کد خبر:128191
پ
مالیات مسکن
ییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

دولت در تنظیم لایحه بودجه ، ۳ اصلاح مهم مجلس را در نظر نگرفته است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به بی‌اعتنایی دولت به اصرار مجلس برای اِعمال ۳ اصلاح مهم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ انتقاد کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به بی‌اعتنایی دولت به اصرار مجلس برای اِعمال ۳ اصلاح مهم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ انتقاد کرد.

 

*** ۳ اصلاح مهم در ساختار بودجه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدرضا پورابراهیمی در خصوص اصلاح ساختار بودجه و پیگیری‌های مجلس، اظهار داشت:

در سال ۹۷ رهبر معظم انقلاب فرمودند که متن بودجه هیچ تناسبی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد و باید اصلاح ساختار بودجه به‌روی آن انجام شود، دولت چهارماه فرصت خواست، ما خوشحال شدیم که این چهار ماه از آذر تا پایان سال است و ما می‌توانیم بودجه را برای سال بعد اصلاح کنیم.

پس از آن دیدیم که دولت هیچ اقدامی را انجام نداده است.

در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی در این مورد گفتند آن چهارماه از ابتدای سال در نظر گرفته شده است یعنی تا تیرماه که در آن صورت زمانی برای اصلاح ساختار و بررسی‌های مجلس در خصوص لایحه باقی نمی‌ماند، در مردادماه آمدند و در صحن علنی مجلس در خصوص اصلاح ساختار بودجه گزارشی بسیار توصیفی و تشریحی ارائه کردند.

حرف ما این بود که “حکم‌های مربوط را بیاورید تا ما بتوانیم آنها را تصویب و سپس نظارت کنیم”، اما از احکام خبری نشد.

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه، بیان کرد:

این موضوع گذشت و رسیدیم به بودجه سال ۹۸ که دولت به‌جای اصلاح ساختار بودجه سه تغییر در آن ایجاد کرد.

اول آنکه ۴۵۰ میلیون دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی را که مربوط به مانده سنوات قبل بود برداشت کردند، دوم استفاده از ۱۲ درصد منابع فریزشده صندوق توسعه ملی را در دستور کار قرار دادند و در نهایت به‌روی استقراض از بانک مرکزی و انتشار اوراق بدهی تمرکز شد.

زحمات دولت آن‌قدر قابل تقدیر بود که نتیجه‌اش آن شد که دیدیم.

 

*** کسری بودجه “ام‌الخبائث” است

 

وی در خصوص بودجه ۱۴۰۰ تأکید کرد:

در سال جاری ما پای اصلاح ساختار بودجه ایستادیم و در زمان حاضر اقدامات خوبی در مجلس در حال انجام است.

چراکه اگر اصلاح ساختار بودجه انجام نشود به‌سمت کسری بودجه و استقراض بیشتر کشور حرکت خواهیم کرد.

رهبر معظم انقلاب در جلسه شورای هماهنگی سران قوا که در خدمت ایشان بودیم از کسری بودجه به‌عنوان ام‌الخبائث یاد کردند.

توجه داشته باشیم که چالش عمده اقتصادی ما تورم و کاهش مستمر ارزش ریال است که علت اصلی آن استقراض دولت از بانک مرکزی و تزریق پول پرقدرت به اقتصاد به‌دلیل کسری بودجه است، به این ترتیب برای حل آن باید مشکل کسری بودجه را رفع و تعیین تکلیف کنیم.

اگر دولت به‌هردلیلی بخواهد مانند بودجه سال‌های گذشته رفتار کند کار ما سخت خواهد شد چرا که اگر تغییراتی بیش از ۵ درصد اعمال کنیم شورای نگهبان از تغییر در ساختار بودجه ایراد می‌گیرد.

 

*** اصلاح بودجه سال ۱۴۰۰

 

پورابراهیمی با بیان اینکه اگر بشود شورای نگهبان را قانع کرد که این تغییرات به‌نفع کشور است و دولت اراده لازم را برای اصلاح ساختار بودجه ندارد، می‌توان اصلاحات بیشتری انجام داد، تصریح کرد:

چیزی که ما تا به امروز خبر داریم این است که اثری از اصلاح ساختار‌بودجه محتوایی در لایحه دولت نیست ضمن آنکه کاری که همکاران ما در کمیسیون برنامه و بودجه در این خصوص انجام دادند و در چند بند اصلاح ساختار‌بودجه را آوردند کار خوبی است اما آن چیزی نیست که ما انتظار آن را داشتیم.

حوزه‌هایی مانند مالیات، بودجه‌شرکت‌های دولتی و بحث فروش نفت باید اصلاح می‌شد که دولت علی‌رغم اصرار مجلس لایحه‌ای در این مورد به مجلس ارائه نکرد.

کمیته اصلاح ساختار بودجه که در این زمینه فعالیت داشت، کار بسیار خوبی را انجام داد اما هدف ما از اصلاح ساختار بودجه تغییر مبانی اصلی بود.

 

*** دو اقدام برای اصلاح بودجه ۱۴۰۰

 

وی با اشاره به اینکه انتظار چنین تغییرات بزرگی را در بودجه داشتیم، گفت:

سرفصل بودجه مربوط به کمیسیون برنامه و بودجه است اما مالیات در حوزه کمیسیون اقتصادی است که ما در همین خصوص در حال انجام دو اقدام هستیم.

اول آنکه تدوین پایه‌های مالیاتی جدید در اقتصاد ایران را آغاز کرده‌ایم (اولین مورد آن مالیات بر عایدی سرمایه است که کار آن در کمیسیون انجام شد و به هیئت رییسه ارسال شده است تا به صحن علنی بیاید) و دوم اجرای طرح جامع نظام مالیاتی را الزام کرده‌ایم که آن را نیز به‌زودی مطرح خواهیم کرد و موضوعات دیگری که می‌توان در اصلاح ساختار بودجه آنها را در نظر گرفت.

نگرانی ما از این مسئله است که بودجه سال ۱۴۰۰ تغییرات ماهوی نسبت به بودجه سال ۱۳۹۹ نداشته باشد که در نتیجه آن چیزی که از اصلاح ساختار بودجه مدنظر است، نخواهد بود.

حال ما می‌توانیم دو کار انجام دهیم، یکی آنکه اساساً این بودجه را تغییر دهیم و دیگر آنکه از این بودجه نیز عبور کنیم تا دولت بعدی سر کار بیاید.

 

*** رد کلیات لایحه بودجه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان پیرامون احتمال رد کلیات بودجه، اظهار داشت:

ما نمی‌خواهیم زود قضاوت کنیم و صبر می‌کنیم تا محتوای لایحه‌بودجه دولت در کمیسیون‌های مربوطه بررسی شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول