اخبار برگزیده

کد خبر:127654
پ
بنی طبا
سخنگوی صنایع فرآورده‌های لبنی:

تعلل در اصلاح قیمت‌ها به ضرر واحدهای کوچک تولیدی است

سخنگوی صنایع فرآورده‌های لبنی معتقد است، تعلل در اصلاح قیمت‌ها به ضرر واحدهای کوچک تولیدی است.

سخنگوی صنایع فرآورده‌های لبنی معتقد است، تعلل در اصلاح قیمت‌ها به ضرر واحدهای کوچک تولیدی است.

 

*** افزایش قیمت شیر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدرضا بنی طبا در خصوص افزایش قیمت شیر در روزهای اخیر افزایش، اظهار داشت:

۱۰ محصول لبنی پرمصرف (شیر، ماست و پنیر معمولی) که ۸۰ درصد تولیدات کارخانه ها را تشکیل می دهد توسط دولت قیمت گذاری می شوند و کارخانه‌های لبنیاتی اجازه ندارند در قیمت این محصولات دست ببرند و نهادهای نظارتی نیز ناظر بر عملکرد کارخانه‌ها هستند.

اما قیمت‌گذاری محصولاتی که بر روی آنها فرآوری خاص‌تری انجام می شود مانند ماست‌های پرچرب یا با طعم‌های مختلف، بستنی، شیرهای بدون لاکتوز، حاوی ویتامین دی یا شیر های ESL (شیر فراپاستوریزه) و پنیرهایی که فرآوری خاصی بر روی آنها انجام شده بر عهده کارخانه ها آن هم براساس سود و زیان و هزینه تمام شده تولید است.

علی رغم اینکه شرکت‌ها در این ۱۰ محصول لبنیاتی که مشمول قیمت‌گذاری دولتی هستند، زیان می بینند وتحت فشار هستند چون قیمت های مصوب هزینه تمام شده تولید را پاس نمی‌کند، اما قیمت ها را تغییر نداده اند و فشاری که درحال حاضر گریبان گیر شرکت ها شده است ناشی از سیاست گذاری اشتباه در این بخش است.

 

*** ضرر واحدهای کوچک تولیدی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی صنایع فرآورده‌های لبنی در پایان پیرامون مصوبه ستاد تنظیم بازار در ۲۶ شهریورماه، بیان کرد:

در مصوبه ستاد تنظیم بازار در ۲۶ شهریورماه مشخصا اعلام شد که با توجه به افزایش قیمت شیرخام، افزایش قیمت لبنیات سریعا در دستور کار قرار گیرد، اما با گذشت بیش از دو ماه از این مصوبه هنوز هیچ خبری از اصلاح قیمت شیرخام و به تبع آن محصولات لبنی پر مصرف نیست.

ستاد تنظیم بازار با وجود اینکه مستندات مربوط به افزایش هزینه تولید را در اختیار دارد و از شرایط سخت تولیدکنندگان آگاه است هنوز به تصمیم گیری نرسیده که امیدواریم هرچه زودتر به جمع بندی و تصمیم برسند.

افزایش قیمت شیر خام به بیش از ۴۰۰۰ تومان و همچنین افزایش هزینه های تولید در محصولات پتروشیمی، حمل و نقل و… واقعیت‌هایی است که ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت و وزارت جهاد از آن آگاهی دارند و از آن‌ها درخواست دارم که هرچه سریع‌تر به این موضوع ورود کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول