کد خبر:128238
پ
کرونا
سخنگوی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه:

ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۰/ نفت را در بازار جهانی نفروشیم، به مردم می‌فروشیم

سخنگوی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را برشمرد.

سخنگوی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را برشمرد.

 

*** لایحه بودجه سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علی ربیعی در این نشست که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد:

لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مبتنی بر واقعیت‌های امروز کشور و با نگاهی به آینده نزدیک در تلاش برای بهبود آینده بهتر شکل گرفته است.

تلاش دولت بر این بوده که منابع و درآمدهای پیش بینی شده کاملاً واقعی باشند و مصارف اجتناب ناپذیر کاملاً پوشش داده شود و هزینه غیرضروری نیز افزایش نباید.

 

وی در ادامه تاکید کرد: یکی از تلاش‌های دولت در سال‌های گذشته این بوده است که لایحه بودجه از اتاق‌ها و کمیسیون‌های دربسته خارج و در منظر افکار عمومی و نظارت همگان قرار گیرد و امروز بودجه بیش از هر زمان دیگر در دسترس جامعه است.

همچنین شایان ذکر است لایحه بودجه از نظر سیاست‌های مالی، با هدف تحریک بخش تقاضا، خروج از رکود و حرکت به سمت رشد و رونق اقتصادی و به منظور حفظ قدرت خرید مردم و حمایت از حقوق‌بگیران و اقشار نیازمند به حمایت، به صورت انبساطی تنظیم شده است و از طرفی در اجرا، کاهش هزینه‌های غیرضروری دولت و اولویت‌بندی مخارج مدنظر است.

 

*** ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۰

 

ربیعی با بیان اینکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ ویژگی‌های مهمی دارد شامل موارد زیر است، گفت:

مقابله با فقر مطلق و تاکید بر معیشت مردم و دنبال کردن سیاست‌های حمایتی، حمایت جدی از حوزه بهداشت، درمان و سلامت و مقابله فعالانه با آثار ناشی از شیوع کرونا، حمایت از تولید و گسترش اشتغال به خصوص خرد، کوچک و متوسط، تکمیل و تجهیز طرح‌های عمرانی و زیربنایی خصوصاً در حوزه توسعه حمل و نقل ریلی و اتصال به شبکه‌های ریلی حومه شهرها، آزادراه‌ها و قطارهای شهری، بهداشت و درمان، آب و کشاورزی و توسعه صنعتی و معدنی و اصلاح ساختاری با نگاه به افزایش درآمدهای پایدار، ایجاد شفافیت، کارآیی هزینه‌ها و اصلاحات نهادی است.

 

وی افزود: حمایت از صادرات غیرنفتی با تاکید بر مبادلات با کشورهای همسایه، تقویت و توسعه سامانه‌ها و خدمات دولت الکترونیک، تقویت زیرساخت‌ها و تجهیزات آموزش مجازی در راستای آموزش فراگیر و از راه دور با هدف ارتقا شاخص‌های آموزشی در مناطق محروم و تقویت آموزش‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای از دیگر ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ است.

تمرکززدایی در امور بودجه استان‌ها و اعطای اختیارات به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها، تقویت اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان‌ها و توجه به ارتقای شاخص‌های برخورداری مناطق کمتر توسعه یافته با هدف ایجاد تعادل‌های منطقه‌ای در توزیع اعتبارات استانی از جمله ویژگی‌های لایحه بودجه است.

لایحه بودجه کل کشور در سال آینده، ۲,۴۳۵ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه کل امسال، ۲۰ درصد رشد داشته است. لایحه بودجه شامل ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی و ۱,۵۶۱ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها است.

 

*** دستاوردهای لایحه بودجه

 

وی یکی از مهمترین دستاوردهای لایحه بودجه سال آینده را کاهش نقش منابع حاصل از فروش نفت خام در بودجه جاری دانست و گفت:

بنابر تصمیم دولت، در بودجه جاری سال آینده، بیش از میزان فروش نفت در دوران قبل از تحریم، فروش نفت دیده نشده است.

 

سخنگوی دولت تاکید کرد: همچنین حفظ ارزش پول ملی یکی از ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است. به‌رغم برخی توصیه‌ها مبنی بر افزایش نرخ تسعیر ارز که در زمان تنظیم بودجه مطرح بود، دولت به منظور تقویت ارزش پول ملی، جلوگیری ازکاهش قدرت خرید مردم و اجتناب از آثار تورمی آن، حاضر به انجام این کار نشد.

واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، با ارز ۴,۲۰۰ تومان حفظ اما پیش بینی شده است در صورت محرز شدن آثار منفی حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی نسبت به آثار تورمی اصلاح نرخ ترجیحی تسعیر ارز، اصلاح نرخ ارز ترجیحی به نرخ ETS (نرخ سامانه معاملات الکترونیکی) انجام و صددرصد درآمد ناشی از این اصلاح برای معیشت و سلامت مردم مصرف شود.

در خصوص لایحه پیشنهادی بودجه ابهاماتی در این مدت مطرح شده است که بر برخی از آنها پاسخ داده می‌شود. باید توجه داشت تولید و فروش نفت مساله‌ای منفی نیست، ما باید نفت را صادر کنیم و فروش نفت به منظور توسعه کشور، وابسته کردن جهان به ایران و حضور در بازارهای بین المللی مهم است و آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که درآمد ناشی از فروش نفت را در بودجه جاری هزینه نکنیم.

درآمدهای حاصل از فروش نفت را برای رفاه مردم، تقویت، نگهداشت و توسعه زیربناها و زیرساخت‌های کشور که مورد استفاده نسل‌های آینده است، به کار بگیریم. تصمیم بنیادی دولت این است که نفت برای توسعه زیرساخت‌ها و حمایت اجتماعی از زندگی مردم مصرف شود.

 

*** استمرار پرداخت‌های یارانه نقدی

 

ربیعی از استمرار پرداخت‌های یارانه نقدی خانوار به مبلغ ۴۲ هزار میلیارد تومان و پرداخت کمک معیشتی به مبلغ ۳۱ هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات هدفمندسازی یارانه‌ها در سال آتی خبر داد و گفت:

بیمه درمان رایگان ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از طریق سازمان بیمه سلامت ایران و پرداخت حق بیمه آن توسط دولت محاسبه شده است.

 

وی از رشد ۶۴ درصدی اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران به عدد ۱۸,۰۰۰ میلیارد تومان به ۲۹,۵۰۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت:

بابت پرداخت بخشی از حق بیمه بازنشستگی اقشار خاص از جمله زنان سرپرست خانوار، رانندگان، قالیبافان، باربران و خادمان مساجد به ۲ میلیون نفر پیش بینی شده است.

 

*** اجرای قانون حمایت از معلولان

 

سخنگوی دولت از اعتبار معادل ۱,۷۰۰ میلیارد تومان بابت اجرای قانون حمایت از معلولان با ۳۱ درصد رشد نسبت به سال گذشته در بودجه امسال خبر داد و گفت:

اعتباری معادل ۱,۴۲۰ میلیارد تومان بابت پرداخت مستمری به ۱۰۰ هزار رزمنده معسر با ۳۳ درصد رشد نسبت به سال گذشته پیش بینی شده است.

 

ربیعی تاکید کرد: از سوی دیگر با افزایش فروش نفت، برنامه‌های حفظ اشتغال، اشتغال‌زایی جدید و حمایت از مشاغل کوچک پیگیری خواهد شد. گسترش سلامت و کاهش هزینه‌های مردم پیش‌بینی شده است و ۳۰ درصد از آحاد جامعه برق و گاز رایگان دریافت خواهند کرد.

 

*** اصلاح ساختار بودجه

 

وی در خصوص اصلاح ساختار بودجه گفت:

آن بخش از برنامه‌های اصلاح ساختار که قابلیت اجرا در سال آینده را دارند در دو بخش «درآمدزایی پایدار و ثبات اقتصادی» و «کارایی هزینه‌ها و شفافیت و چابک‌سازی دولت» به شرح زیر در لایحه بودجه منظور شده است. الزام به شناسایی و ثبت کل اموال دولت در سامانه واحد و مولدسازی دارایی‌های دولت با پیش بینی سازوکارهای آن در لایحه دولت، ایجاد امکان فروش اموال دولت در قالب ETF و مردمی سازی اقتصاد از جمله این موارد است.

 

*** وضعیت بیماری کرونا

 

وی در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا، گفت:

گزارش‌ها حاکی از آن است که مصوبات چند هفته اخیر ستاد ملی نقش بسزایی در کاهش بروز مرگ و میر داشته است. کاهش حدود ۲۰ درصدی بستری و مرگ و میر در اثر تدابیر انجام شده، با تلاش‌های کادر درمان و همراهی مردم بدست آمده است.

روند نزولی در اکثر استان‌های کشور شروع شده ولی در استان‌های شمالی گلستان، گیلان، مازندران، اردبیل و قزوین هنوز شیب نزولی شروع نشده یا کمتر از میانگین کشوری است. سیر بیماری در تهران، نزولی ولی شکننده است.

میزان رعایت پروتکل‌ها توسط مردم به بیش از ۸۵ درصد رسیده است و در حال حاضر ۶۴ شهر قرمز، ۲۷۸ شهر نارنجی و ۱۰۶ شهر زرد رنگ داریم. اقدامات نظارتی و اعمالی نیروی انتظامی در دو هفته گذشته بسیار موثر و مفید واقع شده است که قابل تقدیر است. اعمال نظارت و جریمه و پلمپ توسط نیروی انتظامی کاملاً تشدید شده است و آثار آن کاملاً مشهود است.

در اثر کاهش ترددها، تصادفات خسارتی، جرحی و فوتی نیز کاهش یافته است. انجام محدودیت هوشمند بسیار تاثیرگذار بوده و ادامه خواهد یافت. محدودیت‌های ۹ شب تا ۴ صبح هم در ارزیابی‌های انجام شده اثربخش بوده و نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی این طرح ادامه یابد.

 

*** حمایت های دولت از آسیب دیدگان کرونا

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت حمایت های دولت از آسیب دیدگان کرونا گفت:

دولت در برنامه ریزی های خود در مورد حمایت از واحدهایی که عمدتا خدماتی هستند و هم شاغلین کار از دست داده و اقشاری که فاقد درآمد ثابت بوده اند و یا دارای درآمد کم بوده اند اقداماتی را درنظر گرفت.

در جهت حمایت از بنگاه‌ها برای حفظ مشاغل مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان وام اختصاص یافته است و تاکنون به بانک‌ها معرفی شده اند و همچنین حمایتی هایی مانند تعویق و تقسیط مالیاتی و سایر عوارض تعیین شده است. برای حمایت از افراد بیکار شده بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته است.

برای حمایت از اقشار هدف وام یک میلیون تومانی دوم، تاکنون به ۴.۵ نیم میلیون خانوار که درخواست داشتند پرداخت شده است. گمان می رود تعداد زیادی از افراد از این وام مطلع نشده باشند بنابراین مقرر شد به این افراد از سوی دولت پیامک ارسال شود و در صورت تایید وام آنها نیز پرداخت شود.

برنامه کمک معیشتی نیز مصوبه ستاد ملی کرونا بوده و برای ۴ ماه پیش بینی شده است و مربوط به سال آینده نیست بلکه مقرر است که از ماه آذر نیز پرداخت شود. جامعه هدف افراد آسیب دیده از کرونا بیش از ۳۴ میلیون نفر خواهد بود.

همچنین به علت محدودیت منابع و عدم امکان تحقق منابع پیش بینی شده در مصوبه مجلس و به منظور همراهی و هماهنگی برای رسیدگی به مردم، جلساتی بین دستگاه‌های مسئول در دولت و مجلس برگزار شده است و این جلسات ادامه دارد. مساله اصلی ما محل تعیین منابع بود و امیدواریم بتوانیم با منابع موجود ترکیبی از دو طرح را اجرایی کنیم.

 

*** قرار نیست مذاکرات تازه‌ای درباره برجام انجام بگیرد

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره موضع تهران در خصوص اظهارات برخی مقامات خارجی برای توافق بهتر با ایران گفت: به زبان ساده بازگشت به شرایط ۲۸ اردیبهشت ۹۷ یا ۱۸ می ۲۰۱۸ یعنی همان روزی که آمریکا به انجام تعهداتش خاتمه داد. ما انتظار داریم که آمریکا با همان سرعتی که ترامپ چنین کاری را انجام داد و البته بدون هیچگونه پیش شرطی تمام روندهای مخرب طی شده را معکوس کند.

 

*** فروش نفت

 

سخنگوی دولت پیرامون اینکه اینکه «دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰، میزان فروش نفت را ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز پیش بینی کرده است، در حالی که به اعتقاد برخی کارشناسان فروش یک میلیون بشکه ای بودجه ۹۹ هم به طور کامل محقق نخواهد شد. دلیل خوش‌بینی دولت برای افزایش فروش نفت در سال ۱۴۰۰ چیست؟ آیا بازگشت احتمالی آمریکا و لغو تحریم ها علت تعیین این عدد است؟»، اظهار کرد: ما حق نداریم از روند ایجاد درآمد برای مردم کشور دریغ کنیم.

 

ربیعی در ادامه افزود: ما باید دوران تحریم و عدم فروش نفت را بشکنیم. پیش بینی فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت گام اول و چشم انداز اولیه در افزایش فروش نفت و حفظ سهم کشورمان در اوپک است. دولت تمام تلاش خود را برای به عقب راندن تحریم ها به کار خواهد بست و حقوق مردم و حق کشور از فرصت های اقتصادی جهان را خواهد گرفت.

بنابراین فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه یک چشم انداز است و حاوی دو پیام است که اولًا وزارت نفت قادر به تولید این میزان نفت در کوتاه مدت است و ثانیاً تلاش برای فروش نفت و دسترسی به منافع آن در بازار جهانی تلاش برای احقاق حق ملت ایران است و محقق خواهد شد.

*** نفت را در بازار جهانی نفروشیم، به مردم می‌فروشیم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی دولت در پایان، اظهار داشت:

در صورتی که نتوانیم نفت را در بازار جهانی به فروش برسانیم پیش بینی شده است با مشارکت دادن مردم در خرید نفت و فروش داخلی این درآمد محقق شود که با این کار هم نقدینگی و تورم کنترل می شود و هم مردم با سرمایه خرد خود در تولید و اشتغال سهیم می شوند و هم مردم منتفع خواهند شد.

این پیش بینی براساس عوامل متعددی صورت گرفته است. یکی از عوامل حفظ سهمیه اوپک است. ما باید سهمیه اوپک خود را حفظ کنیم و خوشبختانه ظرفیت تولیدمان تکافوی این امر را دارد.

البته این تصمیم بر مبنای بازگشت احتمالی آمریکا و لغو تحریم ها گرفته نشده است هرچند پیام واضح ما برای بازگشت به شرایط ۲۰۱۷ مشخص بوده و دولت تمام توان خود را برای به عقب راندن تحریم ها ادامه خواهد داد. پیام روشن ما این است که شرایط فعلی را قبول نداریم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول