اخبار برگزیده

کد خبر:127816
پ
نوسان بورس
وزیر اقتصاد و دارایی:

تلاش دولت و بانک مرکزی برای مهار تورم و کنترل نقدینگی است

وزیر اقتصاد از تلاش دولت و بانک مرکزی برای مهار تورم و کنترل نقدینگی خبر داد.

وزیر اقتصاد از تلاش دولت و بانک مرکزی برای مهار تورم و کنترل نقدینگی خبر داد.

 

*** محدودیت‌های ویژه کرونایی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرهاد دژپسند با حضور در رسانه ملی با اشاره به اثرات سو اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا، اظهار داشت:

جامعه پزشکی و پرستاری، حدود ۹ ماه مشغول مراقبت از سلامت مبتلایان این بیماری هستند، کارکنان گمرک، بانک‌ها و سازمان امور مالیاتی هم در معرض ابتلاء به این بیماری هستند و بسیاری از این عزیزان را از دست دادیم.
 
وی با توجه به لزوم رعایت محدودیت‌های ویژه کرونایی، ادامه داد:
باید هر چه در توان داریم تلاش کنیم تا زنجیره تکثیر این ویروس را قطع کنیم.
 
 

*** اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

 
 
دژپسند به اهمیت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد، افزود:
از سال ۹۲ که این سیاست‌ها ابلاغ شد هر قدر زمان می‌گذرد بیشتر به کارساز بودن این سیاست‌ها پی می‌بریم.
این سیاست‌ها دامنه کاملی را پوشش می‌دهند و رویکردهایی که در آن وجود دارد از جمله مردم بنیان شدن، عدالت بنیانی، دانش بنیانی، برون گرایی و درون زایی، منظومه کاملی را شکل می‌دهند.
 
وی با بیان اینکه همه بندهای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی اجرا شده است، گفت:
در شرایطی که در مصاف با جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم آن بنیان‌ها به گونه‌ای باید شکل پیدا کند که آسیب پذیری، کم شود و تاب آوری افزایش یابد.
 
 

*** تاثیر شدید کرونا بر اقتصاد دنیا

 
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه در شرایط جنگ تحمیلی اقتصادی و کرونا هستیم، بیان کرد:
کرونا به شدت دنیا را از نظر اقتصادی، متأثر کرده است، اما خوشبختانه توانستیم مانع از تحقق اهداف دشمنان شویم.
دو سال پیش در ۱۳ آبان سال ۹۷، رییس جمهور آمریکا اعلام کرد می‌خواهد در مدت سه ماه، نظام ایران را تغییر دهد، اما ۲۴ ماه از این اعلام گذشته و اتفاقی نیفتاده است.
با این جنگ تحمیلی اقتصادی، مشکلاتی بر مردم تحمیل شد و تک تک آحاد جامعه ایران با این مشکلات، دست و پنجه نرم کردند، واردات دارو با مشکلاتی مواجه شد و سختی را بر مردم تحمیل کرد، اما به علت تلفیق مردم بنیانی و دانش بنیانی، دشمن نتوانست به اهداف خود برسد.
اسفند سال ۹۸ به واردات ماسک و دیگر تجهیزات مبارزه با کرونا نیاز داشتیم، اما این نیاز برطرف شده است و می‌توانیم صادرات کنیم.
 
 

*** اصلاح روش‌ها برای کنترل هزینه‌ها

 
 
دژپسند در خصوص استفاده از منابع تنخواه، گفت:
در ۷ ماه سال پیش ، ۲۷ هزار میلیارد تومان از منابع تنخواه استفاده کرده بودیم، اما این رقم در مدت مشابه سال ۹۹ به علت افزایش تاب آوری و مردم بنیانی با کاهش ۱۵ هزار میلیارد تومانی به ۱۲ هزار میلیارد تومان رسید.
بسیاری از مودی‌های مالیاتی، احساس مسئولیت کردند بنابراین مالیات به خوبی محقق شد و هفت دوازدهم سال ۹۹ صد در صد محقق شد.
 
وی با بیان اینکه با اصلاح روش‌هایی توانستیم هزینه‌ها را کنترل کنیم، افزود:
روش تأمین مالی از طریق مراجعه به مردم از جمله فروش اوراق، کمک زیادی به ما کرده است و در ۷ ماه سال ۹۹ از محل اوراق, ۱۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد و تأمین مالی داشتیم که از این رقم، ۹۰ هزار میلیارد تومان از طریق فروش اوراق بوده است.
 
دژپسند واگذاری اموال دولتی را از دیگر روش‌های تأمین مالی دولت، بیان کرد و افزود:
صندوق‌های‌ای تی اف (ETF) و فروش دارایی‌های دولت به آحاد مردم با کارت ملی و به صورت برابر از جمله این روش‌ها بود که حدود ۵ و نیم میلیون نفر در خرید این صندوق‌ها مشارکت کردند و مردم با این روش صاحب سهام و دارایی شدند و توزیع عادلانه ثروت انجام شد.
استفاده از این روش‌ها موجب شد که تاکنون بودجه کشور به گونه‌ای مدیریت شود تا بسیاری از نگرانی‌هایی اقتصاددانان بر طرف شود.
 
 

*** جلب سرمایه‌گذاری خارجی

 
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه در ۷ ماه سال ۹۹ توانستیم حدود سه میلیارد و هشتصد میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی را جلب کنیم که در مدت یک تا ۲ سال اجرایی می‌شود، گفت:
علل مختلفی باعث ایاد  تورم می‌شود، از جمله فشار تقاضا، جهش هزینه‌ها و انتظارات و در برخی موارد هر سه این موارد با هم بوده است، اما اکنون علت عمده‌تورم ناشی از افزایش هزینه‌ها است.
 
وی با بیان اینکه حدود ۸۰ تا ۸۷ درصد واردات شامل کالاهای واسطه‌ای، مواد اولیه و ماشین آلات بوده است،تصریح کرد:
زمانی که این کالاها متأثر از نرخ ارز، دچار افزایش و جهش قیمتی می‌شوند این موضوع به فرآیند تولید منتقل می‌شود و هزینه‌های تمام شده تولید را افزایش می‌دهد و در نهایت، قیمت تمام شده کالا بالا می‌رود.
کوچ نقدینگی به بازار سکه و ارز هم موجب افزایش نرخ‌ها می‌شود.
همه توان دشمن صرف شد تا نتوانیم صادرات نفتی و غیر نفتی را انجام دهیم و در صورت انجام صادرات نتوانیم منابع مالی آن را وارد کشور کنیم.
در کنار این موضوع، متأسفانه در برخی مواقع سوداگران به فضای نا اطمینانی دامن زدند. خوشبختانه صادرکنندگان کشورمان در جبهه اقتصادی خارجی ما خوب کار کردند و ارز بسیاری را وارد کشور کردند.
 
 

*** مدیریت شرایط و کند کردن شتاب افزایش قیمت‌ها

 
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه بخش‌های خصوصی در شرایط تحریم کنونی بازیکن اصلی ما هستند، گفت:
برخی افراد از موقعیت کنونی سو استفاده کردند که با آن‌ها برخورد شده است و با بقیه افراد متخلف هم برخورد لازم انجام می‌شود.
 
دژپسند با بیان اینکه مردم در حال تحمل مشکلات ناشی از افزایش قیمت‌ها هستند، افزود:
باید کمک کنیم تا این شرایط مدیریت شود و کندکردن شتاب افزایش قیمت‌ها، دغدغه اصلی مسئولان است و تا حدی در این زمینه موفق بودیم، اما هنوز رضایت بخش نیست.
 
وی درباره اینکه بستن پیمان‌های دو جانبه و چند جانبه در دست پیگیری است، گفت:
فاصله گرفتن از دلاریزه شدن در گروی توسعه شرکت‌های دانش بنیان و ایفای نقش محوری توسط آن‌ها در اقتصاد است.
درکنار آن‌ها باید از امکانات و دارایی‌ها، بهینه استفاده کنیم و مبنای رشد را به گونه‌ای سازمان دهیم که به استفاده بهینه از عوامل تولید داخل کشور منتهی شود.
البته این به معنای حصار کشیدن دور کشور نیست و باید از انتقال فناوری‌ها به داخل کشور استفاده کنیم.
 
دژپسند با بیان اینکه برای جهش تولید و اتکا به داخل باید فضای کسب و کار را بهبود ببخشیم، خاطرنشان کرد:
باید سرمایه‌گذاری را در تولید، تسهیل کنیم. در گذشته، ثبت و تأسیس یک شرکت، ۷۳ روز طول می‌کشد، اما اکنون این زمان به ۷۳ ساعت کاهش یافت و حتی موردی داشتیم که در مدت ۲۰ دقیقه شرکت خود را تأسیس کرد.
 
 

*** برداشت حدود یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا

 
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص کاهش ارزش پول ملی، گفت:
بانک مرکزی تلاش بسیاری کرده است تا همه حفره‌های درز و نشت منابع را ببندد و مانع افزایش پایه پولی شود در عین حال الزامات مدیریتی و برخی از محدودیت‌ها وجود داشته است.
 
دژپسند با تاکید بر اینکه بانک مرکزی از منابع صندوق برای تأمین بودجه و پرداخت حقوق استفاده نکرده است، افزود:
سال جاری فقط ۴ درصد از منابع این صندوق را برداشت کردیم  برای مبارزه با کرونا حدود یک میلیارد یورو از منابع این صندوق برداشت شده است.
 
 

*** تلاش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان با بیان اینکه تلاش کردیم بازار سرمایه نقش محوری خود را در تأمین مالی اقتصاد ایفا کند، اظهار کرد:
در کل سال ۹۸ از بازار سرمایه ۲۶۴ هزار میلیارد تومان تأمین مالی کردیم، اما این رقم فقط در شش ماه نخست سال جاری, ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
بازار سرمایه ظرفیت بیش از این را دارد و اگر اتفاقات ۲ ماه اخیر در این بازار رخ نمی‌داد، حتماً بیش از این تأمین مالی می‌کردیم.
بسیاری، ابر تورم را پیش‌بینی می‌کردیم، اما این گونه نشد و از این رشد نقدینگی راضی نیستیم و همه تلاش دولت و بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول