اخبار برگزیده

کد خبر:127687
پ
جهش تولید
معاون امور صنایع وزیر صنعت:

کاهش ۲۱ درصدی واردات در ۷ ماهه سال ۹۹

معاون امور صنایع وزیر صنعت از کاهش ۲۱ درصدی واردات در ۷ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت از کاهش ۲۱ درصدی واردات در ۷ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

 

*** کاهش واردات

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مهدی صادقی نیارکی در هفدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت:

در ۷ ماه اول سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ از لحاظ وزنی ۲.۸ درصد کاهش واردات داشتیم، اما از لحاظ ارزشی کاهش واردات ۲۱ درصد بوده است و این نشان می‌دهد که عمدتاً کالاهایی که با ارزش افزوده بالاتر هستند کمتر به کشور وارد کشور شده است.

در واقع این ارقام نشان دهنده کاهش واردات مواد اولیه واسطه‌ای و ماشین‌آلات به کشور است.

 

وی در ادامه، افزود:

همچنین در ۷ ماه ابتدای سال جاری ۶۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۸.۲ میلیارد صادرات داشته‌ایم که کاهش ۱۷.۶ درصد در وزن صادرات را نشان می‌دهد که البته در مهر ماه رشد ۱.۷ برابری در حجم صادرات داشتیم که این مساله نوید بخش جبران کاهش صادرات ناشی از برخی از محدودیت‌ها اعم از محدودیت‌های بین‌المللی و کرونا است که در ماه‌های آتی جبران خواهد شد.

 

معاون امور صنایع وزیر صنعت با اشاره به ثبت سفارش، تخصیص و تأمین ارز واردات، افزود:

مجموع ثبت سفارش ۷ ماهه سال جاری ۲.۲ درصد مثبت و ارزش تخصیص ما منفی ۱۲.۸ درصد بوده است و حدود ۱۳ درصد در ۷ ماهه نسبت به مدت مشابه سال پیش کاهش تخصیص ارز داشته‌ایم و نیز در حوزه تأمین ارز نیز ۱۷ درصد کاهش داشته‌ایم.

 

*** تامین مواد اولیه

 

صادقی نیارکی با اشاره به مراجعات مکرر تأمین‌کنندگان برای مواد اولیه به وزارت صنعت، گفت:

سرجمع تأمین ۱۷ درصد کاهش داشته است، اما حجم مراجعات ما را به این سمت حرکت داد که از دو ماه گذشته در یک نگاه عمیق کارشناسی نسبت به بررسی دقیق رسوب کالا و نحوه تأمین و تخصیص کالاها و به خصوص تأمین مواد اولیه تولید حرکت کنیم.

لذا از ۲ ماه گذشته ۲۶۰ ردیف تعرفه را به صورت دقیق کنترل و وضعیت ثبت سفارش، تأمین و تخصیص ارز آن را کنترل کردیم.

در آن ۲۶۰ ردیف تعرفه ثبت سفارش تا تاریخ ۱۶ آبان حدود ۶ درصد رشد را داشتیم و ارزش واردات این ۲۶۰ ردیف تعرفه نیز حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال ۹۸ بوده است که بالغ بر ۶۰ درصد آن مواد اولیه واسطه‌ای و اجزا و قطعات بخش تولید است.

 

صادقی نیارکی با بیان اینکه در حوزه تخصیص ارز منفی ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ قرار داریم، اظهار داشت:

این در حالی است که بر اساس تاریخ ثبت سفارش در حوزه تأمین ارز منفی ۵۳ درصد تا تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۹ نسبت به سال گذشته عقب تر هستیم.

کاهش واردات طی این مدت دقیقاً به مواد اولیه، مواد واسطه‌ای و اجزا و قطعات و بعضاً ماشین آلات اصابت کرده بود.

به طوری که تأمین ارز در صنایع برقی، لوازم خانگی، صنایع فلزی منفی ۲۹ درصد و در صنایع غیرفلزی نیز منفی ۵۴ درصد و در صنایع دیگر نیز منفی ۷۶ درصد کاهشی بوده است.

البته اگر تاریخ ثبت سفارش را کنار بگذاریم، مجموع تأمین‌های ارز از ابتدای امسال تا ۱۶ آبان ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ حدود ۲۵ درصد کاهش داشته است.

 

*** ترخیص کالاهای رسوبی در گمرک

 

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در حوزه صنایع لوازم خانگی در تعداد پروانه بهره‌برداری و میزان اشتغال نسبت به سال ۹۸ وضعیت مناسبت تری داریم، خاطرنشان کرد:

ما با یک تولیدی مواجه هستیم که نیازمند تأمین مواد اولیه است و به واسطه شتابی که به واسطه نرخ ارز گرفته تولید لوازم خانگی در کشور توجیه فنی و اقتصادی دارد.

حدود ۷ میلیون تن کالای اساسی، واسطه‌ای و غیره در گمرکات رسوب دارد، لذا اولین تصمیم راهبردی دولت و تیم اقتصادی دولت برای تأمین مواد اولیه و ترخیص کالاهای مانده در گمرک اتخاذ شد مصوبه‌ای در تاریخ سیزدهم آبان ۹۹ در خصوص ترخیص فوری کالاهای اساسی و ضروری موجود در انبارهای گمرک بود.

 

صادقی نیارکی در ادامه، افزود:

لذا به سرعت تعرفه‌های مشمول مصوبه به گمرک اعلام شد که بر این اساس حدود سه هزار و ۸۳۸ ردیف تعرفه اعم از مواد اولیه واسطه‌ای، اجزا و ماشین آلات و تجهیزات به گمرک اعلام شد که رسوب شده و اگر فردی اعلام می‌کند که ارز نیاز ندارد و می‌تواند بدون کد رهگیری این کالاها را از گمرک ترخیص کند، لذا این موارد به گمرک اعلام شد تا امکان ترخیص این کالا از این طریق وجود داشته باشد و لذا از زمان تصویب مصوب حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است.

 

*** نگاه هوشمندانه در خصوص تأمین و تخصیص ارز

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون صنایع وزارت صنعت در پایان پیرامون اینکه شتاب فزاینده‌ای برای تخلیه گمرکات با تاکید بر مواد اولیه و واسطه‌ای خواهیم داشت، اظهار کرد:

در این مدل اقتصادی دولت نگاه ما به تأمین و تخصیص برای پرکردن مواد اولیه ضروری بخش تولید هوشمندانه است که در ادامه و در مصوبه دوم رفتار سیاست‌های تجاری ما برای تأمین نیازهای اصلی کشور تنظیم می‌کند.

مصوبه دوم با عنوان سیاست‌های جدید واردات و صادرات کشور و بسته ارزی جدیدی که دولت ارائه داد ابلاغ شد و در این بخش نیز ما با نگاه هوشمندانه در خصوص تأمین و تخصیص ارز اقدام کردیم.

لذا ۶۱۳ ردیف تعرفه در حوزه مواد اولیه، اجزا و قطعات اعلام شد تا روش تأمین ارز اینها علاوه بر روش بانکی و نیمایی، ۴ روش تأمین ارز را برای آنها واردات کردیم که ارزش واردات این ۷۰۰ ردیف تعرفه حدود ۱۳.۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۸ بوده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول