کد خبر:127706
پ
نادری
عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو:

مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت کنید، تسهیلات و حمایت نمی‌خواهیم/ مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با بیان اینکه مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، تاکید کرد، اگر خودروسازان مطالبات ما را پرداخت کنند، هیچگونه تسهیلات و حمایتی نمی‌خواهیم.

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با بیان اینکه مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، تاکید کرد، اگر خودروسازان مطالبات ما را پرداخت کنند، هیچگونه تسهیلات و حمایتی نمی‌خواهیم.

 

*** مشکلات قطعه‌سازان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علی نادری درنشست انجمن قطعه‌سازان پیرامون عوامل تاثیرگذار بر صنعت خودرو، اظهار داشت:

اگر عوامل تاثیرگذار در صنعت خودرو را به سه بخش اصلی تقسیم کنیم، بخش اول به ترتیب اولویت مربوط به بحث دولت می‌شود.

متاسفانه سیاست‌های کوتاه مدت در این حوزه، قوانین متناقض و مسئولینی که دوره خدمت آن‌ها کوتاه مدت است، بلای جان صنعت‌گران به ویژه صنعت خودرو شده است.

از ابتدای سال جاری، همزمان با شیوع کرونا، مشکلاتی در بحث تامین مواد اولیه، تولید و در کنار این‌ها تشدید تحریم‌های بین‌المللی، مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرد.

در این حوزه، وزارت صنعت باید با توجه به اینکه متولی امر تولید در کشور است و در سال جهش تولید قرار داریم، به طور منسجم فعالیت می‌کرد اما متاسفانه از ابتدای سال حدودا هر دو ماه یکبار، یک فرد سکان این وزارتخانه را به دست می‌گرفت که این آشفتگی، زیان اصلی را به قطعه‌سازان وارد کرده است.

 

*** مشکلات قطعه‌سازان با دولت

 

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در ادامه با اشاره به مشکل اصلی قطعه‌سازان با دولت، بیان کرد:

اصلی‌ترین مشکلی که در حوزه دولت وجود دارد، بحث قیمت‌های دستوری است که خسارت‌های سنگینی در این مدت به قطعه‌سازان و خودروسازان وارد کرده است و سود آن به طور کامل نصیب دلالان و رانت‌خوران می‌شود.

جلوگیری از این ماجرا، ارتباطی به بحث تحریم‌ها نداشت و با یک برنامه‌ریزی منسجم این مسئله قابل حل بود.

 

نادری در ادامه، خاطرنشان کرد:

در هیچ کشوری دیده نشده است که دولت قیمت و مدیران خودرو را تعیین کند، این مسئله‌ بر عهده هیئت‌ مدیره شرکت‌های خودروساز است که باید با توجه به کشش بازار و قیمت تمام شده، محصولات خود را قیمت‌گذاری کنند.

 

*** رشد قیمت خوروسازان داخلی

 

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در خصوص رشد قیمتی تولیدات خودروسازان نیز، اظهار داشت:

اگر آمار قیمت کارخانه خوروسازان را با مدت مشابه سال ۹۸ مقایسه کنید، کمترین میزان رشد قیمت را داشته است در صورتی که نرخ دلار با کاهشی که در آبان ماه سال جاری پیدا کرده به ۲۷ تومان با رشد ۱۴۵ درصدی رسیده است، حتی برخی قطعه‌سازان در ماه‌های گذشته با دلار ۳۲ هزار تومانی مواد اولیه خریداری کرده‌اند که رشدی حدود ۱۹۰ درصد داشته است.

اقلام ضروری مردم در این دوره با رشد زیادی همراه بوده است، به عنوان مثال قیمت گوشت با ۳۳۷ درصد افزایش، برنج ۴۲۸ درصد، چای ۴۰۰ درصد، نان ۴۰۰ درصد، خیار بوته‌ای ۵۳۸ درصد و گوجه فرنگی ۹۸۹ درصد رشد قیمت نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ داشتند اما متاسفانه توجه تنها به بازار خودرو و قطعه سازان است.

 

*** مشکلات خودروسازان برای قطعه‌سازان

 

وی در خصوص خودروسازان به عنوان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر مشکلات قطعه‌سازان، گفت:

سرمایه‌گذاری‌های غیر مولد و زیان‌های انباشته شده از سال‌های قبل موجب کمبود نقدینگی برای خودروسازان شده است.

افزایش نرخ ارز و نهاده‌های تولید، قیمت تمام شده خودروسازان را افزایش داد و آن‌ها نتوانستند به همان میزان قیمت خودرو را افزایش دهند.

بنابراین خودروسازان به صورت روزانه زیان‌های زیادی را تجربه می‌کنند که بخش عمده آن از جیب قطعه‌سازان پرداخت می‌شود.

متاسفانه خودروسازان، قیمت‎‌های ما را به روزرسانی و به تعهد مالی خود عمل نمی‌کنند که این کار خسارت‌های زیادی به قطعه‌سازان وارد کرده است.

مسئله قیمت خودرو کاملا به خودروساز، حاکمیت و سهامداران این خودروسازها بستگی دارد ولی متاسفانه زندگی ما به این تصمیمات گره خورده است و شاهد ورشکستگی بسیاری از قطعه‌سازان هستیم.

بر اساس آخرین اطلاعات، بحث مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده که بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان آن سررسید شده که در این شرایط هزینه زیادی است.

 

*** مطالبات قطعه‌سازان پرداخت شود

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو هیئت مدیره انجمن قطعه‌سازان در پایان با اشاره به نقش قطعه‌سازان در صنعت خودرو، اظهار داشت:

به دلیل اینکه زیرساخت‌ها به درستی تعریف نشده است در فضایی قرار داریم که با افزایش یا کاهش تیراژ باز هم قطعه‌سازان با مشکلات مواجه هستند و شرایط به گونه‌ای است که تحریم‌های داخلی از خارجی سبقت گرفتند.

مشکل اصلی قطعه‌سازان، نقدینگی است و این به معنی بی پولی قطعه‌سازان نیست.

اگر قطعه‌سازان بتوانند پول‌های خود را در زمان مناسبی دریافت کنند، نیاز به هیچ حمایت و وام بانکی ندارند و با همین میزان مطالبات می‌توانند امور را سر و سامان بدهند.

به عنوان مثال می‌توان به اقدامات قطعه‌سازان در حوزه ساخت داخل اشاره کرد.

در مدت زمان گذشته، ۴ میز خودکفایی به ارزش ۳۴۰ میلیون یورو را برگزار کرده‌ایم که تا امروز ۸۶ میلیون یورو آن محقق شده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول