کد خبر:127674
پ
محصول گندم
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

افزایش ۲۳ درصد بذر گندم تولیدی در کشور

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۲۳ درصدی تولید بذر در سال جاری خبر داد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، از افزایش ۲۳ درصدی تولید بذر در سال جاری خبر داد.

 

*** افزایش تولید بذر گندم در کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اسماعیل اسفندیاری پور واکنش به گزارش پخش شده در برخی رسانه‌ها درباره کمبود بذر، اظهار داشت:

بذر گندم همه ساله توسط شرکت‌های بخش خصوصی و تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی و موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تولید می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه سال ۹۹ تولید بذر نسبت به سال پیش ۲۳ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد:

درسال جاری ۳۸۰ هزار تن بذر از حدود ۶۵ رقم گندم آبی و دیم تولید شده این در حالی است که میزان مصرف بذر کشاورزان گندمکار در سال گذشته ۳۱۰ هزار تن بذر بوده است.

 

*** تامین ۵۵ درصد از بذر گندم آبی

 

مجری طرح گندم با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی موظف است یک سوم بذر گندم آبی و یک پنجم گندم دیم را تهیه کند، گفت:

سال ۹۹ نزدیک به ۵۵ درصد از بذر گندم آبی و حدود ۲۵ درصد بذر گندم دیم را تامین شده است که این اقدام با هدف حمایت از کشاورزان بوده است.

 

وی با بیان اینکه در ۳۰ سال گذشته، بالاتر بودن قیمت خرید تضمینی گندم از قیمت بذر آن سابقه نداشته است، افزود:

در سال جاری قیمت خرید تضمینی گندم ۴ هزار تومان تعیین شد این در حالی است که قیمت بذر گندم آبی ۳۹۰۰ تومان و قیمت بذر گندم دیم ۳۷۰۰ تومان تعیین شده که کمتر از قیمت تضمینی است.

بنابراین اگر کشاورزان بخواهند از بذور خود استفاده کنند باید به ازای هر کیلو ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان برای بوجاری کردن، فرآوری و حمل و نقل هزینه کنند بر این اساس شاید ترجیح دهند بذور خود را عرضه و از بذور گواهی شده استفاده کنند.

 

*** تهیه بذر خود مصرفی

 

مجری طرح گندم با اشاره به اینکه ممکن است تعداد اندکی حدود ۱ تا ۲ درصد کشاورزان بذر در دسترس‌شان نباشد، گفت:

که برای رفع این مساله با هماهنگی انبارها، بذر خودمصرفی به میزان ۸ تا ۹ هزار تن تهیه شده است که در دسترس کشاورزان قرار می‌گیرد و این روند ادامه دار خواهد بود.

البته کشاورزان با سابقه و با تجربه بذر مورد نیاز خود را در زمان برداشت نگه می‌دارند و اگر در زمان کاشت بذور بهتری در اختیار داشته باشند آن را کشت می‌کند و اگر نبود، بذور خود را بوجاری و استفاده می‌کنند، بدون این که کاهش تولید اتفاق بیفتد.

 

*** نگهداری بذور خودمصرفی کشاورزان

 

اسفندیاری‌پور با توجه به اینکه حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد بذور خودمصرفی را کشاورزان در مزارع خود نگه می‌دارند، افزود:

در سایر کشور‌های توسعه یافته هم همین طور است، چون توجیه اقتصادی ندارد که کشاورز هر سال بذر دریافت کند، ولی حتما بذر باید بوجاری، دانه بندی و ضد عفونی شود که خوشبختانه به تعداد کافی هم دستگاه‌ها و واحد‌های بوجار در سراسر استان‌ها تامین شده و در دسترس کشاورزان قرار دارد.

یک کشاورز در حوزه گندم دیم می‌تواند یک سال گندم گواهی شده دریافت کند و تا پنج سال هم از بذر مزرعه خود بعد از بوجاری و ضدعفونی استفاده کند. همچنین کشاورزان گندمکار آبی نیز می‌توانند یک سال بذر گواهی شده دریافت کنند و تا سه سال هم از بذر خودشان استفاده کنند بدون این که کاهش تولید داشته باشند.

مجری طرح گندم با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از کشت گندم کشور انجام شده است، تصریح کرد:
از حداقل ۶ میلیون هکتار برنامه کشت گندم تا ۲۱ آبان ماه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار گندم در مناطق مختلف کشور اعم از شمال و شمال غرب کشور کشت شده و روند کشت روند خوبی است و ادامه دارد.

 

*** امکان جابه‌جایی بذر در استان‌های مختلف

 

با توجه به اینکه امکان جابه‌جایی بذر در استان‌های مختلف وجود دارد، اظهار داشت:

البته بذر مورد نیاز هر استان توسط خود استان تامین می‌شود، ضمن اینکه جا به‌جایی بذور دارای یک شرط مهم است، زیرا بذر بعضا در برخی از استان‌ها ناسازگار هستند به طور مثال، بذر استان آذربایجان شرقی در استان خوزستان نمی‌تواند کشت شود، زیرا بذر آذربایجان شرقی خواص اقلیم سرد را داراست و استان خوزستان دارای عادت رشد ارقام بهاره است.

 

اسفندیاری پور با اشاره به این که هر استان کمیته فنی بذر دارد، تصریح کرد:

مازاد بذور در استان‌های هم‌اقلیم قابلیت جا به‌جایی دارد و می‌توانند به تناسب نیاز‌ها مازاد بذور خود را به سایر استان‌ها ارسال کنند که این موضوع سال ۹۹ و همه ساله در کشور اتفاق می‌افتد و ممنوعیتی وجود ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در پایان درباره توزیع بذر در استان‌های کشور، گفت:

شرکت‌های تولیدکننده بذر با هماهنگی مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌ها، کارگزاران مورد اعتماد را که مورد تایید مراکز خدمات در شهرستان‌ها باشند انتخاب می‌کنند تا در کوتاه‌ترین محل ممکن، بذر در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

همچنین اگر کارگزاری یا فردی تخلف داشته باشد، در این زمینه برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول