کد خبر:128124
پ
بازنشستگان
رییس سازمان برنامه و بودجه:

۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع پیش‌بینی شده بودجه ۹۹، محقق نشد

رییس سازمان برنامه و بودجه از  عدم تحقق ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع پیش‌بینی شده بودجه ۹۹ خبر داد.

رییس سازمان برنامه و بودجه از  عدم تحقق ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع پیش‌بینی شده بودجه ۹۹ خبر داد.

 

*** عدم تحقق ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع پیش‌بینی شده بودجه ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدباقر نوبخت ۱۵ آذر ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که برای تشریح لایحه بودجه سال آینده برگزار شد، عملکرد بودجه در هشت ماهه نخست سال جاری را تبیین کرد و اظهار داشت:

منابع پیش‌بینی شده برای سال جاری ۵۷۱ هزار میلیارد تومان بود که ۳۸۴ هزار میلیارد تومان سهم هشت ماه بود که براساس گزارش خزانه ۳۳۴ هزار میلیارد تومان آن واریز شده است. 
تفاوت منابع پیش بینی شده با مبلغ واریزی ۵۰ هزار میلیارد تومان است یعنی ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع پیش‌بینی شده تحقق نیافت. 
 

*** مصارف دربودجه ۹۹

 
 
وی در توضیح مصارف در بودجه ۹۹، گفت:
براساس قانون اجازه مصرف ۵۷۱ هزار میلیارد تومان داشتیم و سهم هشت ماه نیز برابر  ۳۸۴ هزار میلیارد تومان بود که خزانه ۳۵۳ هزار میلیارد تومان پرداخت کرد و ۳۱ هزار میلیارد تومان کمتر نسبت به قانون مصرف شد. 
میزان مصارف ما در هشت ماه سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۹ درصد رشد داشت.
 
رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه مصارف ما در بخش هزینه‌ای و عمرانی است، افزود:
مقایسه اعتبارات هزینه‌ای هشت ماهه سال جاری نسبت به سال ۹۸ نزدیک به ۳۵ درصد بود. و چون حقوق و مزایا جزو گروه هزینه‌ای است امسال ۵۳ درصد بیشتر از سال گذشته حقوق و مزایا را افزایش دادیم.
هزینه عمرانی در هشت ماه امسال ۶۵ درصد رشد داشت.

 

 
*** ناترازی‌بودجه
 
 
نوبخت درباره ناترازی بودجه در هشت ماهه سال ۹۹، گفت:
در این مدت ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع و ۳۱ هزار میلیارد تومان از مصارف تحقق نیافت و می‌توان گفت ناترازی بودجه ۹۹ در هشت ماه سال جاری ۱۹ هزار میلیارد تومان است که از تنخواه بانک مرکزی استفاده کردیم.
سال جاری اجازه داشتیم ۳۹ هزار میلیارد تومان از تنخواه بانک مرکزی استفاده کنیم، اما تنها ۱۹ هزار میلیارد تومان برداشت کردیم و این مبلغ در مقایسه با سال قبل پنج هزار میلیارد تومان کمتر بود و اینکه گفته می‌شود کسری بودجه را به بانک مرکزی انتقال دادیم درست نیست بلکه ۲۰ هزار میلیارد تومان هم از مبلغ تعیین شده، کمتر بود.
سیاست دولت این بود که در برابر منابع محدود، کمتر خرج کنیم و در واقع میزان صرفه‌جویی را به حقوق و مزایای کارکنان و مردم اختصاص دهیم تا معیشت مردم بهبود یابد.
 
 

*** آخرین آمار رشد اقتصادی

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، رییس سازمان برنامه و بودجه در پایان با اشاره به آخرین آمار رشد اقتصادی که مرکز آمار منتشر کرده، اظهار داشت:
در تابستان سال جاری رشد ناخالص داخلی با نفت ۰.۲ درصد بود و اجزای این رشد به جز بخش خدمات که با توجه به شیوع بیماری کرونا و اعمال محدودیت‌ها منفی سه درصد بود، در بقیه بخش‌ها همچون کشاورزی مثبت ۲.۷، صنایع و معادن مثبت ۴ و صنایع و معادن بدون نفت مثبت ۴.۲ درصد بود.
سال جاری ۵۲ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت شده و این برای اولین بار است که میزان سرمایه‌گذاری ما مثبت بوده است و با این ۵۲ هزار میلیارد تومان دو میلیون فرصت شغلی در بخش عمرانی تثبیت شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول