کد خبر:128331
پ
اتحادیه اوراسیا
دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

آخرین وضعیت طرح واردات خودرو به مناطق آزاد/ امکان واردات بدون انتقال ارز نیست

دبیر شورای عالی مناطق آزاد از امکان پذیر نبودن واردت خودرو بدون انتقال ارز با وجود محدودیت کلی برای واردات این محصول خبر داد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد از امکان پذیر نبودن واردت خودرو بدون انتقال ارز با وجود محدودیت کلی برای واردات این محصول خبر داد.

 

*** آخرین وضعیت طرح واردات خودرو به مناطق آزاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مرتضی بانک در رابطه با آخرین وضعیت طرح پیشنهادی به دولت برای واردات خودرو، اظهار داشت:

با توجه به فرسوده شدن خودروها و نیازی که وجود داشت، طرح واردات به صورت محدود به دولت ارائه شد ولی تعیین تکلیف و نظری اعلام نشده است؛ بنابراین این محدودیت همچنان برای مناطق آزاد وجود دارد.

اما از مدتی پیش با جهت تسهیل ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید، در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوبه‌ای صادر شد که در اهم آن رفع بخشی از موانع ارزی قرار داشت که در موارد امکان واردات بدون انتقال ارز وجود داشت.

از سویی در مدت گذشته بحث‌هایی در رابطه با واردات خودرو بدون انتقال ارز مطرح شده است.

 

*** نبود امکان واردات‌بدون انتقال ارز در ممنوعیت خودرو

 

وی در خصوص اینکه در این شرایط، امکان واردات‌خودرو بدون انتقال ارز در مناطق آزاد ممکن است فراهم شود یا خیر، گفت:

تصمیم دولت و دستگاه‌های ذیربط فعلا این است که واردات خودرو ممنوع باشد و این مصوبه تسهیل ترخیص کالا برای ورود آن دسته کالاهای ضروری است که در این دسته بندی بخشی از گروه (۴) نیز از سهمیه بخش ارزی که صادر شده و به عبارتی واردت مقابل صادرت امکان ترخیص دارد.

واردت بدون انتقال نیز با توجه به محدودیت کلی که برای واردات‌خودرو وجود دارد امکان پذیر نیست، مگر مجوزی در این رابطه صادر شود.

دلیل اصلی محدودیت‌‍های واردات خودرو همواره ارز و محدودیت های ارزی اعلام شده است و پیشنهادات مطرح شده در این زمینه بر تامین منابع از محلی غیر از ارز نیمایی تاکید داشته است، با این حال بانک مرکزی موافق واردات بدون انتقال ارز نیست و حتی در مصوبه اخیر برای تسهیل کالا نیز مخالفت خود را اعلام کرده است.

 

*** حقوق ورودی واردات‌خودرو در بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پایان با اشاره به اعمال حقوق ورودی واردات‌خودرو در بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت:

اخیرا با اعمال حقوق ورودی واردات خودرو در بودجه ۱۴۰۰ در حالی گمانه زنی‌ها برای واردات خودرو صورت گرفت که مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند فعلا در مورد آزادسازی واردات‌خودرو تصمیم گیری نشده و این حقوق ورودی مربوط به واردات جدید نیست، بلکه برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک در نظر گرفته شده است.

در عین حال که برای واردات خودرو باید کشور در شرایط عادی قرار داشته باشد، در غیر این صورت بر سیاست پول و ارز اثرگذار خواهد بود.

بنابراین واردات خودرو زمانی انجام می شود که آثار منفی آن به حداقل برسد که لازمه آن به ثبات رسیدن وضعیت ارزی است، آنگاه سازمان برنامه و بودجه نیز با این موضوع همراهی خواهد کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول