کد خبر:127722
پ
رفع سوءاثر چک‌های برگشتی
بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی:

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی/ برگزاری حراج بعدی اوراق بدهی

بانک مرکزی علاوه بر اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی در ۲۷ آبان ماه، از برگزاری ‌حراج بعدی اوراق یاد شده در ۴ آذر ماه سال جاری خبر داد.

بانک مرکزی علاوه بر اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی در ۲۷ آبان ماه، از برگزاری ‌حراج بعدی اوراق یاد شده در ۴ آذر ماه سال جاری خبر داد.

 

*** اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بانک مرکزی در پیرو اطلاعیه ۲۷ آبان ماه درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری بیست و پنجمین مرحله از این حراج، چهار بانک سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۴.۴ هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی ثبت کردند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۹۹۸.۴ میلیارد ریال اوراق اراد۵۳ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۳ درصد و ۳۷۸.۲ میلیارد ریال اوراق اراد۵۴ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۴ درصد در مجموع به ارزش ۱.۴ هزار میلیارد ریال موافقت کرد.
معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده  ۲۷ آبان‌ماه توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.
همچنین، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس در حدود ۷۴۵ میلیون ریال اوراق اراد۵۳ را خریداری کردند. در مجموع، ۱.۴ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.
 
 

*** برگزاری حراج بعدی اوراق بدهی دولتی 

 
 
کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله بیست و ششم حراج اوراق بدهی دولتی به منظور فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در ۴ آذرماه اجرا می‌کند.
بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۲ ، دوم آذرماه تنها از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲، دوم آذرماه از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند، معاملات مربوط به این حراج در ۴ آذرماه انجام خواهد شد.
کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند.
شایان ذکر است، حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است.
همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مدنظر قرار دهند.
 
 

 *** پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده در حراج الزامی نیست

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.
بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه یاد شده، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.
همچنین بر اساس جزء (۴) بند ک تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.
همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول