کد خبر:128340
پ
پیلتن
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران:

حجم تجارت ۷ ماهه ایران و سوریه به ۸۳ میلیون دلار رسید

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، حجم تجارت ایران و سوریه در ۷ ماهه سال جاری را ۸۳ میلیون دلار اعلام کرد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، حجم تجارت ایران و سوریه در ۷ ماهه سال جاری را ۸۳ میلیون دلار اعلام کرد.

 

*** حجم تجارت ایران و سوریه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرزاد پیلتن درباره آخرین وضعیت تجارت ایران و سوریه، اظهار داشت:

اگرچه در سال ۱۳۸۹ حجم تجارت دو کشور ۵۵۰ میلیون دلار بود اما در سال ۱۳۹۷ حجم تجارت ایران و سوریه به ۱۰۵ میلیون دلار رسید.

از۵۵۰ میلیون دلار تجارت دو کشور در سال ۱۳۸۹، ۵۲۰ میلیون دلار ارزش صادرات ایران به سوریه و ۳۰ میلیون دلار نیز ارزش واردات کالا از سوریه به ایران بوده است.

در هفت ماهه ابتدای سال ۹۹ حجم تجارت دو کشور ۸۳ میلیون دلار بوده که از این رقم ۷۳ میلیون دلار صادرات به سوریه و حدود ۱۰ میلیون دلار از سوریه واردات داشته ایم.

عمده ترین محصولات صادراتی به سوریه شیرخشک، قطعات خودرو، لوله و پروفیل، انواع میله های آهنی و فولادی و غیره است.

 

*** صادرات خدمات فنی و مهندسی

 

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۷ صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور سوریه حدود ۲٫۲ میلیارد دلار بود، گفت:

احداث کارخانه آرد، کارخانه تصفیه روغن های معدنی، راه اندازی خطوط تولید خودرو و ایجاد پست های برق از جمله مهمترین زمینه هیا صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی به سوریه بوده است.

این در حالی است که این کشور در سال مذکور فقط ۳۰۹ میلیون دلار صادرات داشته است، لذا این حجم از واردات فرصت های خوب صادراتی برای ما خواهد داشت.

 

*** چالش‌های صادرات ایران به سوریه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در پایان با اشاره به خسارت وارده به زیرساخت های سوریه در جریان جنگ داخلی این کشور، اظهار داشت:

علیرغم تاسف برای این موضوع، اما علاوه بر فرصت های سابق تجاری، این شرایط زمینه های جدیدی را برای فعالیت شرکت های خدمات فنی و مهندسی ایرانی و همچنین صادرات محصولات ایرانی به این کشور بوجود آورده است.

وجود برخی موانع غیر تعرفه ای مانند وضع ممنوعیت های وارداتی اضطراری توسط دولت سوریه، عدم وجود روابط بین بانکی مناسب و سختی مبادله پول توسط بازرگانان، کاهش درآمدهای دولت سوریه، عدم وجود خطوط حمل و نقل مستقیم زمینی و دریایی میان دو کشور، عدم حضور مستقیم شرکت های ایرانی در بازار سوریه، نگرانی ناشی از عدم برقراری کامل امنیت در سوریه و شیوع ویروس کرونا را از مهمترین چالش های فرا روی صادرات ایران به سوریه عنوان کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول