کد خبر:128365
پ
۳۵۶۳۹۶۹
معاون بنیاد ملی نخبگان خبر داد

حل ۳۰۰ نیاز و مسئله کشور توسط نخبگان و استعدادهای برتر

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان از حل ۳۰۰ نیاز و مسئله کشور توسط نخبگان و استعدادهای برتر خبر داد.

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان از حل ۳۰۰ نیاز و مسئله کشور توسط نخبگان و استعدادهای برتر خبر داد.

 

*** حل مسائل کشور توسط نخبگان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، احسان چیت‌ساز با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

بنیاد ملی نخبگان برنامه‌ای دارد که طی آن نظام مسایل و نیازهای اجتماعی کشور را شناسایی می‌کند و این مسائل مورد نیاز کشور توسط نخبگان حل می‌شوند. این موضوع از طریق چند طرح در بنیاد مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

یکی از این طرح‌ها، طرح «شهید احمدی روشن» است که برای پنجمین دوره با رویکرد جدید و متمرکز بر نیازهای صنایع، بخش عمومی و خدمات در حال اجرا شدن است.

 

به وسیله این طرح دانشجویان مستعد طی دوران دانشجویی می‌توانند نه تنها مهارت حل مسایل واقعی فناورانه کشور را به دست بیاورند؛ بلکه در ازای تلاش خود برای حل این مسایل، یک حقوق مطلوب در دوران دانشجویی دریافت کنند.

 

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان گفت:

از امسال نیازهای کشور به صورت مسایل واقعی به هسته‌های مسئله محور سپرده شده است و این هسته‌های مستعدین با محوریت یک استاد خبره و همکاری دانشجویان مستعد به سمت مرتفع شدن نیازهای فناورانه کشور حرکت می‌کنند.

امسال ۳۰۰ مسئله مورد نیاز صنعت و بخش عمومی از طریق مستعدین برتر و نخبگان طی ۹ ماه آینده اجرایی می‌شوند. در این ۳۰۰ گروه بالغ بر ۳ هزار نفر فعالیت می‌کنند.

 

*** پرداخت حقوق به نخبگان

 

چیت‌ساز در ادامه بیان داشت:

طی این ۹ ماه دانشجویان مشغول تحصیل که در راستای رفع این نیازها تلاش می‌کنند حقوق ماهیانه‌ای از بنیاد ملی نخبگان دریافت می‌کنند.

این مبلغ بسته به مقطع تحصیلی، وضعیت تاهل و ساعات کاری تغییر می‌کند و به صورت متوسط به یک نفر دانشجو تا ۲۷۰ میلیون ریال در طی نه ماه پرداخت می‌شود.

همچنین این دانشجویان طی ۹ ماه علاوه بر اجرای پروژه‌ها و تحصیل، آموزش‌هایی برای چگونگی مشارکت در حل مسایل، کارگروهی، خلاقیت و نوآوری، شتاب دهی کسب و کار، تامین مالی و … نیز دریافت می‌کنند و یاد می‌گیرند که چگونه دانش خود را در صنعت و جامعه به ارزش و ثروت تبدیل کنند.

 

وی در ادامه تاکید کرد: این طرح در راستای جهش تولید و یادگیری مسئله محور می‌تواند به نظام‌های یاددهی-یادگیری در دانشگاه‌های برتر کشور کمک کند.

 

استاد دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران گفت:

سازمان برنامه و بودجه کشور این طرح را در اولویت حمایت‌های خود قرار داده و از سال آینده اعتبارات مجزایی برای یادگیری مسئله محور در اختیار دانشگاه‌های برتر کشور قرار می‌دهد که با حمایت مجلس شورای اسلامی می‌تواند زمینه ساز تحول در نظام آموزش عالی کشور باشد.

با طراحی فرایندهای شتاب دهی پس از اجرای طرح، بسیاری از این دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام طرح جذب صنعت شوند یا با ایجاد شرکت‌های نوپا و دانش بنیان در زمینه فعالیت‌های هسته، آن را تجاری کنند و یا فناوری حاصله را به صنعت متقاضی عرضه کنند.

 

*** رفع نیازهای صنعت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان در پایان پیرامون طرح شهید بابایی، اظهار داشت:

این طرح نیز به دنبال رفع نیازهای صنعت است که طی آن دانشجویان با حل مسایل مورد نیاز کشور در رقابتی بسیار جذاب و پویا می‌توانند ضمن کسب تجربه، از تسهیلات و مزایای بنیاد ملی نخبگان برخوردار می‌شوند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول