کد خبر:128256
پ
جهانپور
سخنگوی سازمان غذا و دارو:

مذاکره برای پیش خرید ۲۱ میلیون واکسن کرونا از ۴ کشور

سخنگوی سازمان غذا و دارو از انجام مذاکره برای پیش خرید ۲۱ میلیون واکسن کرونا از ۴ کشور مختلف خبر داد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو از انجام مذاکره برای پیش خرید ۲۱ میلیون واکسن کرونا از ۴ کشور مختلف خبر داد.

 

*** پیش‌خرید واکسن کرونا از چهار کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، کیانوش جهانپور در خصوص آمادگی برای خرید واکسن کرونا، اظهار کرد:

مذاکرات مختلفی برای پیش خرید وا‌کسن کرونا با چهار کشور و شرکت‌های تولیدکننده آن‌ها که مراحل تولید واکسن کرونا را جلو برده‌اند، در حال انجام است، اما مشکل اساسی سایه تحریم‌های بانکی و مالی است که علیه مردم ایران وضع شده و مشکلاتی در روند خرید و‌اکسن ایجاد می‌کند.

 

وی در ادامه افزود: توافقنامه پیش‌خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز وا‌کسن از مجموعه کوواکس با سازمان بهداشت جهانی امضا و پیش‌خرید شده است، اما سایه تحریم‌ها بر همه خریدهای واکسن و مبادلات بانکی وجود دارد.

 

جهانپور پیرامون مذاکرات برای پیش‌خرید واکسن کرونا، گفت:

علاوه بر آن مذاکرات مختلفی با چهار کشور برای پیش خرید ۲۰ تا ۲۱ میلیون دوز واکسن کرونا در حال انجام است که در صورت نهایی شدن با تایید سازمان غذا و داروی ایران، در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، البته تایید سازمان‌ها و مجامع معتبر بین‌المللی نیز در تایید سازمان غذا و داروی ایران موثر است.

 

*** تحریم‌های بانکی، مهمترین مانع خرید و‌اکسن کرونا

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پایان با اشاره به تحریم‌های اقتصادی، اظهار کرد:

همانطور که رئیس بانک مرکزی اعلام کرده است، مهمترین مشکل در روند خرید و‌اکسن کرونا، تحریم‌های بانکی و رفتارهای غیر بشر دوستانه آمریکا و هم پیمانان این کشور است که بر مبادلات مالی با کشورها سایه افکنده، اما دولت همه تلاش خود را برای تامین واکسن کرونا انجام می‌دهد و همه تلاش دولت و وزارت بهداشت این است که اولین محموله واکسن کرونا از مجموع ۴۲ میلیون واکسنی که قرار است از خارج خریداری شود، اوایل سال میلادی ۲۰۲۱ وارد کشور شود.

 

*** ۴۲ میلیون و‌اکسن کرونا برای ۲۱ میلیون نفر گروه خاص

 

شایان ذکر است، در مجموع حدود ۴۲ میلیون واکسن کرونا برای ۲۱ میلیون نفر بیماران خاص، گروه‌های پر خطر، بیماران زمینه‌ای و کارکنان نظام سلامت خریداری می‌شود که ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز آن از مجموعه کوواکس و حدود ۲۱ میلیون دوز آن از کشورهای تولیدکننده واکسن به طور مستقیم است و بقیه آن قرار است از طریق قراردادهای تولید مشترک با برخی کشورها تامین شود و بقیه نیاز کشور برای تامین واکسن عموم مردم قرار است از طریق تولید داخل در سال ۱۴۰۰ تامین شود.

مذاکرات مختلفی با کشورها و شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا در حال انجام است، واکسن‌هایی که مراحل مختلف کارآزمایی بالینی را طی می‌کنند و پس از تایید نهایی در کشور برای واکسینه کردن مردم علیه بیماری کووید ۱۹ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین باید گفت، واکسن کرونا در کشورهای مختلف به روش‌های مختلفی در حال تولید است، برخی از این واکسن‌ها ویروس ضعیف شده کرونا و برخی دیگر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته MRNA و کددار کردن پروتئین ویروسی تولید می‌شود.

واکسن‌های تولید شده به روش‌های مختلف عمدتا برای ایجاد ایمنی در بدن افراد به دو نوبت تزریق با فاصله نیاز دارند، همچنین میزان مصونیت برخی از واکسن‌های تولید شده بر اساس اعلام شرکت‌های تولید کننده بالای ۹۰ درصد است.

 

*** تعداد مبتلایان کووید ۱۹ در دنیا و ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۶۷ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند، همچنین در ایران نیز بر اساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون بیش از یک میلیون نفر به طور قطعی به این بیماری مبتلا و شناسایی شده‌اند و از این تعداد حدود ۵۱ هزار نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول