کد خبر:127806
پ
محصولات پتروشیمی
در نامه رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان مسترپیچ و کامپاند به دبیر کمیته تخصصی پتروشیمی کارگروه تنظیم بازار مطرح شد

افزایش ۲۹ درصدی عرضه و رشد معاملات محصولات پتروشیمی در سال جاری/ ۵ عامل رشد معاملات و ۶ الزام تداوم روند فعلی

رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان مسترپیچ و کامپاند در نامه‌ای به دبیر کمیته تخصصی پتروشیمی کارگروه تنظیم بازار با اشاره به افزایش ۲۹ درصدی عرضه و رشد معاملات محصولات پتروشیمی در سال جاری نسبت به سال گذشته، ۵ عامل رشد معاملات و ۶ اقدام ضروری برای تداوم این روند را تشریح کرد.

رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان مسترپیچ و کامپانددر نامه‌ای به دبیر کمیته تخصصی پتروشیمی کارگروه تنظیم بازار با اشاره به افزایش ۲۹ درصدی عرضه و رشد معاملات محصولات پتروشیمی در سال جاری نسبت به سال گذشته، ۵ عامل رشد معاملات و ۶ اقدام ضروری برای تداوم این روند را تشریح کرد.

 

*** معاملات محصولات پتروشیمی در سال جاری

 

به گزارش خبرگزاری سروش، امید کوشکی در نامه‌ای به دبیر کمیته تخصصی پتروشیمی کارگروه تنظیم بازار و رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی شرکت ملی صنایع پپتروشیمی پیرامون عرضه و معاملات محصولات پتروشیمی در هفت ماهه سال جاری، نوشت:

افزایش عرضه و رشد ۲۹ درصدی معاملات محصولات پتروشیمی در ۷ ماهه نخست سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، در سال جهش تولید و همزمان با تحریم‌های شدید بین المللی، دستاورد بزرگی می‌باشد که شایسته است از واحدهای پتروشیمی فعال در تامین محصولات مورد نیاز صنایع تکمیلی و مدیریت آگاهانه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و کمیته تخصصی، قدردانی مقتضی صورت پذیرد.
 
 

*** عوامل افزایش معاملات محصولات پتروشیمی

 
 
رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان مسترپیچ و کامپاند در ادامه پیرامون عوامل دخیل در افزایش معاملات محصولات پتروشیمی ، پنج مورد را به شرح ذیل نام برده است:
۱- شیوع کرونا موجب شد نیازهای جدیدی در بازار صنعت پلاستیک کشور پدید آید و بسته بندی محصولات متنوع و گوناگون،تقاضاهای جدیدی به مواد اولیه پتروشیمی ایجاد نموده است.
۲- تحریم های بین المللی از یک سو و نگاه راهبردی جدیدی که در سال جاری معطوف به رونق تولید داخلی و استفاده از کالای ایرانی بوده است، موجب شد تقاضا برای محصولات وارداتی به خرید محصولات داخلی منجر گردد.
برای مثال واردات مستربچ و کامپاند در سال ۹۷ ده‌ها هزار تن بوده است که این میزان در سال جاری به نزدیکی صفر رسیده است، همچنین نگاه راهبردی استفاده از محصولات داخلی، تقاضای جدید دیگری را در بازار موجب شده است.
۳- به واسطه رشد تقاضای پلاستیک در خاورمیانه ناشی از تغییرات صنعتی و تغییر سبک زندگی مردم و از طرفی چالش‌های موجود در کشور از قبیل کم آبی، تحریم و مواردی از این قبیل، موجب افزایش تقاضای محصولات پلیمری در ۷ ماهه ابتدای سال جاری بوده است.
۴- به واسطه تورم شدید و افزایش روزانه نرخ ارز، تمامی شرکت‌ها با تمام ظرفیت مالی ممکن در ۶ ماهه نخست سال، اقدام به خرید نیازهای سالیانه خود کرده اند، همچنین تغییر روزانه نرخ ارز موجب شد، مواد اولیه مورد نیاز برای قراردادهای بلندمدت منعقد شده میان شرکت‌ها، در سریع ترین زمانم مکن از بورس کالا خریداری شود.
۵- انتظارات تورمی ناشی از انتخاب مجدد رییس جمهور کنونی ایالات متحده در ماه‌های اخیر نیز بر افزایش خرید مواد اولیه از بورس کالا اثر قابل ملاحظه‌ای داشته است.
 
 
*** شروط تداوم رشد معاملات محصولات پتروشیمی
 
 
امید کوشکی در ادامه نامه خود به رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه همه موارد فوق موجب افزایش ۲۹ درصدی معاملات محصولات پتروشیمی در ۷ ماهه سال ۹۹ شده است، ۶ مورد را بعنوان شروط تداوم شرایط فعلی به شرح ذیل مطرح کرده است:
۱ -تغییر مبنای قیمت پایه مواد پتروشیمی از ۹۵ %به ۸۵ % فوب خلیج فارس
۲ -رعایت کف عرضه واحدهای پتروشیمی و در نظر گرفتن حداکثر ۲۰ درصد رقابت از سوی سازمان
بورس کالا (برای گریدهای ملتهب جهت تنظیم بازار)
۳ -اجرایی نمودن قراردادهای پریمیوم در سازمان بورس کالا
۴ -در صورت عدم معامله ۵۰ % مواد عرضه شده در سه عرضه متوالی، قیمت‌های پایه در عرضه‌های
بعدی ۵ % کاهش یابد.
۵ -در سال ۹۹ جهت کنترل بازار، تقاضا برای مواد پتروشیمی سرکوب شده است و سهمیه‌های بهین‌یاب بدون مشورت با تشکل‌های مرتبط کاهش یافته است.
برای افزایش مداوم معاملات محصولات پتروشیمی ضروری است سهمیه‌های بهین‌یابی به میزان سهمیه واحدها در سال ۹۸ بازگردد.
۶ -شرکت ملی صنایع پتروشیمی با کمک سازمان بورس کالا و شبکه بانکی کشور محصولات پتروشیمی را به صورت یوزانس (بلند مدت) به خریداران و متقاضیان عرضه نماید.
 
 
*** الزامات افزایش ظرفیت تولید
 
 
وی در ادامه نامه خود با ابراز امیدواری در خصوص تشکیل کمیته های تخصصی و کارشناسی برای بررسی و ارزیابی پیشنهادات ارائه شده، نوشت:
شرکت های صنایع تکمیلی از جمله صنعت مستربچ و کامپاند با ۲۵ تا ۴۰ درصد ظرفیت تولید مشغول به فعالیت هستند که در صورت تامین مواد اولیه پتروشیمی با قیمت و شرایط مناسب، ضمن فعال کردن این ظرفیت خالی و افزایش اشتغال‌زایی، می توانند ارزش افزوده مناسبی ایجاد کرده و ارزآوری به مراتب بیشتری نسبت به صادرات مواد خام پلیمری برای کشور حاصل نمایند.
از این رو انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران آمادگی خود را برای ارائه نظرات مشورتی اعلام می دارد تا معاملات محصولات پتروشیمی در ماه‌های انتهایی سال نیز هم چون ۷ ماه ابتدایی شاهد افزایش مداوم باشد.
 
 

*** جلوگیری از رقابت و پرداخت هزینه‌های سنگین توسط صنایع تکمیلی

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، ریس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان مسترپیچ و کامپاند در پایان نامه خود به دبیر کمیته تخصصی پتروشیمی کارگروه تنظیم بازار و رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی شرکت ملی صنایع پپتروشیمی با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات ماخوذه از سازمان بورس کالا، در ۷ ماه نخست سال ۱۳۹۹، علیرغم شرایط سخت رکودِ تورمی بازار و معضلات بزرگ صنایع کوچک در تامین سرمایه در گردش، صنایع تکمیلی مبلغی در حدود ۳۶۰۰ میلیارد تومان از طریق رقابت در بورس کالا برای خرید مواد پتروشیمی به پتروشیمی پرداخت کرده است، خواستار ارائه راهکار شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای جلوگیری از این رقابت و ارائه پیشنهاداتی در راستای ممانعت از پرداخت این هزینه بسیار سنگین از سوی صنایع تکمیلی شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول