کد خبر:128068
پ
ارونقی
معاون گمرک ایران در واکنش به توییت جدید بانک مرکزی:

به سه دلیل مهم، حذف کد رهگیری بانک هیچ تاثیری بر روند ترخیص قطعی کالاهای رسوبی نداشته است/ جای خوشحالی دارد که ترخیص کالاهای رسوبی هیچ تأثیری بر افزایش نرخ ارز نداشته است

معاون گمرک ایران با ذکر سه دلیل تاکید کرد حذف کد رهگیری بانک مرکزی هیچ تاثیری بر روند ترخیص قطعی کالاهای رسوبی نداشته است اما جای خوشحالی دارد که ترخیص کالاهای رسوبی هیچ تأثیری بر افزایش نرخ ارز نداشته است

معاون گمرک ایران با ذکر سه دلیل تاکید کرد حذف کد رهگیری بانک مرکزی هیچ تاثیری بر روند ترخیص قطعی کالاهای رسوبی نداشته است اما جای خوشحالی دارد که ترخیص کالاهای رسوبی هیچ تأثیری بر افزایش نرخ ارز نداشته است.

 

*** افزایش دپوی کالاهای اساسی در گمرکات کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مهرداد جمال ارونقی در خصوص اظهار نظر اخیر بانک مرکزی مبنی بر این که «حذف کد رهگیری بانک تأثیری در ترخیص کالاها از گمرک نداشت»، اظهار داشت:

این مسئله را باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده و درخصوص کالاهای « اساسی» و «غیراساسی» بایستی تفکیک قائل شد.
 
وی در ادامه گفت:
درحال حاضر، بیش از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزارتن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور موجود است که نسبت به زمان اجرای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، این روند دپو افزایش پیدا کرده و همین که بیش از ۵۳ فروند شناور در حال پهلوگیری و یا تخلیۀ این اقلام اساسی و ضروری هستند خود دلیل محکمی بر این افزایش است.
 
 
*** تاثیر حذف کد رهگیری بانک مرکزی بر ترخیص قطعی کالاهای رسوبی
 
 
ارونقی همچنین پیرامون نقش بانک مرکزی در کاهش کالاهای رسوبی در گمرکات سراسر کشور، افزود:
ارز کالاهای اساسی باید توسط بانک مرکزی و البته با منابع دراختیار آن مرجع تأمین شود و تا زمانی که این ارز تأمین نشود، اسناد مالکیت به خریدار داخلی منتقل نمی‌شود و علی‌الاصول، خریدار داخلی، هنوز صاحب کالا نشده است که بتواند کالای اساسی خود را به گمرک اظهار و ضمن انجام تشریفات گمرکی، از تسهیلات ارائه شده درخصوص حذف کد رهگیری استفاده نماید.
همچنین درخصوص کالاهای اساسی که با اعتبار صاحب کالا خریداری و به بنادر و گمرکات کشور رسیده‌اند نیز مادامیکه بانک مرکزی بصورت اعتباری، اعلامیۀ تأمین ارز صادر نکند و متعهد نشود تا در موعد مقرر ارز ترجیحی این کالاها را تأمین نماید و به عبارت ساده‌تر، وضعیت تأمین ارز کالاهای اساسی مشخص نباشد یا تضمین نشود، هیچ صاحب کالایی مبادرت به خروج کالای خود از بندر یا گمرک تا تعیین تکلیف این موضوع نمی کند.
بنابراین حذف کد رهگیری بانک، هیچ تأثیری بر روند ترخیص قطعی کالاهای اساسی و کاهش کالاهای رسوبی ندارد.
 
 

*** سه دلیل برای تاثیر نداشتن حذف کد رهگیری در ترخیص کالاها از گمرکات

 
 
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در ادامه افزود:
اما در خصوص کالاهای غیراساسی، باید به نکات مهم زیر توجه نمود:
اولاً، حذف کد رهگیری بانک صرفاً برای کالاهای دارای قبض انبار ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹ و قبل از آن بوده است.
ترتیبی که برای حذف کد رهگیری بانک ذکر شده ، یکبار در تیرماه و یکبار در مهرماه سال جاری نیز توسط ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و مصوبات سفر معاون اول رییس جمهور مصوب و ابلاغ شده بود و با توجه به عدم موافقت بانک مرکزی و یا شرایط اتخاذ شده اجرایی نگردید.
دوماً، اگر ثبت سفارشی از تیرماه سال جاری در صف تخصیص یا تأمین ارز بانکی قرار گرفته و بالاخره پس از چند ماه به مرحلۀ تأمین ارز و صدور کد رهگیری بانک رسیده باشد، طبیعی است که صاحب کالا به دلیل تبعات بعدی و رفع تعهد ارزی نخواهد از تسهیلات حذف کد رهگیری بانک استفاده کند.
سوماً، مصوبۀ آبان‌ماه ستاد تنظیم بازار به صاحبان کالا این مجوز را داده تا بتوانند ۹۰٪ کالای خود را از گمرکات بصورت درصدی ترخیص کنند و صاحبان کالایی که با تودیع وثیقه در بانک عامل، در صف تخصیص و یا تأمین ارز بودند ترجیح دادند تا نسبت به ترخیص درصدی کالای خود اقدام نمایند تا متعاقباً با صدور کد رهگیری بانک ، مابقی کالا را از گمرک خارج کنند.
بنابراین این دلایل، بخوبی نشانگر این موضوع است که چرا علیرغم حذف کد رهگیری بانک، ترخیص کالاها بدون کد رهگیری تفاوت محسوسی نکرده است.
 
 

*** افزایش ۵۰ درصدی خروجی کالاها

 
 
ارونقی در ادامه خاطرنشان کرد:
آمار و ارقامی که توسط بانک مرکزی ارائه شده نشان می‌دهد در روند ترخیص کالاها نیز تفاوت محسوسی مشاهده نشده است، اما ضمن بیان این موضوع که بعد از اجرای مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بیش از ۴ میلیون تن کالای اساسی و غیراساسی ترخیص شده است باید به نکات مهم ذیل در این زمینه توجه نمود:
از اجرای مصوبات تاکنون یعنی ظرف این ۲۵ روز، میزان خروجی کالا بیش از ۵۰ درصد نسبت به ۲۵ روز قبل از اجرای مصوبه افزایش داشته است.
همچنین بانک مرکزی در آمار خود به خروج کالا از محل مجوزهای خاص از جمله صدور حکم و درصدی توجه نداشته است.
تعداد اظهارنامه های اظهار شده به گمرک نیز قریب به ۶۵ درصد افزایش داشته که این کالاها در حین انجام تشریفات گمرکی بوده و به زودی مراحل ترخیص این اقلام صورت خواهد پذیرفت.
 
 

*** بانک مرکزی شفاف‌سازی کند

 
 
وی در ادامه خطاب به بانک مرکزی، بیان داشت:
انتظار از بانک مرکزی این است که نسبت به ارائه آمار زمان‌بندی صف تخصیص و تأمین کالاهای دارای ثبت سفارش نیز اقدام و شفاف سازی نماید فرآیند قرارگرفتن در صف تخصیص تا صدور کدرهگیری بانک برای کالاها چه مدت زمانی را برای خود اختصاص می دهد؟
 
ارونقی همچنین تصریح کرد:
باید توجه داشت ترخیص کالاهای موجود در گمرکات دقیقاً وفق مفاد مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و درچارچوب کالاهای اساسی و ضروری و نهاده‌های تولید بوده و نسبت به ترخیص هیچ کالای غیرضروری بدون رعایت کامل مقرات مربوطه اقدام نشده است.
ضمناً طی صدور بخشنامه‌ای به دپوی احتمالی برخی کالاها به عمد از سوی صاحبان کالا هشدارهای لازم داده شده و این موضوع توسط گمرک ایران و سایر مراجع نظارتی درحال رصد لحظه‌ای است.
 
 

*** ترخیص کالاهای رسوبی از گمرکات تأثیری بر نرخ ارز نداشته است

 
 
به گزارش خبرگزاری سرزوش، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پایان، اظهار داشت:
در ابتدا، دلایل عدم ترخیص کالاها بدون کد رهگیری بانک تشریح شد، بنابراین با ابراز خرسندی از اعطای اختیارات گسترده به گمرک از سوی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار درخصوص ترخیص درصدی کالاها و کاهش کالاهای رسوبی که جا دارد از پیگیری و دستور مساعد وزیر صمت تشکر شود، بایستی با استناد به اعلام نظر بانک مرکزی به این موضوع اذعان نمود که ترخیص کالاهای رسوبی و موجود در گمرکات هیچ تأثیری بر افزایش نرخ ارز نداشته و مانعی نیز بر کاهش نرخ ارز نبوده و از این جهت که دغدغه بانک مرکزی در این خصوص رفع گردیده جای خوشحالی دارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول