کد خبر:127662
پ
ایزدخواه
‌عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

کلیات طرح ساماندهی عرضه خودرو در کمیسیون صنایع تصویب شد

‌عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصویب کلیات طرح ساماندهی عرضه خودرو در این کمیسیون خبر داد.

‌عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصویب کلیات طرح ساماندهی عرضه خودرو در این کمیسیون خبر داد.

 

*** طرح ساماندهی عرضه خودرو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، روح الله ایزدخواه با اشاره به جلسه امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اظهار داشت:

بررسی طرح ساماندهی عرضه خودرو در دستور کار کمیسیون صنایع و معادن قرار گرفت.

 

عضو کمیسیون صنایع مجلس در پایان، اضافه کرد:

کلیات این طرح به تصویب اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی رسید.

 

*** جزئیات طرح

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی پیش از این پیرامون جزئیات این طرح، بیان داشت:

بر این اساس طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک با همکاری اندیشکده‌ها و کارشناسان در مجلس آماده شده و بعد از اعلام وصول، در حال حاضر در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حال بررسی است.

مبنای این طرح اصلاح توزیع خودرو با عرضه خودرو در بورس کالا است و تلاش شده است تا با استفاده از این سازکار، همه راه‌های توزیع خودرو صفر به غیر از مسیر بورس بسته شود تا خودروساز‌ها نتوانند از درب‌های پشتی خودرو را به فروش برسانند.

با فروش خودرو در بورس کالا، عرضه و تقاضا است که قیمت را تعیین میکند و عملا قیمت گذاری دستوری به دلیل ناکارآمد بودن حذف می‌شود.

 

ایزدخواه با توجه به سازکار شفاف بورس، بیان داشت:

بر اساس این طرح به هر کد ملی فقط یک مدل خودرو در سال تعلق می‌گیرد و یک پیشنهادی هم مطرح که بر فروش خودرو صفر تا دو سال بعد از خرید، مالیات وضع شود تا تقاضا سرمایه‌ای به حداقل برسد. با این شیوه عملا قیمت گذاری دستوری وجود ندارد بلکه قیمت تمام شده کارخانه که توسط فرمول شورای رقابت تعیین می‌شود وجود خواهد داست و این فرمول هم شفاف بیان خواهد شد.

 

*** سود خودروساز‌ها باید در افزایش تولید باشد

 

ایزدخواه در ادامه اضافه کرد: در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک پیشنهاد شده است تا از مالیات اخذ شده از بورس خودرو، ۲۰ درصد به خزانه رفته و صرف توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شود و ۷۰ درصد هم به خودروساز‌ها وام کوتاه مدت داده شود تا تولید خود را افزایش دهند.

در این میان فقط ۱۰ درصد برای پاداش به خودرو سازان در نظر گرفته شده است تا اگر عرضه خودرو آن‌ها بالا بود به تشخیص شورای رقابت به خودرو سازان تعلق گیرد و به این ترتیب تلاش شده است تا سود خودروساز صرفا در افزایش تولید قرار گیرد.

 

وی در ادامه اضافه کرد: در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک امکان تولید خودرو دست ساز و غیر کارخانه‌ای هم فراهم شده است تا با این روش به کاهش قیمت خودرو از جنبه‌های مختلفی کمک شود.

 

*** ممنوعیت سهامداری لایه‌ای خودروساز‌ها

 

ایزدخواه درباره جایگاه خودرو‌های اسقاطی در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک، گفت:

در این طرح خودروساز‌ها مکلف شده‌اند تا به ازای هر ۵ خودرو جدیدی که تولید می‌کنند، یک خودرو را اسقاط کنند که این موضوع به افزایش اسقاط خودرو‌ها وکاهش آلودگی هوا کمک خواهد کرد.

 

وی در ادامه افزود: در این طرح سهامداری لایه‌ای و چرخشی برای خودروساز‌ها ممنوع شده و خودروساز‌ها موظف هستند به فاصله کمی بعد از لازم الاجرا شدن قانون، سهام‌های لایه‌ای و چرخشی خود را بفروشند.

 

*** قرارداد‌های خارجی خودروسازان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان درباره قرارداد‌های خارجی خودروسازان، اظهار کرد:

بر اساس این طرح قرارداد‌های خارجی باید پیوست فناورانه داشته باشد و معاونت علمی ریاست جمهوری موظف است که پیوست‌های فناوری این قرارداد‌ها را بررسی کند.

در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک پیشنهاد شده است تا صنایع نظامی هم اجازه داشته باشند تا با رعایت همه قوانین و شفافیت کامل به صنعت خودرو ورود کرده و مثلا به انتقال فناروی در صنعت خودرو بپردازند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول