کد خبر:128359
پ
ارونقی
معاون گمرک ایران مطرح کرد

رد ادعای بانک مرکزی توسط گمرک ایران

معاون گمرک ایران ، ادعای بانک مرکزی مبنی بر اینکه صاحبان کالا عمداً کالاهای خود را ترخیص نمی کنند رد کرد و از ترخیص بیش از ۹۰ درصد کالاهای دارای کد رهگیری بانک، خبر داد.

معاون گمرک ایران ، ادعای بانک مرکزی مبنی بر اینکه صاحبان کالا عمداً کالاهای خود را ترخیص نمی کنند رد کرد و از ترخیص بیش از ۹۰ درصد کالاهای دارای کد رهگیری بانک، خبر داد.

 

*** توضیحات معاون گمرک درباره ترخیص کالاهای رسوبی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در تاریخ ۱۵ آبان ماه سال جاری، بانک مرکزی با انتشار اطلاعیۀ رسمی اعلام کرد از ابتدای سال تا پایان مهرماه، این بانک حدود ۲۰ میلیارد دلار کدرهگیری اعلامیۀ تأمین ارز صادر کرده است که به موجب اطلاعات و آمار، تاکنون حدود یک میلیارد دلار از موارد فوق در گمرک اظهار نشده است.

همچنین بیش از ۳۵۰ میلیون دلار علی رغم اظهار در گمرک، منجر به ترخیص کالا نشده است. لذا به نظر می‌رسد عدم صدور کد رهگیری تأمین ارز، علت اصلی عدم ترخیص کالاها از گمرک نباشد. این موضوع اخیراً نیز از سوی رئیس کل بانک مرکزی مورد اشاره قرار گرفته است.

معاون گمرک ایران در راستای تنویر افکار عمومی در رابطه با بررسی‌های صورت گرفته جهت تعیین تکلیف صدور حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو کد رهگیری اعلامیه تأمین ارز و وضعیت ترخیص کالاهای مربوطه توضیحاتی ارائه کرد.

 

*** رد ادعای بانک مرکزی توسط گمرک ایران

 

مهرداد جمال ارونقی، در این خصوص، اظهار داشت:

متعاقب اطلاعیه بانک مرکزی، گمرک ایران، در تاریخ ۲۰ آبان ماه، از بانک مرکزی درخواست کرد مستندات مربوط به اعلام آن بانک مبنی بر عدم ترخیص بیش از ۳۵۰ میلیون دلار کالای دارای کد رهگیری را ارائه کند که این اطلاعات طی نامه مورخ ۲۷ آبان، در اختیار گمرک قرار گرفت.

براساس مکاتبه طبقه‌بندی شده بانک مرکزی، اعلام گردید، تعداد ۴۳۷۶ کد رهگیری اعلامیه تأمین ارز به ارزش ۸۹۲٫۴۵۰٫۵۳۰ یورو در هیچ اظهارنامه‌ای ثبت نشده است و ۲۲۴۱ کدرهگیری اعلامیه تأمین ارز به ارزش ۳۶۹٫۴۴۰٫۱۳۵ یورو با وجود ثبت در اظهارنامه، ترخیص نشده است.

 

*** بررسی عدم ترخیص کالا، توسط گمرک

 

وی با بیان اینکه کلیه ۲۲۴۱ رکورد اعلامی مبنی بر اظهار و عدم ترخیص کالا، توسط گمرک بررسی گردید، افزود:

بررسی‌های صورت پذیرفته نشان می‌دهد ۱۷۴۵ فقره اظهارنامه، پس از صدور و اعمال کدرهگیری بانک‌های عامل، در مهلت مقرر قانونی، از گمرکات کشور ترخیص و خارج شده‌اند.

همچنین تشریفات ترخیص قطعی و خروج ۲۸۹ فقره اظهارنامه درحال انجام است و اغلب این کالاها به صورت درصدی با صدور مجوز خاص از گمرک ترخیص شده‌اند. ۲۰۶ فقره از اظهارنامه‌های اعلامی نیز در حین انجام تشریفات گمرکی یا اخذ مجوزهای قانونی و یا مکاتبه با دفاتر ستادی گمرک ایران بدلیل تفاوت تعرفه، ارزش یا مباحث مقرراتی هستند و نسبت به ابطال یک فقره اظهارنامه نیز وفق درخواست صاحب کالا اقدام شده است که تمامی این اطلاعات با جزئیات، در اختیار بانک مرکزی قرار خواهد گرفت.

 

*** انجام تشریفات گمرکی طبیعی است

 

ارونقی با اشاره به اینکه ایستایی درخصوص ۲۰۶ فقره اظهارنامه درحال انجام تشریفات گمرکی طبیعی است، تصریح کرد:

از عوامل ایستایی اظهارنامه‌های گفته شده می‌توان به عواملی از جمله:

تأخیر در تودیع حقوق ورودی توسط برخی شرکت‌ها یا مؤسسات دولتی؛ انجام تشریفات و ارائه تعهد توسط صاحب کالا جهت عرضه کالای اساسی در سامانه بازارگاه؛ تغییر ردیف تعرفه اظهاری در پی بررسی گمرک و لزوم ویرایش ثبت سفارش صادره؛ پیگیری صاحب کالا جهت اخذ و ارائه مجوز معافیت از پرداخت حقوق ورودی؛ اخذ و ارائه مجوزهای قانونی و لزوم انجام آزمایش‌های لازم بر روی نمونه کالای وارده؛ استنباط تفاوت ارزش یا تعرفه و یا اتمام مهلت زمانی ترخیص برخی از اقلام مشمول مصوبات خاص مانند خودرو و کالاهای گروه (۴) و مسائلی از این قبیل بوده است.

 

*** تعیین تکلیف کالاهای موجود در بنادر و گمرکات به قید فوریت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون گمرک ایران در پایان با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته، اظهار داشت:

بر این اساس بررسی‌های صورت پذیرفته نشان می‌دهد نسبت به ترخیص بیش از ۹۰٪ اظهارنامه‌هایی که کدرهگیری بانک آنها صادر شده است اقدام شده است و این امر نشان می‌دهد صاحبان کالا پس از صدور کد رهگیری بانک، کالای خود را از گمرکات ترخیص می‌کنند.

با توجه به بررسی تصادفی چند رکورد از ۴۳۷۶ کدرهگیری که مطابق نظر بانک مرکزی به گمرک اظهارنشده و تکلیفی در این خصوص متوجه گمرک نیست به نظر می‌رسد این وضعیت برای کالاهای اظهار نشده به گمرک نیز صدق نماید.

باید توجه داشت گمرک ایران اخیراً بخشنامه‌ای را در این خصوص صادر و به کلیه مراجع تحویل‌گیرنده و گمرکات اجرایی ابلاغ نموده تا کالاهای موجود در بنادر و گمرکات به قید فوریت تعیین تکلیف شوند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول