کد خبر:127961
پ
فخری زاده
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

واکنش‌های بین‌المللی به شهادت محسن فخری زاده

شخصیت‌های بین‌المللی در پی ترور و شهادت محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران واکنش‌هایی را از خود نشان دادند.

شخصیت‌ها و نهادهای بین‌المللی در پی ترور و شهادت محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران واکنش‌هایی را از خود نشان دادند.

 

*** واکنش رئیس جمعیت علمای اهل سنت عراق به شهادت محسن فخری زاده

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس جمعیت علمای اهل سنت عراق به ترور محسن فخری زاده یکی از دانشمندان هسته ای ایران در جریان عملیات تروریستی روز گذشته واکنش نشان داد.

 

خالد الملا در این خصوص اعلام کرد:

سازمان تروریستی موساد و همدستان منطقه‌ای این سازمان مسؤول این ترور هستند.

آن‌ها از نقش مهم ایران در منطقه هراس دارند و از بی تاثیر بودن تحریم‌ها علیه ملت ایران و در عین حال از افزایش نقش علما و دانشمندان در پیشبرد اهداف ملی ایران کاملا ترسیده اند.

به همین دلیل، آنها دست به این اقدام جنایتکارانه زدند تا شاید بتوانند در پیشرفت ایران مانع تراشی کنند.

 

*** واکنش جنبش حماس به شهادت محسن فخری زاده

 

جنبش حماس با صدور بیانیه ای، ترور شهید محسن فخری زاده را به شدت محکوم کرد.

 

در این بیانیه آمده است:

ما ترور دکتر فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم می‌کنیم. این ترور همزمان با تهدیدهای پی در پی و مداوم آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف محروم کردن این کشور و امت اسلامی از دست‌یابی به ابزارهای پیشرفت علمی و قدرت صورت گرفته است.

هدف از این گونه ترورها این است که هرگونه پیشرفتی تنها در انحصار رژیم اشغالگر صهیونیستی و پروژه توسعه‌طلبانه آن باشد که کل امت را هدف قرار داده است.

ما به قدرت ایران و امت اسلامی برای جبران این خسارت با کار و پیشرفت بیشتر ایمان داریم تا اینگونه ابزارهای قدرت و پیشرفت علمی در منطقه از انحصار جریان استکبار خارج شود.

 

*** واکنش مفتی جعفری لبنان به شهادت محسن فخری زاده

 

احمد قبلان در واکنش به ترور یکی از دانشمندان هسته ای ایران اعلام کرد:

شهادت برادر عزیز محسن فخری زاده را نه تنها به ملت شریف ایران به ویژه امام خامنه ای و تمامی دولتمردان این کشور و محافل علمی، بلکه به ملت ها و فرماندهان محور مقاومت تسلیت می گویم.

این جنایت کینه توزانه از سوی طغیانگران محور شرارت انجام شده است.

جمهوری اسلامی ایران با شهدا زیسته و شهادت بزرگان همواره نقطه عطفی در تاریخ پیروزی های این کشور بوده است.

 

*** واکنش جبهه خلق برای آزادی فلسطین به شهادت محسن فخری زاده

 

جبهه خلق برای آزادی فلسطین به ترور شهید محسن فخری زاده یکی از دانشمندان هسته ای ایران واکنش نشان داد.

 

این گروه فلسطینی اعلام کرد:

ترور فخری زاده دانشمند ایرانی، توانمندی های این کشور را آن گونه که سران تروریست رژیم صهیونیستی خیال می کنند، تضعیف نخواهد کرد.

 

*** واکنش وزیر خارجه یمن به شهادت محسن فخری زاده

 

وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن ترور دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد و این اقدام تروریستی را نشانگر عمق و میزان ترس دشمنان ملت ایران برشمرد.

 

هشام شرف در پیام تسلیتی به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد.

 

وزیر خارجه یمن در این باره اظهار داشت:

هدف از دامن زدن به اقدامات تروریستی جلوگیری از پیشرفت توانمندی‌های علمی و صنایع دفاعی ایران است و عمق وحشت و هراس دشمنان ملت ایران را نشان می‌دهد.

با این حال این اقدامات هرگز قادر به توقف پیشرفت ایران در زمینه‌های مختلف نخواهد بود.

 

*** واکنش جنبش جهاد اسلامی فلسطین به شهادت محسن فخری زاده

 

جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه‌ای ترور «محسن فخری زاده» دانشمند هسته‌ای ایران را به شدت محکوم کرد.

 

جهاد اسلامی از این اقدام تروریستی بزدلانه به عنوان هدف قرار دادن مبانی پیشرفت علمی در جهان اسلام به صورت عام و جمهوری اسلامی به شکل خاص یاد کرد.

 

در این بیانیه آمده است:

ما به رهبران و دولت و ملت جمهوری اسلامی تسلیت می‌گوییم و اطمینان داریم که ایران به تلاش برای پیشرفت در تمام زمینه‌ها ادامه می‌دهد و برای مواجهه با چالش‌ها و محاصره ظالمانه آمریکا و مقابله با تجاوز کینه توزانه صهیونیستی-آمریکایی از اراده‌ای پولادین برخوردار است.

جمهوری اسلامی ایران بهای دفاع از موضوع فلسطین و پافشاری بر حمایت از ملت فلسطین و حق آنها در مقاومت و بازپس گیری حقوق و آزادی سرزمین و مقدساتشان را می‌پردازد.

 

*** واکنش رئیس سابق سیا به شهادت محسن فخری زاده

 

رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پیامی توئیتری به ترور روز جمعه محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران واکنش نشان داد.

 

جان برنان در صفحه توئیتر خود نوشت:

این اقدامی بسیار بی پروایانه و جنایتکارانه بود که ممکن است به دور جدیدی از درگیری‌های منطقه‌ای مرگبار بینجامد. برای رهبران ایران عاقلانه است که منتظر بازگشت رهبری معقولانه آمریکا در صحنه جهانی باشند و در برابر پافشاری برای پاسخ به کسانی که آنها را مقصر این واقعه می‌دانند، مقاومت کنند.

من نمی‌دانم که آیا یک کشور خارجی دستور ترور فخری زاده را داده یا آن را انجام داده است. چنین اقدامی از طریق تروریسم دولتی نقض آشکار قوانین بین‌المللی و تشویق دولت‌ها برای انجام حملات مرگبار علیه مقامات خارجی است.

این ترورها با حمله به رهبران تروریست‌ها و عوامل گروه‌هایی مانند القاعده و داعش که حاکمان یک کشور نیستند و می‌توان آنها را جهت جلوگیری از حملات تروریستی مرگبار به عنوان مبارزان نامشروع تحت قوانین بین المللی، هدف قرار داد بسیار متفاوت است.

 

*** واکنش سازمان ملل متحد به شهادت محسن فخری زاده

 

دبیرکل سازمان ملل متحد به ترور محسن فخری زاده واکنش نشان داده و به درخواست از تمام طرف‌ها برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها بسنده کرد!

آنتونیو گوترش به ترور روز جمعه محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران واکنش نشان داده و خواستار خویشتنداری تمام طرف‌ها شد.

 

بر اساس این گزارش، فرحان حق سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد گفت:

ما گزارشاتی درباره ترور یک دانشمند هسته‌ای ایران در اطراف تهران دریافت کردیم، ما خواستار خویشتنداری تمام طرف‌ها و جلوگیری از هرگونه اقدامی هستیم که موجب تشدید تنشها در منطقه می‌شود.

 

*** واکنش معاون دبیرکل حزب الله لبنان به شهادت محسن فخری زاده

 

معاون دبیرکل حزب الله لبنان شهادت محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران را تسلیت گفت و افزود که ایران به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد.

شیخ نعیم قاسم ترور این دانشمند هسته‌ای توسط ایادی آمریکا و اسرائیل را به رهبر معظم انقلاب، وزارت دفاع، سپاه پاسداران و ملت ایران تسلیت گفت.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان این اقدام تروریستی را بخشی از جنگ علیه ایران، منطقه آزاد و فلسطین برشمرد و گفت:

ما این تجاوز ننگین را محکوم می‌کنیم و پاسخ آن را به مراجع ذیربط در ایران مربوط می‌دانیم. اما در هر صورت شهادت شرافت ماست و ترورها ما را نمی‌لرزاند.

 

*** واکنش جنبش أنصارالله به شهادت محسن فخری زاده

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جنبش «أنصارالله» یمن با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید ترور شهید فخری زاده، تأکید کرد:

ما بر حق تهران در پاسخ به جنایت ترور شهید فخری زاده تأکید داریم.

 

جنبش أنصارالله یمن بیانیه‌ای را در خصوص شهادت محسن فخری‌زاده دانشمند ایرانی توسط تروریست‌ها، منتشر کرد. این جنبش یمنی در بیانیه خود شهادت این دانشمند ایرانی را تسلیت گفت.

بر اساس این گزارش، در بیانیه جنبش أنصارالله یمن آمده است:

اقدام تروریستی را که منجر به شهادت دانشمند ایرانی شد به شدت محکوم می‌کنیم. ما بر حق تهران در پاسخ به عاملان این جنایت تأکید داریم.

این جنبش یمنی در ادامه بیانیه خود آورده است: ترور دانشمند ارشد ایرانی تلاشی از سوی دشمنان است تا بدین طریق تجربه‌های علمی امت را هدف قرار دهند. آنها به دنبال آن هستند تا تجربیات علمی و تخصصی تنها در انحصار خودشان باشد و یقیناً در این مسیر ناکام خواهند ماند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول