کد خبر:128395
پ
طرح ملی مسکن
معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی:

قیمت مسکن در آینده کاهشی و به سمت ثبات پیش خواهد رفت/ میانگین قیمت خانه در کشور متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه میانگین قیمت خانه در کشور در حال حاضر متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد، آینده بازار مسکن را همراه با کاهش قیمت و ثبات، پیش‌بینی کرد.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه میانگین قیمت خانه در کشور در حال حاضر متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد، آینده بازار مسکن را همراه با کاهش قیمت و ثبات، پیش‌بینی کرد.

 

*** انتشار آمار بازار مسکن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمود محمودزاده امروز در نشست خبری تشریح اقدامات معاونت‌مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حوزه بازار مسکن، اظهار داشت:
از مرداد سال جاری این معاونت به دلیل تکمیل اطلاعات بازار مسکن کشور، انتشار آمار بازارمسکن تهران را قطع کرد چون معتقد بودیم متوسط قیمت مسکن در تهران و سایر استان‌ها نیز در بازار مسکن تأثیرگذار است، درحالی‌که باید شهرهای هر استان وضعیت متوسط قیمت مسکن در شهر خود را با مرکز استان مقایسه کنند؛ نه با پایتخت.

پس از مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر الزام دریافت کد رهگیری برای همه معاملات، همه معاملات‌مسکن در همه شهرها ثبت گردید و امکان اخذ متوسط قیمت مسکن کشوری فراهم شد.
در حال حاضر در ۲۵ استان قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان است همچنین در ۹ استان متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۵ میلیون تومان است.
تنها در دو شهر تهران و اهواز متوسط قیمت مسکن بالای ۲۰ میلیون تومان برآورد شده که در تهران متوسط قیمت‌مسکن در آبان‌ماه متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در اهواز متری ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.

 

*** سهم‌مسکن از سبد هزینه خانوار ۳۶ درصد است

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال ۹۸ هزینه خانوار در بخش مسکن ۳۶ درصد درآمد آنها بوده است، تصریح کرد:
مقایسه رشد قیمت مسکن طی ۱۰ سال ۹۸ نشان می‌دهد که متوسط قیمت مسکن در سال ۸۸ از متری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در آبان سال جاری افزایش یافته است، سال جاری نیز شاهد رونق معاملات بوده‌ایم.

 

وی در خصوص قیمت مسکن در استان‌ها، بیان کرد:
گران‌ترین شهر کشور از نظر متوسط قیمت‌مسکن، تهران با متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ارزان‌ترین، یاسوج با متری سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.
همچنین متوسط قیمت مسکن در شهرهایی چون شیراز متری ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، اصفهان متری ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ایلام متری ۴ میلیون تومان، بیرجند متری ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، بجنورد متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کرمانشاه متری چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و اراک و زنجان نیز بالاتر از ۱۰ میلیون تومان بوده است.
متوسط قیمت‌مسکن در سایر مراکز استان‌ها زیر متری ۱۰ میلیون تومان بوده است.

 

محمودزاده متوسط قیمت‌مسکن در کل کشور را متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود:
علت بالا بودن قیمت متوسط مسکن در اهواز، هجوم خریداران غیرایرانی به خوزستان برای خریدمسکن بوده است.
این اتفاق در چند ماه اخیر رخ داده و تا پیش از آن، اهواز شهر گران‌قیمتی در بخش‌مسکن نبوده است.

 

*** تاثیر دلار بر قیمت‌مسکن در تهران

 

وی در خصوص مقایسه قیمت مسکن در تهران با قیمت دلار، گفت:
در سال ۸۷ بالاترین قیمت‌مسکن به دلار در تهران رخ داد به گونه‌ای که متوسط یک مترمربع واحد مسکونی در تهران در سال مزبور، ۲۲۴۴ دلار است درحالی‌که در آبان‌ماه سال جاری متوسط یک مترمربع‌مسکن در پایتخت با محاسبه هر دلار ۲۵ هزار تومان، حدود ۱۰۵۱ دلار برآورد شده که ۵۰ درصد قیمت‌مسکن نسبت به سال ۸۷ است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، علت کاهش ارزش‌مسکن در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته را کاهش ارزش پول ملی دانست و بیان کرد:
از آنجایی که دلار مبنای ثابتی در دنیا و تراز ثابت بین‌المللی محسوب می‌شود، مبنای مقایسه قرار گرفت ضمن اینکه رشد نقدینگی نیز در افزایش قیمت‌مسکن تأثیر داشت.
علت تأثیر رشد نقدینگی در قیمت‌مسکن این است که بازار ملک اعم از مسکن، ساختمان و زمین، یکی از پایدارترین منابع حبس سرمایه‌گذاری است.

 

محمودزاده درباره مقایسه قیمت‌مسکن با سایر بازارهای موازی، تصریح کرد:
از سال ۸۸ تا ۹۸ متوسط سالانه رشد ارزش بازار سهام ۵۱ درصد، بازار سکه ۴۳ درصد، بازار ارز ۳۶ درصد و بازار مسکن ۲۶ درصد بوده که نشان‌دهنده کم‌بازده بودن بازار مسکن نسبت به سایر بازارهای موازی است.

 

*** صدور ۳۹۰ هزار فقره پروانه ساختمانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی درپایان پیرامون پروانه‌های ساختمانی صادره، اظهار داشت:
تا قبل از سال ۹۸ به طور متوسط سالانه ۳۲۰ هزار پروانه صادر می‌شد اما در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره به ۳۹۰ هزار فقره افزایش یافت اما اینکه از هر پروانه چه تعداد واحد مسکونی تولید می‌شود، آماری نداریم و آخرین آمار ما مربوط به سال ۹۷ است.
گزارش‌های مربوطه را وزارت کشور منتشر می‌کند.

همچنین آنچه در تعداد پروانه‌های ساختمانی مهمتر است، تعداد پایان کارهای صادره است چون حدود ۷۵ درصد پروانه‌های صادره به صدور پایان کار ساختمان منجر می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول