کد خبر:127554
پ
محمد علی طهماسبی
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی:

عزم جدی برای مبارزه با قاچاق محصولات کشاورزی نیست

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از نبود عزم جدی برای مبارزه با قاچاق محصولات کشاورزی خبر داد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از نبود عزم جدی برای مبارزه با قاچاق محصولات کشاورزی خبر داد.

 

*** نبود برخورد جدی با قاچاق محصولات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد علی طهماسبی با بیان اینکه قاچاق آفتی است که منافع ملی را هدف قرار می‌دهد، تاکید کرد:

رواج قاچاق و نبود برخورد جدی با آن موجب مشکلات اقتصادی بسیار از جمله بیکاری و آسیب دیدن تولید را در پی دارد.

در حوزه کشاورزی آفات قرنطینه‌ای و آفاتی که در یک کشور وجود دارد و در کشور دیگر نیست توسط قاچاق از کشور مقصد به مبدا وارد می‌شود و ضر‌های جبران ناپذیری را به کشاورزان وارد می‌کند.

اگر یک محصول کشاورزی از مبادی قانونی و با رعایت مسائل قرنطینه‌ای وارد کشور شود و مشکلی داشته باشد مرجوع می‌شود، ولی در قاچاق این امکان وجود ندارد.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تجارب ایران در ورود آفات به کشور بواسطه قاچاق محصولات کشاورزی اظهار داشت:

مگس مدیترانه‌ای آفتی که چهارصد محصول را نابود می‌کند توسط قاچاق مرکبات وارد ایران شد و کردستان و یزد را آلوده کرد و تبدیل به چالشی بزرگ برای باغداران شد، همچنین مگس میوه زیتون هم توسط میوه‌های قاچاق و بواسطه رعایت نشدن مسائل قرنطینه‌ای وارد کشور شد، سوسک حنایی خرما هم که آفت خطرناکی است چند سال پیش از طریق قاچاق به کشورمان آمد.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با توجه به اینکه در ایران تنوع اقلیمی به صورت چند صد اقلیم خرد و بزرگ وجود دارد و امکان کشت تمام محصولات کشاورزی گرمسیری نیمه گرمسیری و سردسیری وجود دارد، افزود:

مشکل اینجا است که وقتی میوه قاچاق توقیف می‌شود بیان می‌کنند به چه دلیلی از بین برود به جای امحاء شدن وارد بازار می‌شود این در حالیست که از لحاظ بهداشتی باید حتما این دست محصولات قاچاق از این بروند.

پولی بابت کالای قاچاق ندادیم که دلمان برایش بسوزد و بگوییم با امحای آن سرمایه ملی از دست می‌رود در واقع اگر به قاچاق رحم کنیم منافع ملی را آتش زده‌ایم.

 

*** مجوز واردات ۴ محصول

 

طهماسبی با اشاره به اینکه چهار محصول موز، آناناس، انبه و نارگیل به دلیل تولید کم یا نبود تولید مجوز واردات دارند و با رعایت کامل شرایط قرنطینه‌ای و پرداخت کامل حق و حقوق گمرکی می‌توانند وارد کشور شوند، افزود:

تولید موز در سال تا ۱۳۰ هزار تن رسیده و انواع آن در سیستان و بلوچستان در حال تولید است تولید آناناس خیلی کم است که شرایط خاص خود را می خواهد و در گلخانه‌های کوچک در حال انجام است ودر مورد نارگیل هم تولیدمان کم است و نیاز با واردات برطرف می‌شود.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره جلوگیری از قاچاق، ستادی در وزارت جهاد کشاورزی هست که در باره آن گفتگو می‌شود و با تدابیر اندیشیده شده قاچاق کاهش یافته، ولی این کافی نیست، تصریح کرد:

کسانی که که مسئول قضیه هستند باید این میوه‌های قاچاق را توقیف و آتش بزنند و اصلا کامیونی را که بار قاچاق دارد آتش بزنند، کاری که در اندونزی انجام شد و شناور حامل بار قاچاق را منفجر کردند.

اگر ۱۰ تا ۲۰ کامیون حاوی کالای قاچاق در ملا عام آتش زده شود کسی دیگر جرات قاچاق نمی‌کند.

 

*** جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی

 

وی با بیان اینکه میوه قاچاق در بازار فراوان است و از بین رفتن آن‌ها برخورد می‌خواهد، گفت:

تمام نهاد‌هایی که وظیفه مبارزه با قاچاق داردند باید وارد میدان شوند و از نظر قانونی دست آن‌ها را باز بگذارند تا قاچاق جمع شود وگر نه با نصیحت کاری پیش نمی‌رود.

قاچاقچی میداند که با او برخورد جدی نمی‌شود و در نهایت جریمه می‌شود و بنا بر این به کار خود ادامه می دهد.

منافع ملی را در نظر بگیریم و تنها اکنون را نبینیم، اگر آفتی وارد ایران شود هزینه‌های گزافی برای ازبین بردن آن باید بپردازیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در پایان پیرامون اینکه اگر بیماری قرنطینه‌ای بیاید دیگر محصول نمیتوانیم صادر کنیم و محصولات میماند و نیز شغل‌های زیادی از بین میرود و ترحم به قاچاقچی یعنی از بین بردن منافع ملی است، اظهار کرد:

امیدواریم با اقداماتی که صورت میپذیرد شاهد جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باشیم و ما هم در این راه هر کاری که از دستمان بر بیاید دریغ نمی‌کنیم

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول