کد خبر:127667
پ
قالیباف اصل
هشدار رئیس سازمان بورس:

شرکت‌هایی که بازارگردانی نشوند لغو پذیرش می‌شوند

رئیس سازمان بورس با اشاره به آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران، هشدار داد، شرکت‌هایی که بازارگردانی نشوند لغو پذیرش می‌شوند.

رئیس سازمان بورس با اشاره به آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران، هشدار داد، شرکت‌هایی که بازارگردانی نشوند لغو پذیرش می‌شوند.

 

*** لغو پذیرش در صورت نداشتن بازارگردان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن قالیباف اصل با تاکید بر اینکه در دنیا نهاد‌های ناظر بازار سرمایه وظایف مشخصی از جمله ایجاد بازاری کارا و شفاف، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، مقررات‌گذاری و نظایر آن را بر عهده دارند، افزود:

در کشورمان نیز طبق قانون بازار اوراق بهادار اکثر این وظایف بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و وجود یک بازار کارا، نقدشوندگی یکی از اصل‌های بسیار مهم تلقی می‌شود، گفت:

بازارگردانی یکی از مسیر‌های نقدشوندگی، مدیریت هیجان و نوسانات بازار است.

بازارگردان‌ها سمت عرضه و تقاضای بازار را تقویت می‌کنند و اوراق بهادار را در بین فروشندگان و خریداران جابجا می‌کنند و از جمله مزیت‌های بازارگردانی می‌توان به افزایش نقدشوندگی، کنترل نوسانات قیمت اوراق بهادار و کاهش هزینه‌های معاملاتی اشاره کرد، البته بازارگردان‌ها با انجام تعهدات، عایدی نیز کسب می‌کنند.

 

رییس سازمان بورس با بیان اینکه در بخش‌های مختلف قانون بازار اوراق بهادار به بازارگردان‌ها اشاره شده است، افزود:

در دو دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران، ناشران به داشتن حداقل یک بازارگردان مکلف شدند، این دو دستورالعمل مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار است.

با توجه به اینکه این دستورالعمل‌ها اخیرا بازنگری شدند و اجبار فوق نیز در آن‌ها قرار گرفته است، در نتیجه عملیات بازارگردانی فقط برای ناشران جدید محدود شده بود، اما در آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران که در شهریور ماه سال ۹۹ توسط شورای عالی بورس مصوب شده، همه ناشران مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازارگردانی شده اند.

 

*** جرایم و مجازات‌ برای ناشران متخلف

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه این سازمان به صورت مستمر و جدی از طرف بورس‌ها پیگیر این موضوع خواهد بود، افزود:

ناشرانی که از تکالیف خود سرباز زنند، مشمول جرایم و مجازات‌های مقرر در فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار و قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی می‌شوند.

براساس مصوبه اخیر شورای عالی بورس نیز ناشران علاوه بر مجازات‌های مقرر، به مراجع ذی صلاح نیز معرفی می‌شوند که حتی ممکن است منجر به لغو پذیرش آن‌ها در بورس و فرابورس و سلب صلاحیت حرفه‌ای مدیران منجر شود.

همچنین تاکنون بر روی ۲۹۸ نماد عملیات بازارگردانی صورت می‌گیرد که بر این تعداد با توجه به الزام سازمان بورس افزوده می‌شود، امیدواریم با الزام بازارگردانی شاهد بازاری نقدشونده و کارا در کشور باشیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول