کد خبر:128097
پ
۶۱۷۹۲۰۳۴
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

توافق اوپک پلاس بر سر افزایش تدریجی تولید نفت در سال ۲۰۲۱

وزیران نفت گروه اوپک پلاس. بر سر افزایش تدریجی تولید نفت در سال ۲۰۲۱ به توافق رسیدند.

وزیران نفت گروه اوپک پلاس. بر سر افزایش تدریجی تولید نفت در سال ۲۰۲۱ به توافق رسیدند.

 

*** توافق اوپک پلاس بر سر افزایش تدریجی تولید نفت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سرانجام پس از کش و قوی‌های فراوان وزیران نفت اوپک در نشست ۱۳ آذر با افزایش تولید ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز از ژانویه موافقت کردند.

پیش از این منابع آگاه در اوپک پلاس خبر داده بودند که مذاکرات روی پیشنهاد افزایش ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت به بازار در ژانویه متمرکز شده و احتمالا در ماههای بعد افزایش تولید به میزان مشابه انجام خواهد گرفت.

این گروه در آوریل موافقت کرده بود تولیدش را در ژانویه ۲۰۲۱ به میزان دو میلیون بشکه در روز معادل دو درصد از مصرف جهانی افزایش دهد. اما در پی موج دوم شیوع ویروس کرونا و ضعیف شدن روند احیای تقاضا برای نفت، اوپک پلاس به بررسی ادامه محدودیت عرضه ۷.۷ میلیون بشکه در روز در ماههای نخست سال آینده پرداخته بود.

در ابتدا مذاکرات به تاخیر سه ماهه افزایش تولید متمرکز بود اما این گزینه روز دوشنبه در پی اختلاف شدید میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی به مانع برخورد کرد، از آن زمان نمایندگان به دنبال یافتن راهکاری برای پیشبرد مذاکرات بودند.

 

*** مانعی برای فروپاشی همبستگی اوپک پلاس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، قرار بود مذاکرات رسمی وزیران گروه اوپک پلاس ۱۱ آذر ماه برگزار شود اما به دلیل عدم توافق میان تولیدکنندگان به ۱۳ آذر ماه موکول شد و این نشست نیز تقریبا با دو ساعت تاخیر برگزار شد.

به گفته نمایندگان، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی برخلاف معمول ریاست این نشست را برعهده نگرفت و آن را بر عهده الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گذاشت.

این توافق برخلاف انتظار بازار نفت برای تمدید سه ماهه محدودیت عرضه فعلی ۷.۷ میلیون بشکه در روز است.

با این حال پیشنهاد مذکور مانع فروپاشی همبستگی اوپک پلاس می‌شود که در روزهای اخیر در پی تنش میان اعضای بزرگ این گروه شامل عربستان سعودی و امارات متحده عربی به خطر افتاده بود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول