسترده سازماندهی شده که به قصد برهم زدن آرامش عموم مردم و ایجاد انتظارات واهی به طور مداوم در حال فعالیت هستند، ابراز امیدواری کرد و اظهار کرد:

با افزایش همکاری شبکه بانکی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی، تراکنش‌های غیرمجاز بانکی شناسایی و از آنها جلوگیری شود که با این اقدام بخش زیادی التهابات بازار ارز نیز کنترل می‌شود.

نوسانات بازار سرمایه با کاهش یا افزایش جزئی نرخ سود سپرده‌ها ارتباطی ندارد و شبکه بانکی از سایر ظرفیت‌های خود برای حمایت از بازار سرمایه استفاده خواهد کرد.

همچنین وی در پایان با تاکید بر لزوم رعایت نرخ‎های‌ سود بانکی مصوب شورای پول و اعتبار توسط بانک‌ها اعلام کرد که بانک مرکزی برنامه‌ای برای افزایش نرخ سود بانکی ندارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول