کد خبر:128230
پ
رجیستری-تلفن-همراه-مسافری-خبرگزاری-صنایع
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

رجیستری تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی کشور متوقف می‌شود

رجیستری تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی کشور مثل فرودگاه‌ها و همه سالن‌های مسافری گمرکات در سراسر کشور به دلیل تجمع، ازدحام و رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی و همچنین اجرا نشدن پروتکل‌های بهداشتی، متوقف می‌شود

رجیستری تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی کشور مثل فرودگاه‌ها و همه سالن‌های مسافری گمرکات در سراسر کشور به دلیل تجمع، ازدحام و رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی و همچنین اجرا نشدن پروتکل‌های بهداشتی، متوقف می‌شود.

 

*** رجیستری تلفن همراه مسافری

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، در ۲۷ مردادماه سال جاری بود که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک درباره موضوع رجیستری تلفن همراه مسافری تصمیم‌گیری کردند و قرار شد از ۴۷ روز بعد یعنی از تاریخ ۱۲/۷/۹۹ اظهار، ثبت و رجیستری تلفن همراه مسافرین صرفاً در محل سالن مسافری گمرکات و در مبادی ورودی کشور و پس از طی تشریفات گمرکی انجام شود.

در حال حاضر نیز کلیه مسافران ورودی که دارای تلفن همراه جدید هستند ملزم به انجام فرآیند رجیستری تلفن همراه خود به شرح فوق الذکر در سالن‌های مسافری گمرک در مبادی ورودی هستند.

 

*** تجمع و ازدحام مسافران برای رجیستر کردن تلفن همراه

 

اما اخیرا خبرها و گزارش‌های دریافتی از گمرکات اجرایی مرزهای هوایی، زمینی و دریایی حکایت از تجمع و ازدحام مسافران ورودی جهت انجام رجیستری تلفن همراه خود، دارد که در این تجمع‌ها به هیچ عنوان پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا و رعایت نمی‌شود.

این در حالی است که حدود یک ماه پیش نیز معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای به گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر توجه به رعایت مصوبات ستاد و اجرای کامل پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرده بود.

از طرف دیگر، دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک نیز دقیقا ۱۷ روز پیش یعنی دوم آذرماه سال جاری اعلام کرده بود امکان رجیستری تلفن همراه از طریق سامانه غیرحضوری میسر نمی‌باشد و جهت رجیستری تلفن همراه مسافرین، کارشناسان گمرکات اجرایی کشور می بایست از طریق سامانه مرچنت و به صورت حضوری نسبت به انجام این فرایند اقدام کنند.

 

*** سوء‌استفاده سودجویان از امتیاز رجیستری تلفن همراه مسافری

 

جدا از این موارد، یک اقدام غیرقانونی دیگر که روز به روز به تعداد آن نیز افزوده می‌شود، باعث شده این مشکل و خطرات آن برای مسافران و کارمندان مرتبط با این موضوع، جدی‌تر شود.

بر اساس گزارشات دریافتی بخصوص از مبادی زمینی غرب کشور، عده‌ای سودجو جهت کسب منفعت شخصی اقدام به ورود و خروج افراد از کشور، به منظور استفاده از امتیاز رجیستری تلفن همراه می‌کنند که باعث شده به حجم تجمع‌ها و صف مسافرین روزانه به شکل قابل توجهی افزوده شود.

این روزها، سود مناسب و قابل توجهی که در خرید و فروش حق رجیستری تلفن همراه مسافری وجود دارد، انگیزه سودجویان را جهت ادامه این عمل در برخی مبادی کشور تشدید کرده است تا جایی که حتی برخی سودجویان و دلالان اقدام به درج آگهی‌های مختلف در فضای مجازی و در سطح استان‌های مرزی جهت خرید و فروش حق رجیستری تلفن همراه مسافری می‌کنند و افراد عادی را با عنوان مسافر از کشور خارج و پس از درج مهر خروج و ورود به کشور از حق رجیستری آنها استفاده می‌کنند و در مقابل سود مناسبی که می‌برند مبلغ ناچیزی را به این افراد می‌دهند.

 

*** سوء‌استفاده‌های حرفه‌ای از مسافران بی‌اطلاع

 

حتی شنیده شده در برخی موارد این سودجویان و دلالان در مراحل مختلف ورود مسافر به کشور، با روش‌هایی هوشمندانه و حرفه‌ای، اعتماد مسافرین ورودی را جلب می‌کنند و با گرفتن شماره گذرنامه و کد ملی آنها و گاها حتی بدون اطلاع این افراد، نسبت به سوء استفاده از اطلاعات آنها و ثبت رجیستری گوشی تلفن همراه اقدام می‌کنند.

در این روش اکثریت افرادی که مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند از ثبت رجیستری تلفن همراه به نام خود اطلاع ندارند و اگر اطلاع پیدا کنند نیز، بسیاری از این افراد امکان بازگشت به مرز و شناسایی و شکایت از آن کلاهبردار حرفه‌ای را ندارند.

 

*** زنگ هشدار و خطر را بزنید/ خیلی زود دیر می‌شود

 

در شرایط کنونی به دلیل وجود محدودیت‌های مرزی و استقبال نکردن عموم مردم از سفرهای خارجی، مسافران ورودی در کمترین میزان خود می‌باشد اما انتظار می‌رود در ایام و شرایط خاص و پیک مسافرت‌ها که تعداد مسافرین متقاضی اعمال فرآیند رجیستری تلفن همراه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند، مشکل فعلی به یک مشکل جدی و قابل توجه تبدیل شود که با توجه به این مهم، می‌طلبید که مسئولان امر هرچه زودتر برای رفع این مشکل و پیشگیری از پیامدهای منفی آن، تدبیر و اقدامی موثر انجام دهند.

 

*** گمرک وارد عمل شد

 

خبرهای رسیده حاکی از این است که مسئولان ارشد گمرک ایران پس از دریافت گزارش‌های مختلف از همکاران خود در مبادی ورودی کشور رایزنی‌ها را با مسئولان ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز، وزارت بهداشت و در این شرایط، ستاد ملی مقابله با کرونا آغاز کردند و شنیده شده در این رابطه جلسات و گفتگوهایی نیز صورت گرفته است.

در ادامه این رایزنی‌ها روز گذشته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در نامه‌ای به معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضمن تشریح وضع موجود در مبادی ورودی کشور، از وی درخواست کرده است، با توجه به چالش موجود و برای جلوگیری از شیوع بیش از پیش ویروس کرونا و در راستای رضایتمندی مسافرین ورودی و نظام‌مند نمودن فرآیند مورد نظر، اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه به صورت غیر حضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی به غیر از مبادی ورودی گمرک صورت پذیرد تا ضمن جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.

البته آنطور که در پایان نامه ارونقی به هندیانی آمده است، قرار است در جلسه امروز که باحضور نمایندگان گمرک، ستاد و سایر مسئولان مرتبط با این موضوع برگزار می‌شود، این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 

*** رجیستری تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی کشور متوقف می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری سروش ، با توجه به مشکلاتی که فرایند رجیستری تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی کشور ایجاد کرده است و اهمیت جلوگیری از شیوع بیش از پیش ویروس کرونا و قطع زنجیره این ویروس منحوس در کشور و رایزنی‌ها و پیگیری‌هایی که مسئولان مربوطه در رابطه با مورد مذکور انجام داده‌اند، به احتمال زیاد در جلسه امروز میان مسئولان فرایند رجیستری تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی کشور متوقف خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول