کد خبر:127693
پ
روحانی
رییس‌جمهوری:

اقدامات حمایتی دولت برای اقشار آسیب‌پذیر تعطیلی‌ها

رییس‌جمهوری از اقدامات حمایتی دولت برای گروه‌های هدف و اقشار آسیب‌پذیر که بر اثر تعطیلی کسب ‌و کار آنان دچار آسیب خواهند شد، خبر داد.

رییس‌جمهوری از اقدامات حمایتی دولت برای گروه‌های هدف و اقشار آسیب‌پذیر که بر اثر تعطیلی کسب ‌و کار آنان دچار آسیب خواهند شد، خبر داد.

 

*** اقدامات حمایت دولت از اقشار آسیب‌پذیر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی با تأکید بر اولویت تدوین لایحه بودجه بر اساس واقعیت‌های اقتصادی و در عین حال تداوم برنامه‌های توسعه کشور، رشد و رونق تولید و ایجاد گشایش در معیشت مردم و اقشار کم‌برخوردار، اظهار کرد:

مقاومت ملت ایران در بیش از دو سال و نیم جنگ اقتصادی بی‌سابقه با دشمنان قسم‌خورده به ثمر نشسته است و زمینه‌های بهبود در شرایط اقتصادی مردم فراهم شده است و با وجود لطمات و صدمات سختی که به اقتصاد کشور وارد شد، دولت با حمایت و همکاری مردم اجازه نداد تحریم‌کنندگان به اهداف شوم خود برسند.

از این نظر با عنایت به اهداف لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده است، با امیدواری می‌توانیم اعلام کنیم وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبودی و رونق قرار خواهد گرفت.

 

وی در خصوص وضعیت اقتصادی و مشکلاتی که بر اثر تعطیلی‌ها برای برخی از مشاغل و کسب‌ و کارها در دور جدید اعمال محدودیت‌های شدید ایجاد خواهد شد، با اشاره به ضرورت اعمال این محدودیت‌ها با هدف حفظ جان و سلامت مردم ابراز کرد:

بی‌تردید در مسیر اجرای این محدودیت‌ها افراد کم‌برخوردار با مشکلاتی روبه‌رو خواهند شد از این رو با وجود همه مشکلات و مضایقی که همه مردم شریف از آنها آگاهند، دولت تصمیم گرفته است برای گروه‌های هدف و اقشار آسیب‌پذیر که بر اثر تعطیلی کسب‌وکار آنان دچار آسیب خواهند شد، اقدامات حمایتی را در نظر بگیرد.

رییس‌جمهور به سازمان برنامه و بودجه مأموریت داد با هماهنگی با وزارت تعاون و بانک مرکزی در خصوص تأمین اعتبارات مورد نیاز این خانوارها اقدام کند.

 

*** ارائه ۲۱ تبصره برای بودجه در اختیار وزرا

 

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با توجه به حکم قانونی مبنی بر تحویل آن تا ۱۵ آذر ماه به مجلس، آماده شده است، گفت:

۲۱ تبصره‌ای که باید همراه با جداول بودجه تهیه شود، در اختیار وزرا قرار گرفت تا نظرات خودشان را حداکثر تا پایان هفته به سازمان برنامه و بودجه اعلام کنند.

مواردی که لازم است برای آنها تأمین نظر شود یا جلسات مشترکی با دستگاه‌ها برگزار شود، نیز تا پایان هفته انجام خواهد شد تا هفته آینده تبصره‌های الحاقی به ماده واحده نیز در دولت مورد بررسی قرار گیرد و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که بتوانیم قبل از ۱۵ آذر لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را به مجلس تقدیم کنیم.

 

محمدباقر نوبخت در ادامه، افزود:

این لایحه هم از سیاست‌های کلی مربوط به اقتصاد مقاومتی و هم از برنامه اصلاح ساختار بودجه‌ریزی تبعیت می‌کند.

سازمان برنامه و بودجه حسب نظر رهبر معظم انقلاب برنامه اصلاح ساختار را در سال ۹۷ آماده و تقدیم شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی کرد، اما از آنجا که این برنامه در شورا تصویب نشد، نهایتاً مجلس شورای اسلامی باید این برنامه را بررسی و تصویب کند.

 

*** تصویب لایحه بودجه

 

وی با بیان اینکه از نظر سازمان برنامه و بودجه، برنامه اصلاح ساختار بودجه آماده است و مجلس می‌تواند نسبت به تصویب آن اقدام کند، تصریح کرد:

هیچ عذری برای سازمان برنامه و بودجه و مجلس در خصوص اعمال برنامه اصلاح ساختار بودجه در بررسی لایحه بودجه وجود ندارد، زیرا این برنامه اکنون آماده و در اختیار مجلس قرار گرفته است و فقط نیاز به تصویب دارد.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان مجلس در نظر داشت که تعدادی از موارد مرتبط با برنامه اصلاح ساختار را در همین لایحه هم بگنجانیم، خاطرنشان کرد:

نمایندگان آن را به‌ صورت یک طرح قانونی به مجلس تقدیم کردند که امروز قرار است بررسی آن آغاز شود.

سازمان برنامه و بودجه بر اساس مواردی که می‌دانست مورد نظر نمایندگان مجلس است، اصلاحات لازم را در لایحه انجام داد و امیدوارم آنچه برای بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفتیم با اعمال نظر نمایندگان مجلس منقّح و کامل شود تا بتوانیم از اول سال ۱۴۰۰ آن را به‌ نحو شایسته اجرا کنیم.

 

*** روند آماده‌سازی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یکصد و هشتاد و دومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی به ‌ریاست رییس جمهوری برگزار شد و در ادامه مباحث جلسه گذشته، رییس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از روند آماده‌سازی و نهایی شدن لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ ارائه کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول