کد خبر:128356
پ
آب‌بها
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

تعرفه آب‌بهای رایگان، هدیه دولت به کم‌مصرف‌ها

تعرفه آب‌بهای مشترکان کم‌مصرف از چند روز آینده به صورت رایگان محاسبه خواهد شد.

تعرفه آب‌بهای مشترکان کم‌مصرف از چند روز آینده به صورت رایگان محاسبه خواهد شد.

 

*** آب‌بهای رایگان، هدیه دولت به کم‌مصرف‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزارت نیرو در ماه‌های گذشته از طرحی برای رایگان شدن برق مشترکان کم‌مصرف با هدف افزایش تمایل مشترکان پرمصرف به رعایت الگوی مصرف تحت عنوان (برق امید) رونمایی کرد.

این طرح پس از بررسی‌های کارشناسانه برای تصویب به هیئت دولت ارجاع شد و مصوبه لازم را دریافت کرد.

لازم به ذکر است، طرح برق امید پس از تصویب در هیئت دولت از ابتدای آبان‌ماه سال ۹۹ اجرایی شد.

 

*** کاهش ۱۲ درصدی مشترکان پرمصرف

 

وزیر نیرو در خصوص این طرح اظهار داشت:
طرح برق امید منجر به کاهش حدود ۱۲ درصدی تعداد مشترکان پرمصرف شده است.

 

رضا اردکانیان در پایان با اشاره به زمان اجرای این طرح، عنوان کرد:
براساس ابلاغ مصوبه طرح برق امید به وزارت نیرو در اوایل شهریورماه، دو ماه برای فراهم‌ کردن مقدمه اجرای آن فرصت داده شد که این طرح در عمل از ابتدای آبان‌ماه به اجرا در آمد.

 

*** آب‌بهای رایگان

 

اکنون و در تازه‌ترین اقدام، دولت دوازدهم با هدف کمک به اقشار ضعیف جامعه طرح محاسبه رایگان آب‌بهای مشترکان کم‌مصرف مصوب شد.
براین اساس، هیئت دولت در جلسه روز چهارشنبه با پیشنهاد وزارت نیرو در خصوص (اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف آب) موافقت کرد.
هیئت وزیران به منظور فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی و آموزش با هدف کاهش مصرف مشترکان مصرف‌کننده بیش از الگو و اعمال سیاست تشویق مشترکان خانگی کم‌مصرف (با اعمال تخفیف ۱۰۰ درصدی)، با پیشنهاد وزارت نیرو درباره اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم‌مصرف آب موافقت کرد.

 

*** بهبود شرایط زیست‌محیطی

 

ترغیب مشترکان پرمصرف به تغییر رفتار و کاهش مصارف غیرضروری، ایجاد زمینه تحقق اهداف مشترک با سایر مصوبات از جمله برق امید به منظور اصلاح مصرف منابع کمیاب آب و انرژی و به دنبال آن بهبود شرایط زیست‌محیطی، از دیگر اهداف این مصوبه است.

 

*** سیاست‌های حمایتی

 

به موجب مصوبه فوق، مشترکان خانگی در مناطق مختلف جغرافیایی کشور متناسب با میزان مصرف به سه گروه، خوش ‌مصرف، پر مصرف و بد مصرف طبقه‌بندی شده و برای هر دسته از این مشترکان به تناسب، سیاست‌های حمایتی، تشویقی یا بازدارنده اجرا می‌شود.

 

*** تخفیف ۱۰۰ درصدی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزارت نیرو مجاز است صورت‌حساب آب و فاضلاب مشترکان با مصرف تا یک سوم الگوی تعیین‌شده را با تخفیف ۱۰۰ درصد محاسبه کند.
این تخفیف فقط شامل سکونتگاه‌های دائمی در حال بهره‌برداری شهری و روستایی می‌شود و واحدهای خالی از سکنه و سکونتگاه‌های غیردائم نظیر باغ ویلاها و خانه ‌باغ‌ها مشمول این تخفیف نیستند.
همچنین آب‌بهای سایر مشترکان تا الگوی تعیین شده تغییر نخواهد کرد و درباره مشترکان با مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، متعاقبا تصمیم دولت اعلام خواهد شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول